Készült: 2024.05.21.02:50:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2012.09.25.), 138. felszólalás
Felszólaló Dr. Staudt Gábor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó Alkotmányügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STAUDT GÁBOR, az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen, elnök úr. Megpróbálom összefoglalni a kialakult kisebbségi véleményeket. Az ellenzék pártjai közt sem volt sok mindenben egyetértés, de megpróbálok mindenre kitérni.

A Jobbik részéről elhangzott, hogy mi nem feltétlenül az alkotmányellenessége miatt támadtuk ezt a javaslatot. Megfogalmaztuk a konkrét szakmai problémáinkat, és megpróbáltuk eloszlatni azt a rossz beidegződést, amit a jelen lévő Gulyás Gergely képviselőtársunk pontatlanul idézett, mert ő azt mondta, hogy a Jobbik a nyolc általános iskolai végzettséghez kötné a szavazást. Ez nem így van. Mi elemi iskolai végzettséget várnánk el, ami egyáltalán nem ugyanazt jelenti. Azt viszont fenntartjuk, hogy egyfajta képzettséggel, végzettséggel kelljen mindenkinek rendelkeznie, aki az állam ügyeiben dönteni kíván, ahogy az állampolgári eskünél is megkívánnak bizonyos alapelveket. Elhangzott az is, amit itt Szakács Imre képviselőtársam - meghaladva előterjesztői minőségét - belefont a mondandójába, hogy a Jobbik javaslata nem alkotmányos, de az MSZP-t is kritizálta. Szerintem neki előterjesztőként a saját javaslata mellett kellene érvelnie és nem már előre védekeznie. A bizottságban ezeket már letárgyaltuk. Egyébként a Fidesznek volt a szlogene az, hogy "hallgass a szívedre", ezért minket azzal vádolni, hogy azért szavaztak ránk az emberek, mert különböző érzelmi feltöltöttség volt bennük, ez túlzás.

De visszatérve: valóban megfogalmazódott, hogy miért egyéni képviselői indítványként került benyújtásra. Erre Lázár képviselőtársunk bejelentette, hogy a Fidesz vezetése is tárgyalta a javaslatot, a kormány és a minisztérium rendszerén keresztül készült. Az ellenzék ezt úgy értékelte, hogy ez megkerülése azoknak a kötelező egyeztetéseknek, amiket önöknek meg kellett volna tenniük.

Elhangzott, hogy az emberek nem szeretnek regisztrálni, emiatt majd sokan távol maradnak a szavazástól, illetve fontos szempont, hogy a kampány nem lerövidül, hanem hosszabb, sőt drágább is lesz, hiszen a pártok már a regisztrációs időszak alatt arra fognak kísérletet tenni, hogy a szavazóikat a regisztrációra is rábírják.

Az MSZP részéről elhangzott, hogy miért két darab második alaptörvény-módosítás van, ezenkívül sérelmezték az időkeret behatároltságát. Elhangzott, hogy 14 alkotmánymódosítás volt már a jelenlegi alaptörvény hatálybalépése óta. Ez a sor most folytatódik. És úgy tűnik, hogy az alaptörvény-módosítások között is verseny van, nem csak a munkaerőpiacon, amelyik előbb beér, az lesz a második. Ez egy kicsit minket a Csillagok háborújának a számozására emlékeztet. Kicsit komolyabban kellene venni a törvényalkotást.

Az MSZP részéről elhangzott mint kisebbségi álláspont, ha önök úgy gondolják, jó az, hogy el kell menni regisztrálni, akkor ezt meg lehetne fordítani, és miért nem azoknak kell elmenni regisztrálni, akik nem szeretnének részt venni a választásokon.

Ahogy mondtam, az ellenzék pártjai között is vita alakult ki, hiszen az MSZP a jelenlegi helyzet fenntartását próbálta megteremteni, a Jobbik pedig, mint ahogy említettem, elmondta, hogy valamiféle korlát bevezetését elfogadhatónak tartaná, de nem ért egyet azzal, amit a Fidesz, illetve a Fidesz egyéni képviselői ebben a körben javasolnak.

Elhangzott az is egyfajta politikai érvként, hogy társadalmi hangulatváltozásokat nem lehet adminisztratív eszközökkel befolyásolni vagy megváltoztatni. Azt kell mondjam, az ellenzéknek egységes volt az az álláspontja, hogy a Fidesz a saját választási győzelmét szeretné ilyen formában elősegíteni. Nyilván voltak olyan szakértői elemzések, amelyek úgy gondolták, hogy ez a rendszer a Fideszt segítheti. A jelen lévő kormánypártok ezt természetesen tagadták, sőt Gulyás Gergely képviselőtársunk az előterjesztő részéről azt mondta, hogy nekik ez a rendszer nem is előnyös, ez egyértelműen az LMP-t segíti. Tehát láthattunk egyfajta megrögzött és kemény ellenállást ebben az irányban, de a bizottsági ülésen az ellenzéket ez a politikai magyarázkodás nem hatotta meg, ezért nem tudta támogatni a törvényjavaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

(13.20)




Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai