Készült: 2024.09.21.21:45:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

178. ülésnap (2012.04.10.), 4. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselők! Tisztelt Ház! Ha valakinek még a gyűjtés közben kétsége volt azzal kapcsolatban, hogy összegyűlik-e a kellő számú aláírás, vagy sem, szerintem akkor, amikor az LMP-s képviselőtársaink a szocialista képviselőtársainkkal aláíratták ezt az aláírásgyűjtő ívet, lehetett tudni, hogy amit a szocialisták aláírnak, az sikerre nem vezethet (Közbeszólások az MSZP soraiból. - Derültség a kormánypártok soraiban.), akkor szerintem végleg megpecsételődött ennek a kezdeményezésnek a sorsa. De volt már Magyarországon sikeres népszavazás, négy évvel ezelőtt, egymillió fölötti aláírás gyűlt össze akkor a szociális népszavazáson a vizitdíj, tandíj, kórházi napidíj kapcsán.

Akkor is és most is több volt a tétje egy ilyen népszavazási kezdeményezésnek, akár sikerre vezet, akár nem, mint pusztán az a pár kérdés, amit föltesznek. Most is és akkor is mindenki deklarálta, aki gyűjtötte azokat az aláírásokat, hogy többre szeretne jutni, mint pusztán egyfajta népszavazás kiírására. Akkor 3,3 millió ember szavazott egy irányba, ez példa nélküli a magyar demokrácia történetében. A tét akkor is több volt, hiszen felbomlott egy kormánykoalíció, és sikerült megakadályozni közvetett módon a kórházak privatizálását is. Most az LMP is a retorikájában egyértelművé tette, hogy nagyobb tétet szán ennek, mint a pár kérdésre adandó válasz. Ezt mondta például Karácsony Gergely és Vágó Gábor előzetesen: ez a kezdeményezés kihúzhatja a szőnyeget a felépült Orbán-rendszer alól. Párton kívüliek milliói úgy érezhetik, hogy van értelme hallatni a hangjukat. Vagy igenis van az LMP-nek más ajánlata, mint a Fidesz-modell, amivel az LMP szöges ellentétben áll. De aztán mondott olyat is Vágó Gábor később, hogy a kiszolgáltatottság ellen szól ez az aláírásgyűjtés, hogy itt le lehet osztályozni az Orbán-kormány tevékenységét. Később, március vége felé, ahogy a hevület nőtt, már arról szóltak az LMP-s szólamok, hogy ha nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni, akkor aláírják az emberek ezeket az aláírásgyűjtő íveket, és a megfélemlítésről szól, Ertsey Katalin pedig egyenesen azt mondta, hogy ezzel az aláírásgyűjtéssel el lehet zavarni a kormányt. Ezek nem történtek meg, bármennyire is magasra emelték a tétet, nem sikerült ezt a kezdeményezést eredményre vinni.

Önök, akik itt a parlamentben nagyon sokszor lebecsülték azt a több mint egymillió embert, akik a nemzeti konzultációban akár az alaptörvény kapcsán, akár a későbbiekben szociális kérdésekben véleményt nyilvánítottak, talán most nagyobb alázattal fognak ezen egymillió ember véleménye felé fordulni, hiszen látták, hogy 160 ezer ember véleményét begyűjteni is nagyon nehéz.

(13.10)

Egymillió ember véleményét az alaptörvény részleteivel kapcsolatban talán így utólag önök többre tudják becsülni. A valódi ok, ami miatt nem sikerült ezt összegyűjteni, valószínűleg az, hogy a társadalom véleménye nem volt e mögött az aláírásgyűjtés mögött, nem volt partner a társadalom. Önök valami ellen gyűjtöttek aláírásokat. Ez fogalmazódott meg mindig. A kormány ellen akartak nagyobb tömegeket felvonultatni, és pont akkor, amikor önök ezeket az aláírásokat gyűjtötték a kormány ellen, akkor ennek az embertömegnek a többszöröse állt ki valami mellett a békemenetben a kormány politikája mellett, a nemzeti érdekért való kiállás mellett és a szolidaritás mellett. Amellett ott akkor látványosan nagyon sokan felsorakoztak.

Viszont önök a kormányzatnak akarva-akaratlanul egy céljához hozzájárultak, az 1 millió új munkahely megteremtéséhez, hiszen nagyon sok helyen alkalmaztak önök diákszövetkezetben fiatalokat. Megnéztem annak a diákszövetkezetnek a honlapján, amelyet önök alkalmaztak az aláírások gyűjtésére aktivisták híján, hogy hol hány hétre toboroztak aktivistákat. Egy négyoldalas listát sikerült erről kinyomtatnom: Debrecenben négy hétre, Gyulán két hétre, Mátészalkán két hétre, Orosházán két hétre, Sárbogárdon két hétre, Szolnokon négy hétre, Csornán és még sorolhatnám, hogy hány helyen hány hétre toboroztak aktivistákat. Ha összeadom, 168 hétre toboroztak önök összesen ilyesfajta fiatalokat (Nyakó István: A békemenet se volt kutya!). Beszédes volt a hirdetés is, amit adtak: 600 forint/óra, nappali tagozatos diákokat keresnek erre a célra, leginkább délután. Azt nem tudom, miért kértek fényképes önéletrajzot, hogy a dzsekikhez illik-e a szemszínük vagy mi másért, de fényképes önéletrajzokat kértek önök azoktól, akiket 600 forint/óráért igyekeztek alkalmazni ebben az aláírásgyűjtésben. Egyébként, ha a kampányszámlájukat megnézzük, az eredményes, 200 ezer forint plusszal jár, 648 ezer forint kiadás, 803 ezer forint bevétel, bár hiányoltam a diákmunkások bérét, a standok költségét, a kampánydzsekik költségét vagy a honlapprogramozással kapcsolatos költségeket, amelyek nem szerepeltek ezen a kampányszámlán. De ettől függetlenül sok fiatalnak ki tudták egészíteni a zsebpénzét.

Más szempontból ugyanakkor az OVB-nél is önök valamelyest történelmet írtak, hiszen a munkahelyen történő aláírásgyűjtésért, illetve ajándékok ígéréséért is elmarasztalta a Választási Bizottság végül az LMP-t.

Ugyanakkor továbbra is kérdés, hogy vajon ezek után lesznek-e Vágó-listák az LMP-ben, hiszen több publicisztika arról szólt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy legalább így az LMP-nek lett 160 ezer állampolgárról egy listája. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai