Készült: 2024.05.17.16:28:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2012.09.25.), 224. felszólalás
Felszólaló Dr. Staudt Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó Alkotmányügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STAUDT GÁBOR, az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! A kisebbségi véleményt szeretném ismertetni. Az ellenzék véleménye nagyjából egybevágott az alkotmányügyi bizottság ülésén.

Ott kezdeném, hogy felmerült az előzetes normakontroll kérdése is, amelyre Gulyás Gergely azt válaszolta, hogy valószínűleg erre sor kerül, tehát lehet, hogy az Alkotmánybíróság megkerülésre - ez freudi elszólás volt -, megkeresésre fog kerülni, reméljük, nem megkerülésre. Sajnos, erre is láttunk elég sok példát.

Felmerült, az ajánlások tekintetében egyrészt a Jobbik üdvözölte, hogy a kopogtatócédula-gyűjtés megszüntetésre kerül, ellenben elmondtuk, hogy az ajánlások rendszere ebben a formában nem tökéletes, és visszaélésre ad alapot, hiszen ugyanúgy a pártok fogják gyűjteni, ahogy eddig is a választópolgárok személyes adatait a pártok gyűjtötték, most az aláírásokat fogják, ráadásul limit nélkül. Sokkal jobb megoldás lenne, hogyha például a jegyzőhöz vagy egy választási szervhez kellene ezeket bevinni.

Aztán felmerült Gaudi képviselőtársam részéről a kopogtatók megsemmisítésének kérdése, ami ebben a formában nyilván az ajánlásokra vonatkozott. Azt a választ kapta Gulyás képviselőtársunktól, hogy 90 napon belül minden jogorvoslati eljárás lezajlik, és ezért a megsemmisítés érdekeket nem sérthet.

Felmerült a kampány meghosszabbítása a regisztrációs eljárás miatt, pontosabban meghosszabbodása. Bár itt Lázár képviselőtársunktól hallhattuk, hogy egyrészről rövidebb lesz a kampány, másrészről meg folyamatosan tart majd augusztustól márciusig, tehát erre nehéz tulajdonképpen reagálni, hogyha önök se tudják, hogy mi ebben a vélemény. De mi úgy gondoljuk, hogy az, hogy hosszabb lesz a kampány, az emberek zaklatását is ki fogja terjeszteni.

Felmerült kérdésként a kampánycsend, ami nincs benne az előterjesztésben; hát nem is lesz, úgy tűnik. Tehát azt a választ kaptuk, hogy kampánycsend nem lesz, tehát vasárnap, a szavazás napján is nyugodtan lehet kampányolni. Ez is egy érdekes megoldás, és az ellenzék ezt nem tudta ebben a formában támogatni.

(18.20)

A regisztráció hibahatáráról beszélt az MSZP jelen lévő képviselője, Lamperth Mónika, és abból indult ki, hogy ez, amikor el fog indulni, túlságosan sok hibát tartalmazhat, illetve elhangzott még szintén az MSZP részéről, hogy aggályos, hogy egy ember két jelöltet vagy akár több jelöltet is ajánlhat, hiszen nem lehet szerintük két ellenfelet egy meccs alatt támogatni, és ezt mindenképpen módosítani kellene. A Nemzeti Választási Bizottsággal kapcsolatban hívta fel Bárándy Gergely arra a figyelmet, hogy a tervezetben 9 évre választanák meg, természetesen kétharmaddal, és felolvasásra került a korábban... - az OVB leváltásának indokolása, ahol a Fidesz ezt pont azzal indokolta, hogy indokolt gyakran újjáalakítani, megújítani ezt a testületet, akár minden nagyobb országos szavazás után, és felmerült az a kérdés, hogy nem farizeus dolog-e két év alatt teljesen mást mondani, mint ahogy az megtörtént.

Az ellenzék részéről az itt felsorolt, és egyébként a regisztrációval kapcsolatosan már elmondott aggályok miatt nem tudta támogatni az ellenzék pártjai közül senki ezt a törvényjavaslatot. Arról nem is beszélve, hogy ez is egyéni képviselői indítványként került ide, és igaz minden, amit elmondtunk az alaptörvény-módosításnál is, tudniillik ezt úgy érezte az ellenzék, hogy a megkerülése, egyfajta joggal való visszaélés, hiszen tudjuk, és elismerésre került, hogy ezek a tervezetek jártak a Fidesz-vezérkar előtt, megtárgyalta azt a kormányzat is, és ennek ellenére egyéni képviselői indítványokként kerülnek beterjesztésre. Erre természetesen az volt a válasz, hogy ezt megtehetik a képviselők, természetesen jogilag megtehetik, de erkölcsileg is kellene néhány kötelezettséghez tartani magukat.

Ezek alapján a felsorolt indokok alapján az ellenzék nem tudta támogatni a törvényjavaslatot. (Taps a Jobbik soraiban.) Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  224  Következő    Ülésnap adatai