Készült: 2024.05.06.09:00:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

268. ülésnap (2013.04.15.), 8. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:29


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Hadd idézzem II. Tavadrosz kopt pápa április 9-ei újabb nyilatkozatát. Nagyon éles hangnemben bírálta Morszi egyiptomi köztársasági elnököt. Idézek: "Morszi megígérte, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy megvédje a székesegyházat, ám a valóságban nem ez látszik." Az idézet folytatása: "Ilyen kirívó támadás soha nem érte a kopt egyház központjának számító székesegyházat az elmúlt kétezer évben."

Úgy gondolom, hogy valóban egyedülálló és súlyos a helyzet. A kormány részéről a következő nyilatkozatot adtuk ki: "A Külügyminisztérium mély megdöbbenését és súlyos aggodalmát fejezi ki a kairói Abbaszijja kerület kopt székesegyházánál történt tragikus események, illetve az azt megelőző, al-Khuszúsz faluban kirobbant erőszak kapcsán, amelyek számos emberéletet és közel száz sebesültet követeltek. Magyarország őszinte együttérzéséről biztosítja az áldozatok hozzátartozóit, osztozik gyászukban, a sebesülteknek pedig mielőbbi felépülést kíván. Bízunk abban, hogy az egyiptomi kormányzat mindent megtesz a felekezetek közötti béke megőrzése érdekében, és hathatós intézkedéseket hoz a keresztény közösség védelmére a szélsőséges elemekkel szemben. Továbbra is kiemelt figyelemmel kísérjük a közel-keleti keresztények helyzetét, sorsuk fontos számunkra, és szükség esetén bármikor készek vagyunk felemelni szavunkat érdekükben. Meggyőződésünk, hogy a különböző felekezetek békés együttélése csakis a párbeszéd, egymás kölcsönös tisztelete és megbecsülése alapján biztosítható bárhol a világon."

Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az egyiptomi eseményeket minden bizonnyal nem tudjuk elválasztani az arab világban zajló átalakulástól, és ennek keretében valóban megállapíthatjuk, hogy az elmúlt években nemcsak Egyiptomban, de Irakban és Szíriában, tehát ebben a három országban különösen is nagyon látványosan, drámai mértékben romlott a keresztények helyzete. Fontosnak tartom azt, hogy ennek keretei között és ennek következtében a magyar egyházi diplomácia és különösen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes úr nagyon aktívan kezdte el az egyházi diplomáciai tevékenységét. Magyarországon vendégül láthattuk a maronita pátriárkát Libanonból, a jeruzsálemi pátriárkát, a kopt pátriárkát, és megkezdődött az együttműködésünk kimunkálása ezekkel a közösségekkel; egészen gyakorlati, szinte már a konzuli együttműködést érintő kérdésekig terjed ez az együttműködésünk.

Hasonlóan fontosnak tartjuk azt, hogy a nyugati világban hangsúlyosan felhívjuk a figyelmet a közel-keleti keresztények helyzetére. Tettük ezt a minap, amikor az Egyházak Világtanácsának a főtitkára Magyarországra látogatott, hasonlóan a vatikáni diplomáciánk ezt kiemelt feladatának tekinti - valamint az Európai Unió fórumain is. Számos magyar kezdeményezéssel éltünk a közel-keleti keresztények védelme érdekében, így például nem pusztán emberi jogként kezeli immáron az Európai Unió külpolitikája a kereszténység védelmét, hanem a kereszténységnek mint keresztény közösségnek a védelmeként lép fel az Európai Unió is. Azt gondolom, hogy ez mindenféleképpen egy fontos magyar egyház-diplomáciai eredmény.

Azzal szeretném most itt a napirend előtti gondolataimat befejezni, hogy még egyszer idézzem a frissen megválasztott II. Tavadrosz kopt pápa nyilatkozatát, amit, azt gondolom, hogy nemcsak nekünk, hanem az egész nemzetközi közösségnek nagyon alaposan meg kell fontolni: "Tetteket akarunk és nem csak szavakat."

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban, valamint dr. Józsa István részéről.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai