Készült: 2024.05.18.05:40:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2015.02.20.), 4. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A Magyar Nemzeti Bank 2015. március 16-án növekedési hitelprogram plusz néven valóban új eszközzel fogja támogatni azon kis- és középvállalkozásokat, amelyek korábban nem jutottak a kedvezményes forráshoz a pénzpiacokon.

Többnyire olyan, a bankok által kockázatosabbnak ítélt vállalkozásokról van szó, amelyek valamilyen okból kiszorultak a korábbi NHP-programból, így a bankrendszer csak túl drágán adott volna nekik hitelt, vagy korábbi hiteleik révén nem rendelkeznek már elegendő fedezettel egy újabb banki forrás megszerzéséhez. Az új konstrukció a korábbi NHP-program 500 milliárd forintja mellé az év végéig újabb 500 milliárd forintot juttat a magyar kis- és középvállalkozásoknak, mint ahogy azt ön is elmondta; mindezt hasonlóan alacsony kamatfeltételekkel és biztosítéki követelményekkel.

A legfontosabb különbség, hogy az NHP pluszban az MNB átvállalja a hitelezési veszteségek egy részét a bankoktól, ezáltal élénkítve a kockázatvállalási hajlandóságukat. A tervek szerint az NHP plusz a korábbi NHP-vel együtt el fogja érni a kis- és középvállalkozások kétharmadát, amely szektorban dolgozik a munkavállalók közel háromnegyede, így forráshoz jutásuk elengedhetetlen a további munkahelyteremtéshez.

Tisztelt Képviselőtársaim! A magyar gazdaságban a kormányzat és a jegybank intézkedéseinek köszönhetően 2013-ban megindult az elmozdulás egy egészségesebb, egységesebb, kiegyensúlyozottabb növekedési szerkezet irányába. Az elmúlt negyedévekben beérkezett adatok pedig rendre azt bizonyítják, hogy ez az elmozdulás most már tartóssá vált. Az intézkedések központi elemei voltak az MNB-nek a hitelezés élénkítésére irányuló lépései, köztük a kamatok sorozatos csökkentése, ami eddig is jelentős mértékben javította a hazai kis- és középvállalatok hitelhez jutási feltételeit.

A vállalati hitelezés javítása és a folyamatos vállalati működés fenntartása rendkívül fontos az új beruházások finanszírozása szempontjából, mint ahogy ön is hangsúlyozta. A hazai vállalati szektor erősödése következtében egyre nagyobb mértékben támogatja a program a foglalkoztatás bővülését, így egyre nagyobb réteg számára nyílik lehetőség a munkavállalásra.

A növekvő munkaerő-piaci kereslet megmutatkozott a bérek dinamikus növekedésében is, miközben a kormány rezsicsökkentő lépései nagymértékben hozzájárultak ahhoz, hogy az infláció rekordszintre zsugorodjon. Ennek következtében a reálbérek kiugró mértékben, jóval 3 százalék felett növekedtek az elmúlt évben, ami egyre vonzóbbá teszi a munkavállalást az addig inaktív csoportok körében is.

(9.10)

A kormány kiemelt célja a munka becsületének helyreállítása, egy munkaalapú társadalom létrehozása és annak elérése, hogy minél többen jussanak munkához. Az intézkedések eredményeként mind a nemzetközi összehasonlításban korábban kiugróan alacsony aktivitási ráta, mind a foglalkoztatási ráta jelentősen növekedett. A foglalkoztatottak száma rekordszintű, 4,2 millió fő közelébe emelkedett, miközben a munkanélküliségi ráta 7,1 százalékra csökkent.

A tartósan stabil és kedvező munkaerő-piaci teljesítmény nemzetközi összehasonlításban is számottevő. Az elmúlt négy évben Magyarország 3,6 százalékponttal mérsékelte a munkanélküliségi rátáját, amellyel a balti államok után a negyedik legnagyobb csökkenést vitte végbe az Európai Unió tagállamai közül. A hazai vállalkozások támogatásával mindezt úgy értük el, hogy szembetűnő a külső konjunktúra lassulása főleg a fejlett országokban, amit jól tükröz, hogy míg az eurózóna tagállamai az elmúlt negyedévben átlagosan 1 százalék alatti ütemben növekedtek, addig a magyar gazdaság rendre jócskán 3 százalék feletti bővülést produkált. A kedvező folyamatok tartósságát a nemzetközi intézmények is rendre elismerik, és sorra javítják a Magyarországra vonatkozó gazdasági várakozásaikat. Példájukat reményem szerint a hitelminősítők is a jövőben várhatóan követni fogják.

Tisztelt képviselő úr, köszönöm felszólalását. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai