Készült: 2024.04.26.11:15:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2020.03.16.), 20. felszólalás
Felszólaló Tordai Bence (Párbeszéd)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! A koronavírus-járvány okozta válság arra kényszerít minket, hogy az alapoktól újragondoljuk a társadalmi és gazdasági élet működését. Amit egy ennél lassabban, bár történelmi léptékben szintén nagyon gyorsan kibontakozó válság, a klíma- és ökológiai válság eddig nem volt képes, azt most, úgy tűnik, hogy a koronavírus elérte. Valósággá vált pár nap alatt, hogy teljesen átírjuk az eddig ismert életmódunkat, annak érdekében, hogy alkalmazkodjunk a megváltozott világhoz.Egy ilyen esetben a politikai vezetésnek is változtatnia kell a gondolkodásmódján. Ehhez képest, ahogy hallottuk, Orbán Viktor még mindig a növekedésről beszél (Közbeszólás a kormányzó pártok padsoraiból: Ülj le!), miközben most a cél az alapvető társadalmi szolgáltatások és az alapvető gazdasági funkciók ellátása. Rövid távon magától értetődő, hogy mit kell tenni, erről itt már sok szó esett: valóban, lassítani a járvány terjedését, hiszen most aki időt nyer, az tényleg életet nyer. A késlekedés mindennap 40 százalékkal növeli az esetszámot és ennél sokkal magasabb arányban a halálozási rátát.

Bővíteni kell az egészségügyi ellátórendszer kapacitásait, amiben, igaza volt ellenzéki képviselőtársaimnak, a kormány felelőssége óriási, hiszen tíz év visszafejlesztése az egészségügynek most fogja megbosszulni önmagát. (Közbeszólások a kormányzó pártok padsoraiból.)

De kicsit távolabbra is előre kell tekinteni! Mi lesz a gazdasági-társadalmi hatása a következő években ennek a járványnak? Hogyan állunk annak a gazdasági válságnak elébe, ami most következik? A Párbeszéd évek óta azt mondja, hogy rossz a gazdaságpolitika irányvonala; az Orbán-Varga-Matolcsy trió egy olyan gazdasági növekedést valósított meg, ami torz szerkezetű, túlfűtött, rövid távú szempontokat követ, és nem az embereket, hanem a vállalati profitokat akarja szolgálni. (Közbeszólások a kormányzó pártok padsoraiból.) Így nem alakult ki egy jövőbiztos, válságálló és igazságos gazdaság.

Domokos László, az Állami Számvevőszék önök által delegált elnöke, korábbi képviselőtársuk is azt mondta, hogy most anticiklikus gazdaságpolitikára lenne szükség, vagyis a visszaesésben fel kéne pörgetni az állami kiadásokat. Ehhez képest az Európai Bizottság friss országjelentése éppen azt mondja, hogy az elmúlt években a legnagyobb probléma, hogy prociklikus volt a gazdaságpolitika, vagyis a hét bő esztendőben elégették az összes forrást a növekedés további fűtésére, a haverok kibélelésére, a gazdaság fideszesítésére, ahelyett, hogy a jövőálló gazdaság megteremtését, az emberekbe való befektetést és a tartalékképzést, valamint az államadósság-csökkentés céljait követték volna.

Mi, párbeszédesek azt mondtuk, hogy a hét bő esztendő alatt fel kell készülni a hét szűk esztendőre. A kormány nem hallgatott ránk, és most itt állunk egy gazdasági válság kezdetén egy sérülékeny gazdasággal és az emberek létbiztonsága, jövedelembiztonsága iránt teljesen érzéketlen kormánnyal.

Orbán Viktor már múlt hét kedden kormányzati segítséget ígért a koronavírus miatt veszteségeket elszenvedő gazdasági szereplőknek. Most is erről beszélt, gazdaságvédelmi akciótervről, gazdaságélénkítési csomagokról, de nem beszélt a társadalomvédelmi akciótervről, miközben, ha máskor nem, most megérthetnénk, hogy a gazdaság nem öncél, nem a gazdaságot kell szolgálni, hanem azt, hogy a gazdaság ellássa az alapvető funkcióit: az emberek szükségleteinek kielégítését és az emberek jövedelmének az előállítását. Ezért a Párbeszéd azt kezdeményezi, hogy a gazdaságvédelmi akcióterv mellett, mert az is fontos, hogy a munkahelyeket megőrizzük, de hozzunk létre egy társadalomvédelmi akciótervet, hogy azok számára, akik már eddig is nehezen éltek, vagy azok számára, akik most veszítik el a munkájukat, vagy csökkennek legalábbis a jövedelmeik, jövedelembiztonságot tudjunk nyújtani, hogy a következő időszakban is tudják állni a kiadásaikat.

Természetesen a kiadásokat is csökkenteni kell. Csökkenteni kell a kormányzati oldalon, és csökkenteni kell a háztartások oldalán, felfüggeszteni a törlesztőrészleteket és a rezsiköltségeket, de a legfontosabb az, hogy mindenkinek legyen egy stabil, kiszámítható jövedelme. Ez az a szemlélet, amit a Párbeszéd már öt éve képvisel az alapjövedelem propagálásával, és ez az, amit most, egy lehet, hogy minden korábbinál nagyobb válságban meg is kell teremtenünk mindenki számára.

Meg kell teremtenünk a jövedelembiztonságot a munkájukat elveszítők számára; meg kell teremtenünk minden gyermek egyenlő támogatását, hiszen most a személyijövedelemadó-kedvezmények szintén a munkajövedelemhez kötik a gyerekek utáni támogatást. Tegyük ezt elérhetővé mindenki számára, ha úgy tetszik, akkor a családi pótlék megháromszorozásával vagy a gyerekek utáni alapjövedelem bevezetésével. Vagy ha úgy tetszik, figyeljünk külön a sérülékeny társadalmi csoportokra, az egyedülálló szülőkre, a nagycsaládosokra, az alacsony nyugdíjjal élőkre, azokra, akik prekariátus munkát végeznek, és nincs állandó, megbízható jövedelemforrásuk; és mindenkire, aki ebben a válságban a legnagyobb veszteségeket fogja elszenvedni.

Ezt a társadalomvédelmi akciótervet a Párbeszéd határozott javaslatként is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) benyújtja az Országgyűlésnek, és remélem, önök is támogatni fogják. Köszönöm szépen. (Taps a Párbeszéd padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai