Készült: 2024.05.17.16:19:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2012.09.25.), 18. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Se Csatáry, se Biszku, ez a kormánynak az álláspontja. (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból: Hogy jön ide Csatáry?) Bárki is veszi el mások életét jogtalanul, igazságtalanul, az az ember ennek a kormánynak a számára elfogadhatatlan, ezért mind törvénymódosításokkal, mind nyilván politikai megnyilvánulásokkal, mind az államigazgatási szervezet tevékenységével vagy a bíróságok számára alkalmazandó jogszabályok elfogadásával igyekszünk megtenni mindent, hogy ezek az emberek valóban a helyükre kerülhessenek, nevezetesen, a vádlottak padjára, és ne kiemelt nyugdíjakkal, ne nyugodt élettel éljenek akkor, amikor több tucatnyi vagy több száz embernek az élete, nyomorúsága, vagyonfosztása, jogtalan eltiprása az ő nevükhöz kapcsolódik.

Egyrészről valóban az alaptörvénybe, az alaptörvény átmeneti rendelkezéseibe olyan részeket iktattunk, amelyek a kommunista múlttal való teljes szakítást jelentik, hiszen egy jogállam alapja csak úgy teremtődhet meg, ha előtte véglegesen lezárjuk ezt a korszakot. Éppen ezért fogadtunk el számtalan törvényt, törvénymódosítást, legyen szó a büntető törvénykönyvnek a kommunizmus bűnei tagadásáról vagy a Btk. új, 33. § (2) bekezdéséről, amely el nem évülhetővé tette, pontosabban egyértelművé tette, hogy nem évülnek el a háborús bűntettek, az emberiség elleni egyéb bűncselekmények - ezek a Btk. XI. fejezetében találhatók -, az emberölés súlyosabban minősülő esetei, az emberrablás, elöljáró vagy szolgálati közeg elleni erőszak, és még jó pár egyéb terrorcselekmény és más hasonló cselekmények. Ezek a mostani kormány alatt elfogadott törvénymódosítások tették lehetővé, hogy a korábban nem felelősségre vonható kommunista vezetők ellen, és ha még élnek, akkor a nemzeti szocialista rendszert kiszolgáló vezetők ellen elinduljanak a büntetőeljárások.

Ezekben az esetekben, ahol egyértelműen emberéletek elvételéről, sortüzekről, emberek tömeges jogfosztásáról, eltiprásáról van szó, senki nem burkolózhat azzal, hogy parancsra tette. Ahogy ez nem volt elfogadott a második világháború szörnyű bűncselekményeinél, ugyanúgy nem elfogadott ez a kommunista rendszer alatt elkövetett bűncselekményeknél sem.

Óriási lemaradásban vagyunk azon a téren, hogy a kommunista rendszer rémtetteit feltárjuk, mert van ugyan Terror Házánk, van emlékpontunk (Novák Előd: Meg luxusnyugdíjunk.), de az oktatásban, filmekben és sok minden másban óriási lemaradásban vagyunk, tehát azokat be kell mutatni, de egyértelmű, hogy ez a kormány évről évre, hónapról hónapra előrehalad ezen a területen. Ennek volt például eszköze az is, hogy míg a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok alatt a különböző kommunista rendszerben elszenvedett jogtiprásért vagy jogfosztásért járó, kárpótlási jogcímű nyugdíjakat nem emelték, addig ez a kormány nemcsak hogy ugyanúgy emelte, mint a más címen folyósított nyugdíjakat az alapnyugdíjat, hanem igyekezett valamelyest pótolni is a lemaradást, és az idei évben visszamenőlegesen dupla összegű nyugdíjemelést fogadott el erre a nyugdíjrészre.

Ami azt illeti, hogy hogyan foglalkozott a kormányzat a kommunista időben megszerzett nyugdíj-privilégiumokkal, itt ugye egy elég nehéz helyzettel állunk szemben, hiszen az iratok egy jó része már nem fellelhető, amik a rendszerváltáskor is esetleg fellelhetők voltak, egy másik részénél nehéz megállapítani, hogy pontosan ki milyen jogcímen kapta. Ugyanakkor fontosnak tartottuk, hogy az 1991-es, tízezernyi tömegre kiterjedő vizsgálatot újra elővegyük, hiszen akkor a köztársasági elnök által vezetett bizottság mostani megítélésünk szerint nem végzett elég alapos munkát, nem állította helyre a történelmi igazságot.

Éppen ezért fogadtunk el törvénymódosítást, az 1991. évi XII. törvény egészült ki egy újabb 2/A. §-sal. Ennek értelmében a kárpótlásért felelős miniszternek egy bizottságot kellett felállítani, amely elvégzi 2012. október 31-éig a munkáját, és felülvizsgálja a különböző nyugdíj-kiegészítés helyébe lépő pótlékokra való jogosultságot. Január 1-jei hatállyal pedig megszünteti ezeket a különböző nyugdíj-privilégiumokat, ha megállapítja, hogy a saját jogon folyósított pótlékban részesülő személy, illetve az özvegyi jogon folyósított pótlék esetén az elhunyt jogszerzését - itt egy hosszabb felsorolás lesz, remélem, beleférek az időbe -: a '45 és '49 közötti időszakban a demokratikus államberendezkedés felszámolásában játszott szerepe, az '56-os forradalom és szabadságharc leverésében vagy az azt követő megtorlásokban játszott szerepe, a '48 és '89 közötti időszakban folytatott titkosszolgálati tevékenysége, a '48 és '89 közötti időszakban betöltött állami vezetői tisztsége és az ebben a tisztségben végzett tevékenysége, illetve a Magyar Kommunista Pártban, a Magyar Dolgozók Pártjában, a Magyar Szocialista Munkáspártban vagy a KISZ-ben betöltött vezető tisztsége és az ebben a tisztségben végzett tevékenysége miatt a pótlékra érdemtelen. (Az elnök csenget.) Ezzel a munkával, úgy érzem, hogy a rendszerváltásnak ezt az adósságot is törleszteni tudjuk.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban. - Novák Előd: Biszku Béla meg röhög a markába.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai