Készült: 2024.09.19.02:11:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap (2009.02.23.), 6. felszólalás
Felszólaló Dr. Kóka János (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÓKA JÁNOS (SZDSZ): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Az ország bajban van. Ezt úgy kell érteni, hogy Magyarország akár tönkre is mehet. Sok százezer család megtakarítása, vagyona van veszélyben; munkahelyek és vállalkozások vannak veszélyben. Lehet 400 forintos eurónk, lehet, hogy tízezrek nem tudják majd törleszteni devizahiteleiket, lehet az is, hogy a tőzsde tovább zuhan, hogy a külföldi befektetők továbbra is dobálják el magyarországi befektetéseiket, lehet bankcsőd, és lehet akár devizaválság is.

A politikában soha nincs teljes bizonyosság, nem tudjuk biztosan, hogy mi lesz holnap. Ezért a modern politika csak valószínűségekben képes gondolkodni. Mekkora a valószínűsége annak, hogy 400 forint lesz az euró? Mekkora a valószínűsége az államcsődnek? És a devizaválságnak? A háztartások, vállalkozások csődjének? Egy dolgot biztosan tudunk a csődről: hogy mindenáron el kell kerülnünk azt.

Tisztelt Miniszterelnök Úr! Távollétében szólok most önhöz. Ön szerint mekkora a valószínűsége annak, hogy államcsőd lesz? 30, 40 vagy 50 százalék? A közgazdászok többsége azt mondja, hogy ennek a valószínűsége 50 százalék fölött van. Kérem, mondjon ön is egy számot! Mekkora a valószínűsége annak ön szerint, hogy nagy baj lesz? Tisztáznunk kell ugyanis, hogy ugyanúgy látjuk-e Magyarország helyzetét.

Mert én egyetértek a közgazdász szakmával. Egyetértünk a Reformszövetség diagnózisával, hogy nagyon nagy a baj. Eközben a magyar kormány nem mondja el az igazat; nem mondja el a magyaroknak, hogy a gazdaságunk alapjaiban, elsősorban a reátelepedő állam hatalmas méretű és pazarló költségvetése miatt súlyosan beteg. Mintha a kormány egy csodafegyverben vagy a vakszerencsében bízna. Mintha most is, továbbra is a vágyvezérelt gondolkodás jellemezné. Ez érződik a javasolt programon, amely alulértékeli a veszélyeket, és túlértékeli a lehetőségeinket.

A jelenlegi válságot nem lehet szavakkal megoldani. Ma nem lehet szavakkal kormányozni, tisztelt kormánypárti képviselők. Csak az egy irányba mutató, világos cselekvés segíthet. A kormány által javasolt program pedig nem ilyen. Ez a program nem alkalmas arra, hogy megvédje Magyarországot a válságtól. Ez olyan, mint amikor át kell ugranunk egy szakadékot, az ugrás iránya ugyan jó, de ha túl kicsit ugrunk, akkor lezuhanunk, akkor jobb, ha nem ugrunk egyáltalán. A kormány programja egy kicsi ugrás előre, és nagy zuhanás a semmibe.

Mi az, amit most csinálni kell? A kormány programja kevés. A Fidesz nem tett le programot. Viszont a Reformszövetség programját megismerhettük. Ezt a programot, amelyet Magyarországon meghatározó közgazdászok, volt miniszterek, jegybankelnökök, az Akadémia volt és jelenlegi elnökei képviselnek, olyanok, akiknek a szavában bízhatunk. Lényegében ezzel a diagnózissal és a megoldási javaslatokkal a közgazdász szakma egyetért.

Egyébként a politikában nincsen copyright, ezért mindegy, hogy az MDF programjára épül vagy éppen az SZDSZ-ére, vagy hogy valójában mit tanultunk Bokrostól vagy Békesitől. Ez mind nem érdekes. Az sem érdekes, hogy a Reformszövetség programja bal- vagy jobboldali, liberális vagy konzervatív meggyőződésből született. Csak az számít, hogy ez a program jelenthet megoldást az ország égető gondjaira.

Vagy felvállaljuk a Reformszövetség programját, vagy meglehet, hogy százezrek veszítik el megtakarításaikat, munkahelyüket. Ez a program lényegében azt teszi, amit az európai uniós kormányok többsége. Az ír kormány például nagyon jelentős kiadáscsökkentést ír elő a saját kormányának, mintegy másfél milliárd euróval csökkenti a 350 ezer állami alkalmazott fizetését. Javasoljuk, hogy a parlament és a kormány vállalja fel a Reformszövetség javaslatát, ezért a következő két napban egyeztetést kezdeményezek mind az öt parlamenti párt frakcióvezetőjével annak érdekében, hogy egyeztessük, hogyan tud a parlament foglalkozni ezzel a programmal.

A Reformszövetség programja ugyanis hatékony gyógyszert ír le; keserűt, rosszízűt, kellemetlent, de talán megmaradunk tőle. Amikor fáj a torkunk, akkor elképzelhető, hogy a mézes tea segít, de ha akut tüdőgyulladásunk van, akkor sokkal komolyabb beavatkozásra van szükség. A Reformszövetség kezdeményezése alkalmas arra, hogy valami megmozduljon. Olyan, mintha a program Európában íródott volna.

Három éve nagyon hasonlót mond néhány képviselő, de most a közgazdász szakma összefogott, és világos programot adott. Nem érdekes, hogy kié (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), álljunk mögötte össze, hogy az ország újra talpra állhasson.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az SZDSZ soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai