Készült: 2024.05.21.06:30:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2012.09.25.), 22. felszólalás
Felszólaló Kozma Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOZMA PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Mint ahogy az elnök úr mondta, tisztelt képviselőtársaim, a múlt héten a vezérszónoki körre került sor, és a vita e szakaszában szeretnék visszaemlékezni és feleleveníteni az elmúlt héten elmondottakat.

Semmi meglepő nem történt, hiszen az ellenzéki pártok képviselői a törvényjavaslattal kapcsolatos aggodalmaikat mondták el, meg azt a véleményüket, mely szerint a Fidesz másfél-kétéves kormányzása nem szól másról, mint hogy ahol csak lehet, az állami posztokra a saját embereit tegye be, azaz ez azt jelenti, hogy a jelen törvényjavaslat is ezt a célt szolgálja. (Dr. Bárándy Gergely: Így van!)

Vitatkozva ezzel a valótlan állítással, szabad legyen csak két példát említenem. Az egyik: az Alkotmánybíróság esetében több jelölés kapcsán, illetve megválasztott alkotmánybíró kapcsán merült fel az elfogultság és a Fideszhez közeliség vádja, azonban a konkrét alkotmánybírósági döntések rámutattak arra, hogy alkotmánybíróként, esküjükhöz híven, igenis pártatlanul járnak el. Elég, ha csak az egyházügyi törvényre és az előadó alkotmánybíróra gondolok.

Vagy a másik ilyen állami intézmény, az Állami Számvevőszék esetében vetették fel az elnök úrnak az úgymond politikai elfogultságát. Aztán a Ház előtt lévő éves költségvetésünk állami számvevőszéki javaslata kapcsán, amely sok kérdésben kérdőjeleket tartalmaz, és megalapozatlannak tartja a költségvetés bevételi oldalát, erre tekintettel elmondhatjuk, hogy igenis, nem szolgalelkű pártkatonákról vagy a Fidesz embereiről van szó, hanem a maguk posztján lelkiismeretesen eljáró, feladatukat elvégző vezetőkről.

És ha a bírói tisztséggel kapcsolatban vetjük fel a pártosság kérdését most, az nagyon nagy baj, tisztelt képviselőtársaim, merthogy az azt jelenti, hogy a bíró nem független. Ha tehát abból indulunk ki, hogy a Fidesz a neki nem tetsző bírókat kívánja eltávolítani, ez kvázi azt jelenti, hogy vannak a Fideszhez lojális és Fideszhez nem lojális bírók. Én azt gondolom, senki nem gondolhatja komolyan, hogy egy bíró, egy kinevezett bíró nem a törvények szellemében és annak megfelelően jár le, nem pártatlan, és kizárólag a bizonyítékok, illetve a bíróságon elhangzottak és a jogszabályok alapján ítélkezik. Tehát tisztelettel kérném ellenzéki képviselőtársaimat, hogy próbálják meg olyan szemüvegen keresztül nézni a törvényjavaslatot, amely célt szolgál. Nevezetesen, meg kell hogy feleljen, miként más törvényjavaslat is, a társadalmi igazságosság, az egyenlőség követelményeinek. És ez a benyújtott törvényjavaslat arról szól, hogy igenis legyen lehetősége választania egy bírónak vagy az igazságszolgáltatás területén dolgozó más személynek, hogy kíván-e nyugdíjba menni, avagy 65 éves korban végleg elmegy nyugdíjba.

Másrészről pedig a törvényjavaslat nem sérti a bírói függetlenség és elmozdíthatatlanság szabályát. És arra is utalnom kell, hogy igenis átláthatóvá és hatékonnyá kívánja tenni a rendszert. Már korábban, egy másik törvényjavaslat kapcsán, én magam is mondtam, hogy nagyon sok bírósági titkár vár kinevezésre, nagyon sok fogalmazó van a bíróságokon, akiknek a szakmai képzése, előrelépése éppúgy fontos, mint a szakmailag elismert és megbecsült 60 év felettieknek a munkája.

Én úgy gondolom, hogy a bírói kart és az igazságszolgáltatásban dolgozók munkáját és előremenetelét erre való tekintettel is figyelnünk kell, és alapvető célunk, hogy a bírói rendszer átlátható, hatékony munkavégzésre legyen képes a törvényesség, az alkotmányosság keretei között. Ez a törvényjavaslat ezt a célt szolgálja, és ezért kérem tisztelettel a támogatásukat.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai