Készült: 2024.04.26.11:00:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2009.10.12.), 60. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:59


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az Alkotmánybíróság az 1/99. számú határozatában rögzített elvek szerint a törvény végleges szövegében szükséges, a módosítások végrehajtása utáni számszerűségi összhang megteremtését technikai, szerkesztési változásoknak tekinti, és erre nem alapít alkotmányellenességet.

(15.00)

A képviselő úr által jegyzett esetben az Alkotmánybíróság egyértelművé tette, hogy a módosító törvényi rendelkezések hatályon kívül helyezése nem technikai kérdés, hanem, bár a 4/2006. számú AB-határozat alapján a technikai dereguláció körébe tartozik, a jogszabályalkotás olyan lényeges mozzanata, amelyről az Országgyűlésnek kifejezetten rendelkeznie kell. A kormány az Alkotmánybíróság döntését tudomásul vette, gyakorlatát ezen elvi megállapításoknak megfelelően alakítja.

Engedje meg azonban a képviselő úr, hogy felhívjam a figyelmet egy korábbi határozatra is, a 675/B/2001. számú határozatra. Az Országgyűlés a pénzügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 2001. évi L. törvényt 2001. június 26-ai ülésnapján fogadta el, ezt megelőzően azonban a törvényjavaslatról egy alkalommal, 2001. május 29-én már szavazott az Országgyűlés. Az előterjesztő Pénzügyminisztérium nevében eljáró akkori államtitkár kézjegyével ellátott szöveget az Országgyűlés elnöke aláírta, és az előírt határidőn belül továbbította a köztársasági elnöknek. A köztársasági elnök úr ezt a normaszöveget aláírta, és a Magyar Közlöny szerkesztőségébe eljuttatták.

Ekkor azonban kiderült, hogy a kihirdetésre megküldött normaszöveg nem az Országgyűlés által elfogadott szöveget tartalmazza, a Pénzügyminisztérium nevében eljáró akkori államtitkár ugyanis abban a hiszemben, hogy az általa beterjesztett módosító javaslatokat az Országgyűlés maradéktalanul elfogadta, az Országgyűlés elnökének olyan normaszöveget terjesztett fel aláírásra, amely olyan rendelkezést tartalmazott, amelyet az Országgyűlés nem szavazott meg. A köztársasági elnök ezért a törvényt megfontolás végett visszaküldte az Országgyűlés elnökéhez. Vagyis az történt, hogy a Pénzügyminisztérium akkori államtitkára olyan tartalmú törvényszöveget küldött meg a házelnöknek aláírásra, amelyet az Országgyűlés nem szavazott meg. Tehát a Pénzügyminisztérium akkori államtitkára vagy az ő nevével visszaélve a Pénzügyminisztérium valamelyik munkatársa, az ön felfogása szerint törvényt hamisított, ahogyan arra az Alkotmánybíróság 2002. január 21-ei határozata rávilágított.

A tavalyi ügyben egyébként a Fővárosi Bíróság helyreigazításra kötelezte a Magyar Hírlapot a következő szöveggel, idézem: "Lapunk 2009. január 29. napján megjelent számában 'Keller most a törvénnyel manipulált' és 2009. február 2. napján megjelent 'Kellerék magyarázkodnak, az Alkotmánybíróság döntött' című cikkekben valótlanul azt a látszatot keltettük, hogy a Pénzügyminisztérium Keller László volt államtitkár tevékeny közreműködésével az egyes adójogszabályokat módosító törvény országgyűlési zárószavazását követően annak hivatalos kihirdetése előtt azt érdemben meghamisította, manipulálta. A valóság ezzel szemben az, hogy a más jogszabályokat módosító törvény saját szabályait hatályon kívül helyező úgynevezett deregulációs rendelkezései kerültek a szövegbe úgy, hogy az Országgyűlés arról külön nem szavazott. Az Alkotmánybíróság ezért a módosító jogszabály egy önderegulációs szakaszát helyezte hatályon kívül, amely a módosított jogszabály tartalmát nem érintette."

Tisztelt Képviselő Úr! Mindennek megfelelően sem akkor nem indult eljárás az államtitkár ellen, sem most ebben az ügyben. Kérem válaszom elfogadását. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai