Készült: 2024.05.18.03:23:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2015.02.20.), 134. felszólalás
Felszólaló László Tamás (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:17


Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LÁSZLÓ TAMÁS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Időnként nagyon magasan szárnyal ez a vita, némi iróniával mondom ezt, emiatt könnyen célt téveszthetnek a nyilak, hiszen a probléma lent, a terepen feszül. Talán nem annyira madártávlatból, hanem inkább alulnézetből kell tekintenünk erre a kérdésre. Éppen ezért a javaslatom az, hogy egyszerűbben, konkrétabban, érthetőbben kell kezelni ezt az egész problémakört.

Többféle minőségben szólok hozzá ehhez az egyre inkább eszkalálódó, ugyanakkor nagyon sok szempontból megítélhető kérdéshez. Hiszen az ügyre tekinthetünk szociális, gazdasági, költségvetési, men­­­­tá­lis együttélési, rendészeti szempontból, és láthatóan sok egyéb szempont is kavarog az egyre inkább összeurópai megközelítést igénylő ügyben.

Elsőként a Költségvetési bizottság tagjaként szólok hozzá a témához. Elhangzott már, hogy ha a jelenlegi gazdasági migrációs trend tovább folytatódik, akkor várhatóan másfél milliárd forintba kerül havonta a migráns családok ellátása; ismétlem: havonta. Ez a 16 ezer lakásos újpalotai lakótelepen azt jelenti, hogy egy hónap alatt ezer panellakást lehet felújítani nagyon magas szinten, vagyis 12 hónap alatt 12 ezer lakást lehet felújítani.

(14.10)

Vagy egy másik összehasonlítás: a kerületben lévő 70 háziorvosi rendelőnek legalább a fele nagyon rossz állapotban van. A havonta jelentkező pénzből valamennyi rendelőt magas szinten fel lehet újítani, és mindenki a maga köréből találhat hasonló példákat.

Én Rákospalota, Pestújhely, Újpalota és részben Újpest képviselőjeként szólok hozzá. Újpalotán a mintegy 40 ezer lakos egyharmada egyedülálló kis nyugdíjas, igen szerény körülmények között él. Másik egyharmada egyszülős család, nehezen megélő édesanya nevel két-három gyermeket. Amikor a gyermekes családokként érkező megélhetési migránsokat joggal szánakozva és együttérzéssel nézzük, akkor, kérem, gondoljunk a saját gyermekeinkre is, sőt kicsit előbb! Akiknek érdekében a kormány rendkívül sokat tett és tesz. Csak például a sokat emlegetett közétkeztetést tekintsük! A kormány rendkívüli mértékben megemelte a normatívát, és szeptembertől a teljes körű óvodáztatás révén tovább bővül a gyermekétkezés rendszere. Az illegális migráció viszont akadálytalanul bővül, sőt abban az esetben, ha már a 2014-es szinten tartanánk, már mindez veszélyezteti a nemzeti törekvéseinket. Az elsődleges felelősségünk, úgy gondolom, a saját honfitársaink segítése, támogatása, ez úgynevezett állapotbeli kötelességünk.

Egy másik szám: az elmúlt négy évben 240 ezerrel csökkent a szegények száma az országban, nagyon jelentős erőfeszítések árán. Ezt a jelentős eredményt egyetlen év alatt lenullázná a megélhetési migránsok akadálytalan beengedése. Éppen ezért a saját jól felfogott érdekünkben, nemzeti érdek alapján kötelességünk nemcsak elvben, hanem szigorúan gyakorlatban foglalkozni a témával. Gyors, szigorú, ugyanakkor humánus megoldások kellenek mindannyiunk érdekében. A vitából ugyanakkor látható, hogy keskeny ösvényt kell megtalálnunk, szorító sziklák között hajózunk (Tukacs István: Szküllák és Kharübdiszek között!), éppen ezért közösen a nemzeti érdek figyelembevételével találhatjuk meg ezt az ösvényt és haladhatunk rajta. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai