Készült: 2024.09.23.20:02:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

338. ülésnap (2013.12.17.), 127. felszólalás
Felszólaló Suhajda Krisztián (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:27


Felszólalások:  Előző  127  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SUHAJDA KRISZTIÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Akasztó község a Duna-Tisza közén, Bács-Kiskun megyében fekszik, a dunaföldvári hídtól 25 kilométerre, Solt és Kiskőrös között. A település több mint 700 éves, de már két évezreddel ezelőtti időből is találtak az Akasztóhoz tartozó Döbrögec-pusztán tárgyi emlékeket, az időszámításunk szerint 91-ből származó római kori Viktória-szobrot, mely a Nemzeti Múzeumban látható. Akasztó nevét először 1278-ban IV. Kun László oklevele említi. Századokon át királyi birtok volt, a török hódoltság idején szinte teljesen elpusztult.

Természeti adottságait tekintve a homok és szikes talajok váltakozása jellemzi a termőföldet. A végtelenül szorgalmas lakosság a homokhátság nehéz körülményei ellenére is megtalálta boldogulását. A megszelídített homokon virágzó szőlőtermesztés alakult ki. A mezőgazdasági termelés fő gerincét képező szőlőtermesztés közel 800 hektáron folyik, melyből 700 hektár termő, a többi termőre váró ültetvény. A '90-es évektől létrejött borászati vállalkozások megélhetési lehetőséget biztosítanak számos embernek, több pincészet a kialakuló borturizmus fogadására is kiválóan alkalmas.

Az állattartást jellemzően a juhtenyésztés képviseli, de az utóbbi években újra előtérbe kerültek az őshonos, hagyományos szarvasmarhafajták, és mellette a sarolé fajta tenyésztése, melyet az Akasztó területei jelentős részét borító szikes puszták legeltetésére alapoztak.

A vizes élőhelyek jellemző típusai Akasztón a szikes tavak. Ezen élőhelyek nemzetközi jelentőségű vonuló-, pihenő- és fészkelőhelyei a lúd-, a réce- és egyéb vízimadárfajoknak. Akasztón folyik össze a Duna-völgyi főcsatorna és a Kunsági öntözőcsatorna. Mindkét csatorna országosan kedvelt horgászvíz, mely igazi látnivalót jelent a csendet, a vizet és a szabadság érzését maradéktalanul élvezni akaró természetkedvelő idelátogatóknak. Az elmúlt években jelentősen megnőtt azok száma, akik a táji értékeket fontosnak tartva, Akasztót választották kikapcsolódásuk helyszínéül.

A település fejlett infrastruktúrával minden alapvető szolgáltatást biztosít. Szálláslehetőséget nyújt a Sziki vendégház vagy az akasztói Halascsárda, mely a település egyik legjelentősebb vállalkozásává nőtte ki magát. Az itt tenyésztett úgynevezett sziki ponty a helyi szikes medrű tavakról kapta a nevét. A Halascsárdában a hagyományos halászlén kívül több halkülönlegességgel várják az idelátogató ínyenceket. A több száz hektáros romantikus szépségű halastórendszer nagy része haltermelésre szolgál, de 2004 óta strandfürdő, tó is várja a pihenni vágyó vendégeket.

Akasztó önkormányzata az elmúlt években jól gazdálkodott, az "addig nyújtózkodjunk, míg a takarónk ér" mondás elve alapján tartozást nem halmozott fel, ellentétben más településekkel, ahol esetenként több száz milliós vagy milliárdos adósság gyűlt össze, melyet aztán az állam átvállalt. Ezúton is érdeklődöm, hogy érdemben mikor és milyen módon kárpótolják vagy inkább jutalmazzák azokat a településeket, akik jól gazdálkodtak és vigyáztak költségvetésükre. Reméljük, nemcsak üres ígérgetést hallunk, hanem valós intézkedések is történnek ez ügyben.

Így kívánok minden magyar embernek családi körben eltöltött áldott, békés karácsonyt, és 2014-ben egy boldog új évet és szebb jövőt. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  127  Következő    Ülésnap adatai