Készült: 2024.05.21.06:50:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2012.09.25.), 86. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:11


Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Egyetértek azzal egyébként, amit Horváth képviselőtársam mondott, amit úgy tudok összefoglalni, hogy attól, mert valaki fölött eltelt az idő, még nem lesz okosabb. Ugyanakkor azt gondolom, hogy azokról a bírákról, akik a Kúriára vagy annak idején a Legfelsőbb Bíróságra kerültek, talán feltételezhetjük azt, hogy képzettek. Nos, a Legfelsőbb Bíróság bíráinak az egyharmada kényszerült nyugdíjba menni a kényszernyugdíjazás szabályai miatt. S azt gondolom egyébként, hogy akik az alsó fokú bíróságokon ott maradtak - akár a törvényszékeken, akár a kerületi vagy városi bíróságokon -, azok sem feltétlenül buták. Biztos lehet ellenpéldát találni, de én úgy hiszem, hogy a tapasztalat értékét önmagában egyrészt nem érdemes lebecsülni, másrészt pedig én azt azért feltételezném, hogy a bírák többsége képzett és hozzáértő, legyen az fiatal vagy idős, és az idősekhez még a tapasztalat előnye is párosul.

Másrészt hogy csak az Alkotmánybíróságról vagy az alkotmánybírósági határozatban foglaltakról lehet vitatkozni, ez sem teljesen igaz, képviselőtársam. Már többen utaltunk rá, mint a Velencei Bizottság és az Unió különböző szervei, hogy nemzetközi jogot is sért ez a rendelkezés, nemcsak a mi alaptörvényünket. Ezért azt gondolom, hogy ilyen megközelítésben is lehet róla beszélni. S ha már az átmenetnél maradunk, akkor azt kell mondjam, hogy a kellő átmenetet nem biztosítja az előttünk fekvő törvény sem, éppen ez vele az egyik nagy probléma.

Végül: az helyes, képviselőtársam - én is szoktam élni ezzel az eszközzel -, ha valaki a kicsit cinikus humor eszközét használja ki arra, hogy bizonyítsa, képviselőtársa milyen ostobaságot beszélt. De ez akkor jó, képviselő úr, és akkor érdemes megtenni, ha pontosan tudja idézni, amit én mondtam - vagy valaki más mondott -, én ugyanis azt mondtam, hogy semmivel nem meghatározhatóbb és egyértelműbb a láthatatlan alkotmány, mint a történeti alkotmány vívmányai. Nem azt mondtam tehát, hogy mint az alaptörvény, hanem mint a történeti vívmányai. S azt gondolom, hogy ez igaz is.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai