Készült: 2024.04.28.19:30:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2005.09.12.), 270. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:27


Felszólalások:  Előző  270  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! A költségvetési bizottság ma délelőtt tárgyalta mind az MTI Rt. beszámolóját, mind pedig a kulturális és sajtóbizottság országgyűlési határozati javaslatát. El kell hogy mondjam, hogy az az egységes támogatás, ami a kulturális bizottságban megnyilvánult, a költségvetési bizottságban már nem volt tetten érhető, hiszen a költségvetési bizottságban 15 igen, 9 nem szavazat és 2 tartózkodás mellett támogattuk mind a két anyagot.

A vita elég hosszú volt a bizottsági ülésen, és az alapprobléma felvázolásában tulajdonképpen a kormánypártok és az ellenzék egyetértett. Azaz, ami itt is előkerült a vitában, egy olyan részvénytársaság beszámolójáról van szó, amely közszolgálati feladatot lát el, tehát egy speciális részvénytársaság működését kellett megítélni. Attól is speciális a részvénytársaság, hogy egy Országgyűlés a tulajdonosa, ráadásul létrejött egy tulajdonosi tanácsadó testület, az Állami Számvevőszék elnöke részletesen ecsetelte azt, hogy milyen problémákat vet fel a működésben ez a struktúra.

Tehát világosan megfogalmazódott a költségvetési bizottsági ülésen, hogy mind a nemzeti hírügynökségről szóló törvény, mind az alapító okirat megváltoztatása alapvetően szükséges ahhoz, hogy a feltételeken változtassunk, hiszen abban is egyetértettünk, hogy évente rendszeresen visszatérő gond az, hogy a tulajdonosi szerkezet nem megfelelő a részvénytársaságban, és nincs szinkronban a közszolgálati feladatok meghatározása a támogatási rendszer odaítélésével, annak átláthatóságával, nyilvánosságával. És szinte ebbe a rendszerbe bele van kódolva az, hogy veszteséges gazdálkodásra van ítélve az MTI Rt., ha meg akar felelni a közszolgálati feladatoknak, és egy átláthatatlan vagy nehezen meghatározható támogatási rendszer segíti a részvénytársaság működését, amelynek egyébként a Gt. szerint kellene működni. Ez persze, hogy szinte természetes eredmény, hogy veszteséges gazdálkodás következik az Országgyűlésnek egy korábbi döntéséből. Ez persze senkit nem menthet fel a gazdálkodási felelősség alól.

Egyetértés volt a bizottsági vitában abban is, hogy a tulajdonosi tanácsadó testületnek igazából nem az a szerepe, hogy az ő költségvetése, előirányzata hol szerepel, hol jelenik meg a költségvetésben, hanem azt tartjuk nagyon fontos szerepének, hogy a lehető leggyorsabban olyan alapító okiratot, olyan törvénymódosítási javaslatot tegyen le az Országgyűlés asztalára, ami a fennálló problémákat képes megoldani. Mert az bebizonyosodott az elmúlt évek során, hogy az Országgyűlés nagyon nehezen tud úgymond kívülről megfogalmazni olyan javaslatokat, amelyek segítik a jó irányú változást.

Aztán a bizottsági vita közepén, egy fordulattal ez az értelmes, konszenzuskereső vita átalakult egy elég sajátságos vitává, amelynek során gyakorlatilag az ellenzéki képviselők a hozzászólásaikban már elfelejtették azt, hogy mi a probléma gyökere.

Kialakult egy olyan vélekedés, amiről majd nyilván Lenártek képviselő úr fog szólni, hogy itt le kell váltani azokat, akik felelősek a veszteséges gazdálkodás kialakulásáért, az elnököt el kell távolítani, és felelősségre vonást kell alkalmazni. A többségnek az volt a véleménye, hogy az Állami Számvevőszék világosan meghatározta az Országgyűlés feladatát ebben a kérdésben azért, hogy összehangolt szabályozás alakuljon ki, a törvénymódosítás és az alapító okirat megváltoztatása elengedhetetlen feltétele a helyzet megváltoztatásának.

A többség nem fogadta el az ellenzéknek azt a magatartását, hogy mind a két beszámolót elutasította, mert ez nem jelent a kialakult helyzetre megoldást.

Értelmes együttműködésre van szükség, és mi azt kezdeményeztük, hogy mindarról, amiről elnök úr is szólt az expozéja végén, a költségvetési bizottság rövid időn belül folytasson egy olyan vitát, amelyben már az ütemezést is fogjuk látni, és erre kértük fel a kulturális bizottságot, hogy ezt a vitát segítse elő és tegye lehetővé a bizottság számára.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  270  Következő    Ülésnap adatai