Készült: 2024.09.19.22:44:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

257. ülésnap (2005.10.24.), 51. felszólalás
Felszólaló Gusztos Péter (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:52


Felszólalások:  Előző  51  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GUSZTOS PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszter Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Mint azt mindannyian tudjuk, rengeteg magyar családban az erőszak az úr. Gyerekek és nők százai, ezrei, ritkább esetben férfiak viselik testükön az erősebb keze nyomát, lelkükben pedig gyakran a tettlegesség külső nyomainál is sokkal lassabban és rosszabbul gyógyuló sérüléseket hordoznak.

A számok egészen megdöbbentőek. Hazánkban minden egyes napon nyolc gyermeket bántalmaznak szüleik vagy a felügyeletükkel megbízott felnőttek. Havonta két gyermeket vernek agyon. A rejtettség, a látencia óriási. Egy feltárt esetre, szociológusok becslése szerint, 20-25-ször annyi elhallgatott eset jut. A UNICEF szerint a világ egyik legveszélyesebb helye Magyarország a gyermekbántalmazások súlyosságát és gyakoriságát tekintve.

A nők helyzetét tekintve sem jobb a helyzet, a civil szervezetek szerint hazánkban minden harmadik napon meghal valaki családon belüli erőszak, illetve partnerbántalmazás közben. Házastársa, élettársa, volt házastársa vagy volt élettársa erőszakos magatartása következtében átlagosan minden héten meghal Magyarországon legalább egy nő.

Mindennek az egyes személyes tragédiákon túl súlyos társadalmi következményei is vannak, hiszen vizsgálatok szerint a felnőtt bántalmazók és erőszakos bűncselekményeket elkövetők több mint 90 százaléka gyermekként erőszak áldozata volt, vagy rendszeresen tanúja volt a családon belüli erőszakos cselekményeknek.

 

(15.20)

Segítenünk kell, hogy ne váljék belőlük a későbbiekben lelkileg sérült felnőtt, hiszen a tanult viselkedésmintákat gyakran saját családjukon belül és a családon kívülre is továbbviszik.

A Magyar Köztársaság alkotmánya szerint is a gyengébbek jogait, életét, testi-lelki épségét a Magyar Köztársaságnak feladata védeni, feladata elősegíteni, hogy ne kelljen rettegésben élniük. Nem véletlen az sem, hogy 2003 áprilisában a Magyar Országgyűlés is határozatot fogadott el, amely a családon belüli erőszak megelőzésére és hatékony kezelésére irányuló nemzeti stratégia kialakítását célozta meg Vadai Ágnes és Eörsi Mátyás képviselőtársaink előterjesztésében.

Mindezek ismeretében a következőt szeretném kérdezni a tisztelt miniszter asszonytól: az ön tárcája milyen eszközökkel tud, illetve kíván fellépni az áldozatok segítése érdekében?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  51  Következő    Ülésnap adatai