Készült: 2024.05.21.02:19:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2012.09.25.), 8. felszólalás
Felszólaló Szatmáry Kristóf (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZATMÁRY KRISTÓF nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Dilemmáztam, hogy a két napirend előtti felszólalás kapcsán mikor is szóljon a kormányzat, de mivel Pál Béla képviselőtársam egy-két olyan dolgot is említett a turizmus kapcsán, amivel nem értek egyet, mert nem tudok egyetérteni, ezért most kértem szót.

Én is hadd kezdjem azzal, hogy valóban, egy olyan ágazatról beszélünk, amelynek a jelentősége túlmutat azokon a számokon, amik itt elhangzottak. Valóban, közel 400 ezer munkavállaló, a GDP 8,4 százaléka, de ezen túlmenően egy olyan iparágról beszélünk, amely egy új iparágnak tekinthető, hiszen alapvetően egy szolgáltató szektornak tekinthető, amely az elmúlt 50-70 évben fejlődött ki, mégis az innovativitása, az újszerűsége mellett az egyik legnagyobb foglalkoztató, az egyik olyan ágazat, ami miatt egyébként stratégiai pontja, kitörési pontja a magyar gazdaságnak, hiszen könnyen, gyorsan tud munkaerőt fölszívni. És valóban, túlmutat az iparág önmagán, hiszen embereket hoz közel egymáshoz, kultúrákat ismertet meg egymással, ami, azt gondolom, hogy XXI. századunkban az egyik legfontosabb. Természetesen a kormányzat nemcsak szavakban, hanem tettekben is próbálja segíteni a turizmust, és ezzel hadd cáfoljam néhány gondolatát Pál képviselőtársamnak.

Négy különböző területet tudnék lehatárolni, ahol a kormányzat tudja segíteni a turizmus ügyét, és azt gondolom, hogy jól tudja segíteni, hiszen hogyha a számokat nézzük, akkor most, szeptember 27-én nemcsak az általános turisztikai világnapot tudjuk ünnepelni, hanem egy turisztikai rekordévet tudunk ünnepelni idén Magyarországon. Már a tavalyi évben is megközelítette, az idei évben pedig egyértelműen meghaladták a turizmus számai - az első 8 hónapot figyelembe véve - a válság előtti időszakot. Magyarországon az árbevétel, a szobafoglaltság, a vendégéjszakák tekintetében minden korábbinál magasabb számok látszanak az első 8 hónap alapján, tehát lehet azt mondani, hogy a magyar gazdaság egyik húzóágazata idén a turizmus, lehet azt mondani, hogy válságálló ágazatról beszélünk.

Melyek azok a területek, amelyeken eredményt tudtunk elérni? Jól tudja képviselőtársam is, meg talán a minket követő tévénézők is, hogy a szabályozás területén sokat lehet tenni a turizmusért, és így is tettük. A Szállodaszövetséggel... - és ez némileg talán cáfolja itt a korábban elhangzottakat, nagyon jó kapcsolatban vagyunk a különböző szakmai szervezetekkel, folyamatos konzultáció van a Nemzetgazdasági Minisztérium és a turizmus különböző szereplői között a szabályozás tekintetében. Ennek eredménye egyébként az, hogy idén május végén, június elején a Szállodaszövetséggel egy stratégiai megállapodás megkötésére került sor, amelynek eredményeképpen az új tanúsító nemzeti védjegy került bevezetésre július 1-jétől - a Hotelstars Union nemzetközi minősítő rendszert vettük át nemzeti védjeggyé -, amely pontosan azt szolgálja, hogy mind a belföldi, mind a külföldi idelátogató vendégek számára egy átlátható, elérhető, értelmezhető rendszerben tudjanak információt kapni, tudják minősíteni a szálláshelyeket.

(9.20)

A fejlesztések területén is nagyon sok minden történt. Itt egyetlenegy számot hadd mondjak, jelen pillanatban is közel 100 milliárd forint van folyósítás alatt, illetve pályázati rendszerben különböző turisztikai szálláshelyek és attrakciók fejlesztésére. Nagyon sokat tudtunk tenni a gazdaságélénkítés területén, ahogy itt említette képviselőtársam, valóban egy sikersztori a SZÉP-kártya bevezetése. Sokan kételkedéssel és fenntartásokkal fogadták a tavalyi bevezetését. A számok rácáfoltak, 700 ezer magyar állampolgárnál van már ott a SZÉP-kártya, 54 milliárd forint feltöltés történt rajta, és augusztus végéig 26 milliárd forintot költöttek a kártyatulajdonosok. Ez azt jelenti, hogy augusztus végére meghaladta már a korábbi üdülési csekk forgalmát ez az olcsóbb, hatékonyabb eszköz. A promóció területén is szerintem jól állunk. A rekordév mögött alapvetően a külföldi vendégéjszakák számának jelentős, 8 százalékos növekedése áll. Az tehát, amit a Magyar Turizmus Zrt. tesz, úgy látszik, hatékony.

Én is hadd fejezzem be azzal, hogy az egész történet nem lenne ilyen sikeres, ha nem lenne ott a turizmus mögött több százezer olyan magyar munkavállaló, aki nap mint nap ebben a szektorban él, dolgozik. Hadd köszönjem meg innen is nekik. Azt gondolom, ők Magyarország legjobb követei, az ő munkájuk nélkül nem tudtuk volna ezt az eredményt elérni. Továbbra is számíthatnak a kormány támogatására.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai