Készült: 2024.09.19.02:01:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

267. ülésnap (2013.04.09.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Azt a magam részéről komoly előrelépésnek tekintem, hogy a Magyar Szocialista Párt frakciója elismeri és szakmai javaslatokkal is támogatja a rezsicsökkentést. Amiben, úgy gondolom, mind a mai napig megmaradt a köztünk lévő, alapvetően elméleti különbség, és ha megengedi, majd a gyakorlati javaslatairól a mondókám második felében beszélek, az, hogy a rezsicsökkentés, a magyar családok háztartási, életviteli költségeinek csökkentését mi nem egy alapvetően szociális feladatnak, hanem egy társadalompolitikai feladatnak tekintjük; mégpedig olyan feladatnak, amely egy olyan helyzetet kíván orvosolni, amely részben az elmúlt évtizedek, egy-másfél évtized gazdasági folyományaként jött létre, részben, és ez indokolta és indokolja a gyors lépéseket, egy Európában és Magyarországon tapasztalható 4-5 éves válság.

Alapvetően a rezsiköltségek szociális problémaként való kezelésével önök egyébként már próbálkoztak, hiszen ilyen jellegű alapot valamikor 2003-2004 környékén már létrehoztak, akkor is zömmel részben az áramtermelőkre, részben az MVM befizetéseire.

(9.10)

Kétségtelen, hogy akkor számos család kapott ebből támogatást, de éppen a kialakult helyzet - és nemcsak a díjak helyzete, hanem például az a sok százezer kifizetetlen számla - mutatja azt, hogy ez alapjaiban nem volt szakmailag sem sikeres.

Tisztelt Képviselő Úr! Az elméleti különbség közöttünk az, hogy mi ezt alapvetően egy társadalom- és gazdaságpolitikai kérdésnek tekintjük, és ezt a jelenlegi feszültséget arra a tételre alapozva kívánjuk megoldani, hogy egy társadalom, egy gazdaság nehézségeinek viselésében a társadalomnak és a gazdaság minden szereplőjének részt kell vállalnia. Következésképpen, ha az ön javaslatát követnénk, és mondjuk, a rezsidíjcsökkentés fő forrásaként, akár szociális elemeket is figyelembe véve, de a Magyar Villamos Művek üzleti, vállalati eredményét vennénk alapul, ezzel a magyar költségvetés bevételeit csökkentenénk, ergo megint csak a magyar adófizetőkkel fizettetnénk meg a rezsidíj csökkentésének minden olyan következményét, amelyet alapvetően nem a magyar társadalom okozott. Ezért - és ezt az első pillanattól kezdve deklaráltuk - mi a rezsidíjcsökkentést alapvetően a jelenlegi áramtermelő és áramszolgáltató nagy cégek elmúlt 10-15 évi profitjának, esetenként extraprofitjának terhére kívánjuk megoldani. Az MVM a magyar költségvetés és a magyar adófizetők pénze, a termelők és a szolgáltatók pedig nagyrészt az elmúlt évtizedben egyébként igen jelentős profitra tettek szert, és annak jelentős része külföldre kivitt cégekből áll. (Sic!)

Ami a javaslatainak a szakmai részét illeti, a PB-gáz esetében az elkövetkezendő hetekben bevezetjük a kispalackos, tehát a lakossági palackos és a lakossági tartályos gáz esetében a 10 százalékos csökkentést. A fára jelenleg is van szociális szénellátás, emlékezetem szerint mintegy 60 ezer köbméteres mennyiség. Pár héttel ezelőtt - ugyancsak kérdésre válaszolva - kikerestem: eddig 40 ezer köbmétert használtak ki az önkormányzatok. Innen is szeretném kérni az önkormányzatok vezetőit, hogy éljenek ezekkel a lehetőségekkel, mert rendelkezésükre áll a szociális fabeszerzés lehetősége. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai