Készült: 2024.09.20.01:39:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

259. ülésnap (2005.11.02.), 142. felszólalás
Felszólaló Gráf József (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:09


Felszólalások:  Előző  142  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GRÁF JÓZSEF földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A becsületes borászok, ahogy ön is kérdezte, örülnek annak, hogy eltöröltük a bor jövedéki adóját, ami 2 milliárd forintot tesz ki. Örülnek annak, hogy az Európai Uniónál kijártuk 500 ezer hektoliter bor lepárlását és kivonását a belső piacról, ahol óriási feszültségek jelentkeztek. A becsületes borászok örülnek annak, hogy el lett fogadva az elmúlt időszakban az első eredetvédelmi törvény, és napokon belül követi a következő. A becsületes borászok örülnek annak, hogy létrejöttek az első régiós hegyközségek, és megfelelő mennyiséget is tudunk a minőség mellett a piacon felkínálni.

(15.40)

És örülnek a becsületes borászok annak, hogy borfeldolgozó termelők általi kivásárlásáról és az MFB általi támogatásáról tárgyalunk a következő időszakban. Tehát kérdezem azt, hogy miért akarnánk tönkretenni azt az ágazatot, amelyet a következő időszakban az egyik legfontosabbnak tartok.

Minden borvidéken jártam, pénteken is találkozni fogok a borászok képviselőivel, délelőtt Egerben, délután Tokajban. Tehát minden gondjukat és problémájukat megbeszéljük, és megpróbáljuk megkeresni a megoldást.

A konkrét kérdéseire adott válasz: a borászati termékeket előállító pincészetek engedélyezési díjtételének legutóbbi megállapításánál figyelembe vettük az évente előállított bor mennyiségét, 80 hektoliter/év alatt előállított bormennyiséget és a felette lévőt. A 80 hektoliter alatti évi termelésnél 16 ezer forintról 15 ezer forintra csökkentettük az engedélyezési díjtételt. A borelőállítók 81 százaléka ebbe a kistermelői kategóriába tartozik. A nagyüzemek engedélyeztetése összetettebb hatósági vizsgálatokat igényel, ami indokolta a nagyobb mértékű díjemelést. A megszerzett engedélyek határozatlan időre szólnak, és egyszeri kiadást jelentenek. A fent nevezett engedélyekkel az előírások szerint minden működő üzemnek rendelkeznie kell, és e díjak csak az árutermelési céllal működtetett pincészetekre vonatkoznak.

A bor forgalomba hozatali engedélyezéséhez szükséges laboratóriumi vizsgálati díjakkal kapcsolatban a következőt szeretném elmondani. Elsősorban az Európai Unióba való belépésünk következtében a díjnövekedések főleg a belföldi forgalmi engedélyhez kapcsolódó vizsgálatok díjait érintették. Ugyanis az EU-szabályozás szerinti vizsgálati paraméterek száma meghaladta az OBI-nak a belépésünk előtti időszakban alkalmazott eljárási rendjében előírt vizsgálatok számát. A növekedés itt átlagosan 36 százalék volt. A díjtételek egyébként 2001 eleje óta változatlanok az én információim szerint, és ezért kellett rajtuk változtatni.

Meg kell állapítanunk, hogy a Magyarországon üzemelő 12 ezer borászati üzem részére az OBI éves szinten 12 ezer forgalomba hozatalhoz kapcsolódó vizsgálatot végez, ez semmiképpen sem jelent a borászati üzemeknél heti egy vizsgálatot, amint azt a képviselő úr állította. Tehát úgy gondolom, ez alatt a rövid idő alatt, ami a miniszterségemből eltelt, olyan kapcsolatot építettem ki a borászokkal és a borászati ágazat vezetőivel, ami rendszeres kapcsolat, minden problémát megbeszélünk, így lesz ez a hét végén is, és olyan jelentős intézkedéseket hoztunk a jövedéki adó, valamint a kényszerlepárlás bevezetésével az eredetvédelmi törvények kidolgozásával, ami az ágazat felvirágoztatását fogja jelenteni a következő időszakban.

Úgy gondolom, hogy ezek a lépések ezt szolgálják, és nem azt, amit ön elmondott.

Köszönöm a türelmét. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  142  Következő    Ülésnap adatai