Készült: 2024.04.26.04:25:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2010.06.07.), 152. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:09


Felszólalások:  Előző  152  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Úgy látom, a szándékaink nagy része egyezik, hiszen mindnyájan abban vagyunk érdekeltek, hogy egy jól működő közigazgatás legyen Magyarországon, visszaálljon a tekintélye, és ez csak úgy állítható vissza, ha az a nagyon kis réteg egyébként a közigazgatásból, aki vagy politikai alapon lett kinevezve, vagy pedig alkalmatlan a munkavégzésre, kikerülhessen. Az eddigi rendszerből nem kerülhetett ki.

A bírósági gyakorlat egyértelmű volt, hogy alkalmatlanság címszóval senkit nem lehetett felmenteni a köztisztviselői jogviszonyából. A kormánytisztviselők jogállása ebből a szempontból más lesz, erre a 65 ezer emberre másfajta jogszabály fog kiterjedni. Az indokolásnélküliség ma is létező gyakorlat a munkajogban, a közszféra munkajogában egyaránt, hiszen a próbaidő ideje alatt, akár fél évig, illetőleg vezető beosztásúaknál szintén indoklás nélkül lehet felmenteni az illetőt, vagy megszüntetni a munkajogviszonyt.

Ez nem vezethet önkényességhez. A bíróságok példája egyértelműen mutatja, hogy az indokolásnélküliség nem jelent önkényességet. Felhívnám a figyelmét például, hogyha itt jogi helyekre és korábbi ítéletekre hivatkoztunk, az enyingi jegyző esetére, amikor kiderült, hogy nem a munkavégzésével kapcsolatban felmerült okból mentették fel indokolás nélkül próbaidő alatt azt a munkavállalót, akit felmentettek, éppen ezért visszahelyezték a jogviszonyába, hiszen az indokolásnélküliség nem engedi meg az önkényességet. Ha teljesen különáll a felmentés valós oka attól, ami a munkavégzéshez kapcsolódik, azt nem tehetik meg, még akkor sem, ha nincs indokolási kötelezettség.

Az Alkotmánybíróság hivatkozott határozatával kapcsolatban pedig arra hívnám fel a figyelmet, hogy az azt rögzítette - szerintem a 13. havi juttatással kapcsolatos ítéletből vagy határozatból idézett a képviselő úr -, hogy szerzett jog a köztisztviselők számára a kinevezési okiratban feltüntetett besorolási és egyéb osztályok. A háttérjogszabályt a későbbiekben változtathatja a jogalkotó, ahogy az előző időszakban a 13. havi fizetés mint szerzett jog tűnt el (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), ugyanúgy, mint mi a felmentésnél kívánunk szimmetrikusabb, de mégiscsak védelmet biztosító jogszabályi környezetet teremteni.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  152  Következő    Ülésnap adatai