Készült: 2024.05.21.08:40:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2012.09.25.), 6. felszólalás
Felszólaló Pál Béla (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL BÉLA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Szeptember 27-e 1980 óta - amióta az ENSZ turisztikai világszervezete annak nyilvánította - a turizmus világnapja. A turizmus világnapja, amely alkalmat kínál arra, hogy számot vessünk a turizmus eredményeivel, mérleget vonjunk, és szóljunk arról is, hogy mi segítené a jövőben jobban a turizmus fejlesztését, hiszen a turizmus területén Magyarországon is közel 400 ezren dolgoznak, ez a foglalkoztatottak közel 9 százaléka, és a megtermelt nemzeti jövedelem 9 százalékát is ez az ágazat állítja elő, így jelentőségét különösebben nem kell méltatni.

Kedvező, hogy Magyarországon eddig minden kormány stratégiai ágazatnak tekintette a turizmust, és hiszem és vallom, hogy a lehetőségeinek megfelelően mindent meg is tett a turizmus fejlesztéséért, és az, hogy ez időközönként akadozva sikerült, ez soha nem a különböző pártok soraiban helyet foglaló szakpolitikuson múlott, hanem inkább az ország gazdasági helyzetén vagy más prioritások előtérbe helyezésén. Tisztelt Képviselőtársaim! Különösen nagy várakozás előzte meg a turizmus szereplői körében a kétharmados parlamenti többséggel rendelkező kormány tevékenységét, hiszen, az ígéretek szerint adócsökkentést, áfacsökkentést és emellett bővülő hiteleket, nagyobb forrásokat vártak.

Mi teljesült ebből? Az adócsökkentésből az 1 százalékos személyi jövedelemadó, amely kedvezőtlenül érinti a turizmusban tevékenykedő munkavállalók jelentős részét, áfacsökkentés helyett áfanövekedés, bővülő források helyett pedig egyre szűkülő turisztikai célelőirányzat, különösen a marketingforrások tekintetében. A fejlesztések folytatódtak, és ez jó, hiszen az elmúlt időszak 200 milliárd forintnyi fejlesztései tovább folytatódtak uniós forrásból a turizmus területén, de nem jó az, hogy szűkülnek a hitelezési lehetőségek, így hát sokan nem tudják megvalósítani a fejlesztéseiket. Jó az is, hogy bevezetésre került a SZÉP-kártya az üdülési csekk továbbfejlesztéseként, nem jó, hogy a dolgozók nem használhatják fel szabadon, korlátozva van, hogy melyet szállásra, melyet szabadidő-szolgáltatásra, melyet vendéglátásra használhatnak fel, és nem jó, hogy az Európai Unió kötelezettségszegési eljárást indított a turizmuskártya ügyében Magyarországgal szemben.

Nagyon jó, hogy létrejött a nemzeti védjegy, és nagyon jó az is, hogy létrejöttek a turisztikai desztinációs menedzsmentek, szinte jelkép, hogy 27-én országos tanácskozásukat tartják Gyenesdiáson, ahol először létrejött az a szövetség a turisztikai szolgáltatók, önkormányzatok között, amely hitem szerint a jövő turisztikai szerveződése lesz majd. Viszont nem jó az, hogy a költségvetésben ugyan szerepel a Nemzeti Turisztikai Bizottság működtetésére összeg, a felhasználásáról semmit nem tudunk, mert az új kormányzat a Nemzeti Turisztikai Bizottságot nem hívta össze.

Nagyon jó, hogy a Turizmus Zrt. második alkalommal rendezi meg nagy sikerű akcióját a turizmus világnapján, amelynek keretében szolgáltatók, önkormányzatok összefogásával a "Legyen egy mosollyal több!" akció keretében felhívja e napra a figyelmet, és nem jó, hogy ezt csökkenő marketingforrásokkal teszi. Jó az, hogy stratégiai ágazatnak tekinti a kormányzat a turizmust, de nem jó az, hogy általános politikája gyakran ez ellen hat, hiszen mindannyian tudjuk, hogy a magyar néptánc kiemelkedő vonzerőnk, ebben a legényes, a csujogatós vagy éppen időközönként, helyenként a párnatánc, de semmiképpen nem tartozik ide a pávatánc, főleg akkor, ha a miniszterelnök járja, és főleg akkor, hogyha ez kimutatható anyagi károkat okoz a turizmus szereplőinek és az állampolgároknak.

Idetartozik az is, hogy jó, hogy az Unió tagjai vagyunk, mert a vendégeink 80 százaléka az Unióból érkezik, de nem jó, hogy a kétharmados törvénykezés gyakran az Unió normáival szemben fogalmazza meg törvényeit, szabályait, és ezzel kivívja az Unió ellenérzését, és nyilván ez is hathat az ország megítélésére, és arra, hogy hány turista jön az Unió országaiból hozzánk. Végezetül nem jó, képviselőtársaim, Magyarországon, hogy újra elkezdődött a kirekesztés, a gyűlölködés, az antiszemitizmus, és az ezzel szembeni következetes kormányzati fellépés hiánya szintén nem segíti, hanem éppen rontja az ország összképét, és idetartozik a baltás azeri gyilkos kiadatása is.

Tisztelt képviselőtársaim, de most szóljunk a turizmus világnapjáról, hiszen 27-én ünneplünk, 27-én ünnepeljük mindazokat a szolgáltatókat, munkavállalókat, vállalkozókat, akik a turizmus különböző területein dolgoznak. Köszönjük meg ezúttal is a munkájukat, és gratuláljunk mindazoknak, a legkiválóbbaknak, akik közülük elismerést kapnak, mert az ő munkájuk elengedhetetlen - kormányzati ciklusoktól függetlenül - azért, hogy a magyar turisztikai ágazat töretlenül fejlődjön.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Dr. Lamperth Mónika tapsol.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai