Készült: 2024.05.18.02:27:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2015.02.20.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön nagyon sokszor mondta, hogy itt zárt ajtók mögötti, titkos dokumentumokról van szó. De a tisztelt képviselő úr is nagyon jól tudja, hogy a Magyar Közlönyben jelent meg az az „Egészséges Magyarország 2010-2020” stratégia, amelynek mentén a kormány halad. Nem mondhatnám zárt ajtók mögötti, titkos dokumentumnak azt, ami a Magyar Közlönyben megjelenik, tehát mindenki számára látható. Ennek van egy fő célkitűzése is: a mentén szervezzük az egészségügy átalakítását, hogy mindenkinek az egészségben eltöltött éveinek a száma kettővel növekedjen. Plusz két egészséges évet szeretnénk ezen átalakítás nyomán mindenki számára biztosítani Magyarországon.

Az egy kicsit fura volt és konfúz az ön felszólalásában, hogy a kormányt olykor azzal vádolta, hogy nem cselekszik, máskor pedig azzal, hogy kapkod. E kettő között önnek kell valahogy egyensúlyt teremteni.

Ami az egészségügyben dolgozók helyzetét jelenti: mi is úgy látjuk, valóban, hogy itt óriási lemaradás van, amit ez a kormány fokozatosan be kíván hozni. Ön is tudja, hogy 95 ezer egészségügyi dolgozónak átlag 27 százalékkal emeltük a fizetését, ez azt jelenti, hogy 76 milliárd forint pluszbért kaptak az egészségügyi szektorban dolgozók. Nyilván mindnyájan örülnénk, ha ez még több lenne, törekedni is fogunk rá, de azt hiszem, ez már egy szép eredmény a korábbi évek illetménycsökkentő „eredményeihez” képest. És az is nagyon fontos, hogy amíg eddig 1700 rezidens és fiatal gyógyszerész kapott 100 ezer forintos vagy adott esetben 200 ezer forintos plusz-rezidensösztöndíjat, az idei évi költségvetésben további 700 fiatalnak az ilyesfajta bérkiegészítése szerepel.

Ön is tudja, hogy Magyarországon jelenleg négyszáz helyszínen folyik egészségügyi fejlesztés, egészségügyi beruházás kórházakban és más egészségügyi intézményekben. Ennek az összértéke 500 milliárd forint. Bízunk benne, hogy ennek mindenki hasznát fogja látni.

Nagyon nagy probléma, és már évtizedek óta probléma az egészségügy előtt görgetett adósságállomány, amelyik évről évre ott volt az egészségügy területén. A tavalyi évben is próbáltuk ezt csökkenteni 10 milliárdos nagyságrendben. Az idei évi költségvetés 60 milliárd forintot tartalmaz a költségvetési szervek adósságcsökkentésére. Ez a forrás szolgál többek között a kórházak adósságcsökkentésére is. Bízunk benne, hogy azon kórházak számára, amelyek az újratermelődést meg tudják akadályozni, amelyek erre tervet tesznek le, ez egy fontos forrás lehet.

(9.30)

Ugyanígy fontos a várólisták csökkentése, hiszen az elmúlt 25 évben csak azt hallhattuk, hogy hogyan nő a várakozási idő az egyes beavatkozásokra. Azt ön elfelejtette mondani, hogy a tavalyi év elején a kormány 1,5 milliárd forintot adott a várólisták csökkentésére, ez 3 ezer fővel tudta csökkenteni a várólistán szereplők számát. Év közben, nyáron plusz 1 milliárdot adott hozzá, december-januárban pedig plusz 6 milliárd forintnyi összeget folyósított a kórházak számára a várólisták csökkentésére a kormányzat. Ez 1,5 plusz 1 plusz 6 milliárd forint, az 8,5 milliárd forint. Nem hiszem, képviselő úr, hogy valaha bármelyik kormány ilyen összeget tudott volna fordítani a várólisták csökkentésére. Ezzel lényegében a csípőprotézisnél és más, a legfontosabb beavatkozásoknál olyan kismértékűre csökken a várólista hossza terveink szerint, hogy az már senki számára nem jelent nagyobb kellemetlenséget.

Nagyon fontos célkitűzésünk továbbá, ebben a stratégiában is elmondtuk, nemcsak a plusz két egészségben eltöltött év, hanem a piaci és a tb által mindenki számára ingyen finanszírozott egészségügyi ellátás szétválasztása. Mindenki, aki befizeti a társadalombiztosítás rendszerébe a járulékait, az kapjon ingyenes és magas szintű ellátást. Ettől teljesen különüljön el, de létezhet, csak nem egy intézményben, nem ugyanazon gépekkel, nem ugyanazon szobában a piaci alapú, az egészségügyipar részét képező ellátási forma, amit, aki kívánja, akár külföldiként, ha megfizeti, az ottani pluszszolgáltatásokat megkapja. De ez semmiképpen nem jelentheti azt, hogy ezek a szolgáltatások, a fizetős szolgáltatások az ingyenesen nyújtott szolgáltatások kárára kerülnének bevezetésre. Ezt szeretnénk szintén jól elválasztani, és mindenkinek az ingyenes ellátást garantálni, hiszen az egészség szerintünk nem üzlet.

Szeretném azt is cáfolni, amit ön mondott, hogy a megyei egészségügyi egyeztető bizottságok munkája túl szűk körű lenne. Ebben nemcsak az EMMI szakmai munkatársai vesznek részt, de az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, az Országos Tiszti­főorvosi Hivatal, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet, a megyei kormányhivatalok, valamint az egyes megyék fekvőbeteg-ellátó intézményei is delegálnak képviselőt. Ön arról beszélt itt az előbb, hogy a Magyar Orvosi Kamara ki van ebből rekesztve. Természetesen nincsen, az ő delegáltjuk is megfigyelőként részt vesz ezeknek a testületeknek a munkájában.

Úgyhogy úgy gondolom, tisztelt képviselő úr, hogy nyílt lapokkal játszunk, a célunk a plusz két, egészségben eltöltött év mindenki számára. És bízom benne, hogy ha ennek a törvényjavaslatai idekerülnek, azokat önök is támogatni tudják. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai