Készült: 2024.09.21.15:12:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

199. ülésnap (2009.03.24.), 6. felszólalás
Felszólaló Gusztos Péter (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GUSZTOS PÉTER (SZDSZ): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! "A helyzetről" - ezt a címet viseli napirend előtti felszólalásom, és nem kell itt mondani, a Ház falai között, hogy valóban éles helyzet van.

(9.10)

Egyetértek polgármester úrral és államtitkár úrral abban, hogy fontos ebben a válsághelyzetben is ilyen és ehhez hasonló jelenségekről beszélni. Magam is ki szeretnék térni arra ebben a napirend előtti felszólalásban, hogy a pénzügyi-gazdasági válság mellett a társadalmi válság kezelésére is figyelmet kell fordítanunk, és nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a Magyar Köztársaságban mindig kötelességünk a kisebbségi, hátrányos helyzetben lévő csoportok érdekeinek képviselete, az ő ügyeik mellett való kiállás.

Ha már ez a dolog szóba került, akkor egy mondat erejéig hadd említsem meg, hogy jómagam szombaton egy nagyszerű rendezvényen vehettem részt: a Vígszínházat nyitotta ki az új direktor, Eszenyi Enikő a Down-szindrómás gyermekek előtt, és gyermekkoncertek voltak fél napon keresztül, beteg és egészséges gyerekek találkoztak több százan, talán ezren is a szüleikkel. Nagyon szép példája volt annak az országnak, amiben, azt gondolom, valamennyien szeretnénk élni; egy toleráns, befogadó Magyarországot lehetett ott látni, és ezt erősíti minden ilyen megszólalás is, amit polgármester úr az előbb megtett a Magyar Országgyűlésben.

Figyelnünk kell ezekre a dolgokra minden körülmények között, de természetesen itt az Országgyűlésben ezekben a napokban nagyon figyelnünk kell arra, hogy mi a helyzet a kormánnyal, mi a helyzet a parlamentben. Én nagyon sokszor szólaltam már fel napirend előtt kedden reggel, hozzá vagyok szokva ahhoz, hogy ilyenkor nem szoktunk túlságosan sokan itt lenni a parlamentben, de most azért a jegyzőkönyv kedvéért szeretném rögzíteni, hogy azt hiszem, hogy ez az én rövidke képviselői pályafutásom alatt negatív rekord: a kormánytagokat és az elnöki-jegyzői pulpituson ülőket is beleértve egy számjegyű a teremben tartózkodó képviselők száma, ami egy érdekes jelenség akkor, amikor bőven lenne miről beszélnie a Magyar Országgyűlésnek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Helyzet van, és ahogy az a tegnapi napon is elhangzott liberális politikustársaim megszólalásaiból, mi úgy látjuk, hogy esély nyílik ennek a helyzetnek a kezelésére. A miniszterelnök úr által felajánlott megoldást egy jó megoldásnak találjuk; azt gondoljuk, hogy ez alkalmas lehet a politikai agónia megállítására, a helyzet rendezésére a felbomló koalíció megszűnésével, a felbomló koalícióval megszűnő parlamenti többség helyreállításával egy válságkezelő kormány mögött és a válságkezelés megindítása előtt. Nagyon fontos a válságkezelés pénzügyi-gazdasági és társadalmi értelemben is. Meg kell adni a lehetőséget arra, hogy egy új kormány megkezdhesse a munkáját. Természetesen ennek nagyon fontos feltétele az, hogy a tárgyaló felek mihamarabb megtalálják azt az alkalmas személyt, aki új miniszterelnökként már pusztán a nevével, pusztán a megnevezésével, miniszterelnök-jelöltségének tényével is képes arra, hogy megnyugtatólag hasson a magyar társadalomra és a gazdaságra, a nemzetközi pénzpiacokra.

Az SZDSZ szerint mindenképpen ilyen miniszterelnök-jelöltet kell találni, méghozzá minél hamarabb, ezért javasoltuk azt, hogy az eredetileg tervezett kéthetes határidőt rövidítsük le, és ezen a héten, a napokban, lehetőség szerint csütörtökig találjuk meg azt a potenciális miniszterelnök-jelöltet. Megoldást keresünk, és ha van ilyen, akkor készek vagyunk egy válságkezelő kormány mögött - ahogy azt említettem - helyreállítani azt a parlamenti többséget, ami ahhoz szükséges, hogy mindazok a törvények megszülethessenek az Országgyűlésben, amelyek az érdemi válságkezelést lehetővé teszik, de ha ez nem sikerül, nem sikerül megállapodást találni, és nem sikerül ilyen személyt találni, akkor természetesen néhány hét múlva vissza kell térnünk arra a kérdésre, amiről tegnap beszéltünk. Nem szeretnénk ezt, megállapodást és megoldást keresünk, de előállhat olyan helyet, hogy ennek a megállapodásnak a hiányában valóban nem marad más tisztességes megoldás, mint az Országgyűlés feloszlatása.

Szeretnénk ezt elkerülni, szeretnénk felelősséget vállalni a válság kezelésében; ahogy említettem, a gazdasági és a társadalmi válság kezelésében egyaránt. Magyarországon - nem kell ezt mondanom képviselőtársaimnak - az elmúlt években erősödő intoleranciát, nagyon sokszor intenzív utcai gyűlöletet láthattunk, olyan folyamatok szabadultak el, amelyeknek mindenképpen gátat kell vetni, tehát hangsúlyozom még egyszer, a pénzügyi-gazdasági válság kezelése mellett természetesen egy felálló új kormánynak nagyon fontos társadalmi feladata és kötelessége lesz. A társadalmi válság kezelése is fellépés minden ilyen negatív tendencia ellen, amiről beszéltem: az intolerancia, a gyűlölet, a rasszizmus erősödése ellen.

Nagyon fontos ezekről a kérdésekről is beszélnünk. Én remélem, hogy egyre kevesebbet kell majd róla beszélnünk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), de azt is remélem, hogy amikor beszélünk róla, akkor többen fogjuk ezt itt tenni a Parlament falai között.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai