Készült: 2024.09.26.15:49:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (1998.09.22.),  229-231. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 12:13


Felszólalások:   229   229-231  Előző      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A kormány az előterjesztéshez érkezett módosító javaslatokat nem támogatja.

Az 1. pontban Burány Sándor a törvényjavaslat 1. §-a (1) bekezdésének elhagyását kezdeményezi. Az alaprendelkezés felsorolja azokat a törvényhelyeket, ahol a pénzügyminiszter hatáskörét a kincstári vagyonért felelős miniszter veszi át. A bizottságok nem támogatják a javaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 92 igen szavazattal, 175 nem ellenében, 17 tartózkodás mellett nem fogadta el.

A 2. pontban Burány Sándor és Bakonyi Tibor a törvényjavaslat 1. §-át új bekezdéssel javasolják kiegészíteni. Ebben azt kezdeményezik, hogy a kincstári vagyon értékesítéséhez szükséges legyen az érintett szerv felügyeletét ellátó szerv vezetőjének előzetes egyetértése. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatot 95 igen szavazattal, 173 nem ellenében, 14 tartózkodás mellett nem fogadta el.

A 3. és a 4. pontban Veres János a törvényjavaslat 1. §-a (4) bekezdésének elhagyását, és ezzel összefüggésben a 3. § módosítását kezdeményezi. Az alaprendelkezések a koncessziós ügyekkel és a társaságalapítással összefüggő hatásköröket rendezik. A bizottságok nem támogatják. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a módosító javaslatokat 93 igen szavazattal, 180 nem ellenében, 14 tartózkodás mellett nem fogadta el.

Mivel az Országgyűlés módosító javaslatot nem fogadott el, ezért most a zárószavazásra kerül sor. Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e a kincstári vagyonért való miniszteri felelősség rendjének megváltoztatásához szükséges törvénymódosításokról szóló törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 180 igen szavazattal, 92 nem ellenében, 15 tartózkodás mellett a törvényjavaslatot elfogadta.

Az előterjesztő indítványára kérdezem a tisztelt Országgyűlést, egyetért-e azzal, hogy az Országgyűlés elnöke a törvény sürgős kihirdetését kezdeményezze. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 182 igen szavazattal, 91 nem ellenében, 16 tartózkodással úgy határozott, hogy az Országgyűlés elnöke kérje a törvény sürgős kihirdetését a köztársasági elnöktől.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az Európa Tanács kiváltságairól és mentességeiről szóló általános megállapodás Strasbourgban, 1996. március 5-én kelt hatodik jegyzőkönyvének kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája és határozathozatala. Az előterjesztést T/47. számon, a bizottságok ajánlásait pedig T/47/1-2. számon kapták kézhez az Országgyűlés tagjai.

Megadom a szót Dávid Ibolya igazságügy-miniszter asszonynak, aki előzetesen jelezte, hogy összevontan ismerteti expozéját az emberi jogok és alapvető szabadságjogok védelméről szóló egyezmény tizenegyedik jegyzőkönyvének kihirdetéséről szóló, valamint az emberi jogok és alapvető szabadságjogok védelméről szóló egyezmény egységes szerkezetbe foglalt szövegének közzétételéről szóló előterjesztésekkel kapcsolatban is.

 

DR. DÁVID IBOLYA igazságügy-miniszter: Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Az önök előtt fekvő három javaslat közös jellemzője, hogy meghozatalukat az európai emberi jogi egyezmény ez év november 1-jén életbe lépő intézményi reformja teszi szükségessé. Ennek lényege az, hogy az Emberi Jogok Európai Bizottsága és az Emberi Jogok Európai Bírósága helyett egy nemzetközi bírói fórum jön létre, és ez az Emberi Jogi Bíróság.

Eltérően a jelenlegi helyzettől, az új bíróság nemcsak időszakonként és az év meghatározott részeiben ülésezik, hanem állandó jelleggel működik, s az új bíróságtól szerte Európában, így mi magyarok is azt várjuk, hogy ítélkezésének magas színvonalát megtartva bizony képes lesz sokkal rövidebb idő alatt elbírálni az előterjesztett ügyeket. Ezt az intézményi reformot az egyezmény tizenegyedik jegyzőkönyve vezette be, melyet az Országgyűlés már 1994-ben elfogadott. A jegyzőkönyv november 1-jén lép hatályba, s ekkor kezdi meg a működését is az új bíróság.

A tizenegyedik jegyzőkönyvnek a bíróság működésére vonatkozó rendelkezései közelről érintik a magyar magánszemélyek jogait is. Az emberi jogi egyezmény Magyarország által '92-ben történt ratifikációja óta nekünk is lehetőségünk van panasszal fordulnunk a bírósághoz, ezért a jegyzőkönyvet ki kell hirdetnünk. Ezt a célt szolgálja az önök előtt fekvő T/49. számú törvényjavaslat.

Az Európa Tanács a tizenegyedik jegyzőkönyvvel egyidőben két másik nemzetközi egyezményt is elfogadott az új bíróság működésének megkönnyítése céljából. Az egyik az Európa Tanács kiváltságairól és mentességeiről szól, a másik pedig az Emberi Jogok Európai Bírósága eljárásában részt vevő személyekről szól. Az Országgyűlés mindkét egyezményt megerősítette. Az első egyezmény november 1-jén lép hatályba, ennek kihirdetéséről gondoskodik a T/47. számú törvényjavaslat, a második egyezmény hatálybalépéséhez azonban a szükséges számú ratifikáció még nem gyűlt össze, ezért kihirdetésére a kormány csak egy későbbi időpontban tud majd javaslatot tenni, ez azonban nem késleltetheti azt, hogy ez év november 1-jén a két egyezményt együtt kihirdessük.

A H/50. számú országgyűlési határozati javaslat azt a célt szolgálja, hogy az emberi jogok és szabadságjogok védelméről szóló egyezmény szövegének a tizenegyedik jegyzőkönyvvel módosított szövege egységes szerkezetbe kerüljön. Ennek az egységes szerkezetű szövegnek kell megjelennie a Magyar Közlönyben, ezért tisztelettel kérem a kormány nevében az Országgyűlést, hogy mindhárom javaslatot támogatni szíveskedjen.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

 

ELNÖK: Megkérdezem a hatáskörrel rendelkező bizottságokat, kívánnak-e előadót állítani. (Senki sem jelentkezik.) Nem kívánnak.

Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni. Korábban a monitor jelezte néhány képviselő felszólalási szándékát, de közülük van olyan, aki nincs a teremben, ezért feltételezem, hogy tévedésről van szó. Kérdezem akkor egyenként: Fenyvesi Máté kíván-e felszólalni? (Dr. Fenyvesi Máté: Nem.) Nem.

 

(17.50)

 

Vancsik Zoltán kíván-e felszólalni? Nincs a teremben. Bazsa György kíván-e felszólalni? (Jelzésre:) Nem kíván. Akkor még egyszer megkérdezem, hogy kíván-e valaki felszólalni. Jelzés nem érkezett. Feltételezem, akkor miniszter asszony nem kíván válaszolni a vitában elhangzottakra. (Derültség.)

Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. Mivel az előterjesztéshez módosító javaslat nem érkezett, részletes vitára nem kerül sor, a törvényjavaslat elfogadásáról kell döntenünk. Kérdezem, van-e ezzel kapcsolatban bárkinek észrevétele. Jelzés nem érkezett.

Most a határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést: elfogadja-e az Európa Tanács kiváltságairól és mentességeiről szóló általános megállapodás Strasbourgban 1996. március 5-én kelt hatodik jegyzőkönyvének kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 287 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodó szavazat nélkül az előterjesztést elfogadta. (Taps.)

 

Soron következik az emberi jogok és alapvető szabadságjogok védelméről szóló egyezmény tizenegyedik jegyzőkönyvének kihirdetéséről szóló, valamint az emberi jogok és alapvető szabadságjogok védelméről szóló egyezmény egységes szerkezetbe foglalt szövegének közzétételéről szóló előterjesztések együttes általános vitája és határozathozatala. Az előterjesztéseket T/49. és H/50. számokon kapták kézhez. Az imént már a miniszteri expozé elhangzott.

Megkérdezem a hatáskörrel rendelkező bizottságokat, kívánnak-e előadót állítani. Nem. Megkérdezem, kíván-e valaki a vitában felszólalni. Jelzés nem érkezett. Akkor az együttes általános vitát lezárom.

Mivel módosító javaslat nem érkezett, részletes vitára nem kerül sor, az előterjesztések elfogadásáról kell döntenünk. Kérdezem, van-e ezzel kapcsolatban bárkinek észrevétele. Nincs.

Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést: elfogadja-e az emberi jogok és alapvető szabadságjogok védelméről szóló egyezmény tizenegyedik jegyzőkönyvének kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 289 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodó szavazat nélkül a törvényjavaslatot elfogadta.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést: elfogadja-e az emberi jogok és alapvető szabadságjogok védelméről szóló egyezmény egységes szerkezetbe foglalt szövegének közzétételéről szóló országgyűlési határozati javaslatot? Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 291 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodó szavazat nélkül az országgyűlési határozati javaslatot elfogadta.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az OECD tagállamai, valamint Argentína, Brazília, Bulgária, Chile és Szlovákia által Párizsban 1997. november 21-én elfogadott, a külföldi hivatalos személyek megvesztegetése elleni küzdelemről szóló egyezmény megerősítéséről szóló országgyűlési határozati javaslat általános vitája és határozathozatala.

Az előterjesztést H/51. számon kapták kézhez a képviselők. Megadom a szót Dávid Ibolya igazságügy-miniszter asszonynak, a napirendi pont előadójának.

 




Felszólalások:   229   229-231  Előző      Ülésnap adatai