Készült: 2024.04.27.08:27:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

243. ülésnap (2017.10.03.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Varga László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Közeleg, itt van a fűtési szezon, érdemes ilyenkor áttekinteni azt, hogy milyen lehetőség van a családok terheinek a csökkentésére, hiszen tudjuk, hogy a fűtési szezon az egyik legnagyobb teher minden magyar család életében. A Magyar Szocialista Párt országgyűlési frakciójának több javaslata is volt az elmúlt időben ezeknek a terheknek a csökkentésére. E javaslatok megvalósíthatók, számításokon alapulnak.

Először is nemrégiben nyújtottunk be egy olyan javaslatot, amely arról szólt, hogy jól láthatóan a Magyar Földgázkereskedő Zrt.-nél egy nagyon komoly többlet mutatható ki, hiszen a gáz világpiaci ára alacsonyan van, jelentősen csökkent az elmúlt években, és tudjuk jól, hogy ez határozza meg elsősorban a lakossági földgázárakat. Az olaj világpiaci árát szokta néhány hónapos késéssel követni a földgázé, és ez nyilvánvalóan lehetőséget teremtene a lakossági díjak csökkentésére is. Több mint 50 milliárd forintnyi többlet keletkezett ennél a cégnél, amely kizárólagosan szerepel a földgázelosztásban, -for­gal­ma­zásban, csak a tavalyi évben.

Mire nyújtana ez lehetőséget? Lehetőséget nyújtana az átlagos fogyasztásig a lakossági földgázárak mintegy 32 százalékos csökkentésére. Ez egy évben egy átlagos magyar családnak mintegy 42 ezer forint megtakarítást jelentene, de nyilvánvalóan befolyásolja a földgázár az áram árát, illetve a távhőszolgáltatás árát is Magyarországon. Csak a mai keretek között az áram árának 10 százalékos csökkentésére és a távhőárak 10 százalékos csökkentésére lenne lehetőség. Tudom, hogy a válaszában lesznek olyan elemek, amelyek a rezsicsökkentésre fognak utalni. Azt szeretném mondani, hogy a legmeghatározóbb ebben a kérdésben a világpiaci árak kérdése. Jól látható, hogy ezek ma lehetőséget nyújtanának a csökkentésre. Mondjuk, 2005-ben 50 dolláros olajárnál nagyjából 50 forint volt egy köbméter gáz, míg ma hasonló áraknál mintegy 100 forint, tehát jelentős a különbség. Nyerészkedik a Földgázkereskedő Zrt. a magyar embereken. Szükség van a csökkenésre, és lehetőség is van a csökkentésre.

Másrészről egyéb fűtési módok is vannak az országban, olyanok is, amelyek a legnehezebb sorban élőket érintik elsősorban. A lakossági tűzifa áfájának 5 százalékra mérséklésére nagyon sokszor tettünk javaslatot, nagyon sokszor beszéltünk erről. Ezt meg lehet tenni, több mint négy éve javasoljuk is ezt. Ráadásul mintegy 20-25 százalékos áremelkedés tapasztalható a tűzifa piacán. Ez egy olyan teher, amely a legnehezebb sorban élőket sújtja. Tavaly is hallhattunk ellátási zavarokról. Nem tudnak az erdészetek megfelelő mennyiségben és minőségben a piacra juttatni tűzifát. Ez egyébként nagyon komoly környezetvédelmi problémákat is felvet. Borsodban ezekben a napokban is érkezik ilyen típusú panasz, hónapokra, másfél hónapra előre tudnak csak igényeket befogadni a kereskedők.

Ráadásul nagyon sajnálatos apropót ad a felszólalásomnak az is, hogy ma reggel Miskolcról nagyon komoly egészségügyi határérték-túllépésről érkezett hír a nitrogén-monoxid tekintetében. Egyébként is évről évre a fűtési szezonban a Sajó medencéjében - tehát Miskolc, Sajószentpéter, Kazincbarcika, és sok ilyen települést mondhatnék - nagyon komoly egészségügyi határérték-túllépésről lehet beszámolni. Fejlesztés szükséges. Én mondtam is, hogy a „Modern városok” programot felül kell vizsgálni. Miskolc tekintetében a légszennyezés is egy fontos kérdés, az épület-korszerűsítés és a fűtőberendezések, a kazánok korszerűsítésére érdemben kell összegeket szánni. A tűzifa kérdése és a fűtőrendszerek korszerűsítése is támogatandó.

Végül egy olyan, egyedileg Miskolcra vonatkozó ügyet kell megemlítenem, amely a geotermia ügye. 2010 előtt a szocialista városvezetés és partnerei indítottak el egy geotermikus fejlesztést, amely az akkori számítások szerint több mint 40 százalékkal csökkenthette volna a lakossági távhő árát Miskolcon. Ez nyilván elsősorban a panellakásoknak jelentett volna jelentős csökkenést, szintén a nehezebb sorban élőknek elsősorban. Nem kapták meg ezt a díjat. A mai árakhoz képest is 20 százalékkal lehetne csökkenteni a lakossági távhő árát Miskolcon (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), de a mai árszabályozás erre nem ad lehetőséget.

Mikor csökkenhet tehát a geotermikus hő segítségével előállított távhődíj Miskolcon? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Ez is a kérdésem, államtitkár úr. Köszönöm, elnök úr.

 




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai