Készült: 2024.04.29.13:20:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

123. ülésnap (2011.10.25.), 80. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:37


Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Elsősorban az adótörvények turizmust és a sportot érintő vonatkozásairól szeretnék beszélni, azok közül is elsőként a Széchenyi-pihenőkártya keretében nyújtott kedvezményes, bérjellegű juttatások köréről.

Itt a korábbi üdülési csekket felváltó új kedvezményrendszer indult el ez év nyarán, az üdülési csekket a Széchenyi-pihenőkártya váltotta fel. Az üdülési csekk volt a rendszerváltozás utáni időszak első olyan, a belföldi piac élénkítését szolgáló, adókedvezménnyel, illetve részben adómentességgel járó, bérjellegű juttatási rendszere, amely még 1997-ben került bevezetésre, majd az azt követő kormányok igyekeztek folyamatosan, évről, évre, nyilván a költségvetési lehetőségeknek megfelelően emelni a mértékét. Dolgozónként 10 ezer forinttal indult ez a rendszer valamikor, azután 72 500 forintos szintet ért el ebben az évben.

Ehhez képest most az új adótörvények egy rendkívül jelentős növekedést irányoznak elő, hiszen 450 ezer forint lesz a jövő évtől a kedvezményes juttatások köre, amelyet a Széchenyi-pihenőkártya keretében lehet igénybe venni. A szolgáltatási kör is kibővül, hiszen alapvetően a szállásférőhely-szolgáltatások szerepelnek ebben a kedvezményrendszerben. Erre dolgozónként legfeljebb 225 ezer forintnyi összeget használhatnak fel a munkavállalók. Elindul mellette egy nagyon komoly társadalmi nyomás, amelyet elsősorban a vendéglátó-ipari szakma fogalmazott meg a kormány felé, évi 150 ezer forint értékben a vendéglátás-kártya, amely a melegkonyhás vendéglátóhelyeken vagy egy külön jogszabályban meghatározott, étkezési szolgáltatásra felhasználható juttatást jelent.

A harmadik: szintén a társadalmi vita során felmerült igényeknek megfelelően a kormány a mostani javaslatban rögzítette a szabadidő-kártya fogalmát, amely rekreációs pihenési, felüdülési, az ember szervezetét jobb állapotba hozó szolgáltatások igénybevételét jelenti, ami elsősorban az egészségmegőrzés célját veszi alapul.

(13.10)

Itt éves szinten legfeljebb 75 ezer forint mértékben lehet majd támogatást igénybe venni.

A szolgáltatási körön túlmenően a törvényjavaslat tartalmaz még egy kedvezményes lehetőséget, ez pedig a béren kívüli juttatások közül az internetszolgáltatás biztosítására 5 ezer forint értékig történő levonási lehetőség, tehát egy olyan kedvezményes juttatás, amely erre igénybe vehető. Azt gondoljuk, hogy ez szintén nagyon komoly segítség lesz majd azoknak a családoknak, akiknek gondot jelent az internetszolgáltatások megfizetése.

Azt gondolom, hogy ez az ugrás azt mutatja, ami a 72 500 és a 450 ezer forint között van, hogy a kormány komolyan vette azt, hogy a turizmus a nemzetgazdaság olyan meghatározó ágazata, amelyet erősítenie, támogatnia kell. Ezzel a lépéssel azt várjuk, hogy a belföldi turizmus, amely a gazdasági válság hatására sajnos az utóbbi években visszaesett, újra meg tud élénkülni, újabb munkahelyeket tudunk teremteni a turizmus ágazatában, hiszen azt gondoljuk, hogy a következő tíz év során a magyar gazdaság által létrehozott egymillió új munkahelynek körülbelül egyharmada, nagyjából 320-330 ezer munkahely ebben a szektorban fog keletkezni.

Van még egy, számomra, mint a sport- és turizmusbizottság elnöke számára fontos terület, a sport, ahol pedig egy Európában egyedülálló társaságiadó-kedvezményrendszer került bevezetésre 2011-ben. Nyilván ennek a hatása a 2012-es költségvetést is érinteni fogja. Már most látható az, hogy hihetetlenül nagy igény érkezett a látvány-csapatsportágak részéről, elsősorban az utánpótlás-nevelési feladatok támogatására, másrészről a létesítményfejlesztési beruházások, illetve különböző eszközvásárlások iránt. Azok a klubok, amelyek a megszűnés szélén voltak, azok a gyerekek, akik már nem tudtak hol sportolni, hiszen nem voltak megfelelő körülmények, a következő években egy olyan látványos fejlődést fognak megélni, amelynek köszönhetően bízunk abban, hogy az a mélységesen elkeserítő adat, amely azt mutatja, hogy a magyar társadalom az Európai Unió tagországai közül majdnem a legrosszabb egészségi állapotban van, és mi mozgunk a legkevesebbet, a magyar társadalom mindösszesen 9 százaléka mozog heti kétszer 45 percet. Azt gondolom, ezek a lépések segítenek ezen is. Ezen keresztül pedig jelentős adóbevételeket tud majd hozni a költségvetés számára az, ha minél több gyerek sportol rendszeresen, minél több felnőtt vesz részt különböző rendezvényeken, és az élsportban részt vevők száma is növekedni fog a következő időkben.

Tehát azt gondolom, hogy mind a turizmus, mind a sport számára a jövő évi adótörvények számos kedvező hatást hoznak. Bízom abban, hogy a gazdaságélénkítésnek fontos motorjai lesznek majd ezek az ágazatok. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  80  Következő    Ülésnap adatai