Készült: 2024.09.19.07:04:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

116. ülésnap, 68. felszólalás
Felszólaló Dr. Tilki Attila (Fidesz)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:10

Felszólalások:  <<  68  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TILKI ATTILA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A kistelepülési önkormányzatok számára alapvető fontosságú a megfelelő, európai színvonalú közműhálózat kiépítése és fejlesztése. Az egyik legjelentősebb ezek közül a szennyvízhálózattal, illetve a szennyvíztisztító telepekkel kapcsolatos beruházások, amelyek több tíz millió forintos költségeit a kistelepülési önkormányzatok nem tudják előteremteni, és a jelenlegi szabályozás szerint támogatást sem vehetnek igénybe.

A 2000 fő lakosegyenérték alatti állandó népességű települési önkormányzatok csak társulás útján részesülhetnek támogatásban, akkor, ha a társult önkormányzatok összes állandó népessége meghaladja a 2000 fő lakosegyenértéket. Kétezer fő lakosegyenérték alatt csak olyan veszélyeztetési okból kifolyólag igényelhető támogatás, amelyet a szakmai értékelést végző szervezet javaslata is alátámaszt.

A veszélyeztetett települések felmérése az 1990-es évek elején megtörtént, azonban ez nem ad és nem is adhat valós képet a települések ivóvízbázisának állapotáról, hiszen a veszélyeztetés foka az elmúlt 10-15 évben jelentősen megváltozott. Azért is indokolatlan kizárni a 2000 fő alatti településeket a szennyvíztisztító telepek létesítéséhez nyújtott támogatási forrásokból, mivel számos negatív tapasztalat bizonyítja a társulási formában működtetett telepek alultervezettségét. Legalábbis Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a fehérgyarmati kistérségben számos probléma adódik.

Így például a nagyobb területekről begyűjtött és kezelendő szennyvíz sok időt tölt a hálózatban, van olyan település, ahol egy hetet is, és ott úgynevezett előrothadásnak indul. Ez a helyzet például a választókerületemben, Túrricse községben működő telep esetében, amely 12 település szennyvizét kezeli. A telepek nem tudják kezelni a mára már túlhaladott szennyvízmennyiséget, ez a lakosság komfortérzetét is zavarja, valamint a tisztítási hatásfokban a túlterheltség miatt nem tudják biztosítani a kívánt paramétereket. Ennek következtében jelentős az üzemeltetőre kiszabott szennyvízbírság költsége.

Nem elhanyagolható az a körülmény sem, hogy az elégtelen működés mellett az ivóvízbázis bármikor elszennyeződhet.

Az így előidézett környezeti ártalmak helyrehozása újabb tízmilliókat emészthet fel.

Tisztelt Miniszter Úr! Ki fogja biztosítani a helyreállításokhoz szükséges forrásokat? Önök vagy esetleg azok az önkormányzatok, amik megfelelő önerő nélkül, kiszolgáltatva a pénztelenségnek, rákényszerülve a társulásokra, hozták létre ezen telepeket, amelyek üzemeltetése ráadásul hatalmas költségeket emészt fel?

Kérdezem önt, hogy a negatív tapasztalatok ellenére miért nem támogatják a 2000 fő alatti településeknél az önálló rendszer kiépítését. Milyen intézkedésekkel kívánják fejleszteni a kistelepüléseket, amikor bezárják az iskolákat, vasútvonalakat, postákat, kórházakat, mindezek eredményeként (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) munkahelyek szűnnek meg, és még olyan alapvető beruházásokra sincs pénz, mint a szennyvíztisztítás?

Várom válaszát, miniszter úr. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Felszólalások:  <<  68  >>    Ülésnap adatai