Készült: 2024.05.17.22:04:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2012.09.25.), 24. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:12


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Kúriai Elnök Úr! Kozma képviselőtársam felszólalásához egy-két megjegyzést engedjenek meg. Először is, amikor az ember rendszerkritikát fogalmaz meg, és azt mondja el, hogy egy rendszer miért alkalmas arra, hogy a bírói függetlenséget sértse és befolyásolja, akkor nem arról beszél, hogy egyes bírók elkötelezettek-e pártszempontból vagy nem, egy párt iránt vagy nem.

Én azt gondolom, hogy ezt a fajta csúsztatást már elég sokszor megtárgyaltuk, képviselő úr, és mivel ön most újra felhozta, legalább egy mondat erejéig el kell nekem is mondanom ennek a cáfolatát. Magyarán szólva: mi rendszerkritikát fogalmazunk meg, ráadásul a törekvés elfogadhatatlanságát, nem pedig azt, hogy egyes bírákat mi pártelkötelezettnek tartanánk.

A másik, hogy az Alkotmánybíróság vonatkozásában ön szerint a döntések azt példázzák, hogy itt minden rendben van. Képviselő úr, én nem szeretnék messzebb menni azon kívül, hogy egyébként érdemes megnézni az Orbán-kormány alatt kinevezett alkotmánybírák által megfogalmazott különvélemények retorikáját és a kormány retorikáját, és ezt a kettőt összehasonlítani - érdekes eredményre jutna, képviselő úr. Másrészt pedig, ha már itt vagyunk ennél a témánál, akkor azt kell hogy mondjam, hogy egy kivétellel azok az alkotmánybírók szavaztak amellett, hogy alkotmányos a bírák kényszernyugdíjazása, kivétel nélkül, akiket a második Orbán-kormány alatt választott meg a parlament, és azok szavaztak ellene, akiket a második Orbán-kormány előtt választott meg a parlament. Képviselő úr, énszerintem ez nem azt bizonyítja, amit ön elmondott.

Az, hogy lehetősége van-e a bíráknak nyugdíjba menni: igen, én is azt mondom, hogy a lehetőséget meg kell teremteni. Idáig is lehetőség volt eddig 62 éves korban nyugdíjba menni, most azonban kötelező nekik 62, esetleg 65 éves korban nyugdíjba menni. Épp ez a probléma, képviselő úr (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), épp ezt kritizáljuk. Jó lenne, ha úgy lenne, ahogy ön mondja!

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai