Készült: 2024.04.29.11:52:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

123. ülésnap (2011.10.25.), 56. felszólalás
Felszólaló Varga Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati és területfejlesztési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA ZOLTÁN, az önkormányzati és területfejlesztési bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy minden parlamenti bizottságban helyes, ha egy ilyen nagy jelentőségű adótörvénynél egy általános jellegű vita is van, függetlenül attól, hogy egy-egy szakbizottság nyilván a saját területét tekinti át. Ez az önkormányzati és területfejlesztési bizottságban is elhangzott. Azt kell hogy mondjam, hogy azt tudtuk megállapítani, hogy a 2012-es adótörvények brutális megszorítást fognak hozni az elkövetkezendő időben.

Én csak egy elemét szeretném kiemelni, ahol látszik, hogy a kormány pénzbehajtást csinál. Nekem ez a kedvencem, ezt a bizottsági ülésen is elmondtam, ez a népegészségügyi adó, ahol a miniszteri expozéban is elhangzott, hogy erre azért van szükség, hogy ettől a lakosság életminősége és egészsége milyen jól fog javulni. Én meg azt mondom, hogy nem erről van szó, ez egyszerűen pénzbehajtás. Ezt mutatja az, hogy azokra a nagyobb létszámban, nagyobb embertömeg által fogyasztott termékekre vetik ki ezt az úgynevezett népegészségügyi adót, mint például a chips és a különböző cukrozott italok. Bizottsági ülésen is elmondtam, hogy ha ez így lenne, akkor mondjuk, a pacalpörköltre is ki lehetne vetni egy ilyen típusú adót, mert viszonylag káros az egészségre, ha sokat fogyasztanak belőle, de nyilvánvalóan kevesebb ember fogyaszt pacalpörköltet, mint chipset és kólát, éppen ezért választották a pénzbehajtásnak ezt a módját.

Nem is akarok foglalkozni többet az általános dolgokkal, mert azt elmondták itt képviselőtársaim. Azt gondolom, hogy nagyon fontos, amit Bóka képviselő úr mondott, hogy a helyi adók tekintetében viszont egy nagyon érezhető és brutális változás történt. Nem értek egyet a képviselő úrnak - a bizottsági ülésen is elmondtam - azzal a véleményével, hogy persze ez egy lehetőség.

Tessék megnézni, hogy az indoklás mit mutat, mit mond! Az indoklás azt mondja, hogy az önkormányzatok számára forrásbővítést akar a kormány elérni. Ezzel nyilván be is vallotta azt a tényt, hogy forráskivonás történik az önkormányzatoktól. Ha valaki megnézi majd az Ötv.-t és az ehhez kapcsolódó szaktörvényeket, és megnézi majd a 2012-es költségvetést, akkor teljesen nyilvánvaló, hogy ezek a forráskivonások meg is fognak történni az elkövetkezendő időben, ezért nagyon komoly lehetőséget teremt ez az adótörvény arra, hogy a helyi adók emelkedjenek. És nemcsak új adók vannak ebben az adótörvényben, hanem olyan, már meglévő adóelemek is... - például a mentességek nagyon durva szűkítése van benne, amire szeretném is felhívni különösen a kormánypárti képviselők figyelmét, mert ez nyilván minden településen és különböző szakpolitikákban majd problémát okozhat, és tudom, hogy az ellenzéki képviselői módosító indítványokat hogyan kezelik, úgyhogy ezt csak önök tudják megakadályozni.

Például építményadóban a mentesség gyakorlatilag csak az egyházi, az önkormányzati és nyilván állami fenntartású és a magánszemélyek bizonyos körére marad meg. Az összes többiben eltűnik, be is írják az indoklásba, hogy szociális, egészségügyi, gyermekvédelmi, illetve nevelési-oktatási intézmények céljára szolgáló helységek mentessége is megszűnik. Tehát nagyon durva módon beleavatkozik a helyi adók tekintetében a kormányzat ebbe a dologba.

Az építményadó másik tekintetében mondta, hogy nem fogják kivetni. Akkor miért van erre szükség? Többször elmondtuk, hogy például egy 10 millió forint értékű lakásnál, ha marad a helyi adó szabályozása, akkor 300 ezer forint adót is fizethet egy állampolgár. Azt gondolom, hogy ha erre nincs szükség, akkor nem kell a törvényben ilyen lehetőséget megadni.

Településadó: a településadó tekintetében azt mondták, hogy majd nem fogják kivetni az önkormányzatok, a vállalkozások számára leírható lesz. Kik fogják megfizetni? Nyilvánvalóan a magánszemélyek fogják megfizetni, és a törvényben benne van, hogy az első lépésben 10 ezer forint lesz. Innentől kezdve minden magyar állampolgár elgondolkodhat azon, hogy a saját településén fizethet majd 10 ezer forintot évente, mert nem vagyok benne biztos, hogy minden önkormányzat úgy fog gondolkodni, hogy ezt az adót nem veti ki.

Ha valaki megnézi, hozzáteszi, hogy az Ötv. és a különböző szaktörvények pedig mit mondanak ebben a tekintetben, azt gondolom, hogy azt a szabadságot veszik el az önkormányzatoktól, amit például Bóka képviselő úr mondott (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hiszen az összes törvény ezt a szabadságot erősen korlátozza. A bizottságban az ellenzéki képviselők éppen ezért nem támogatták az általános vitára való alkalmasságot sem.

Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai