Készült: 2024.04.27.12:43:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

113. ülésnap (2020.03.23.), 162. felszólalás
Felszólaló Dr. Palkovics László
Beosztás innovációért és technológiáért felelős miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:14


Felszólalások:  Előző  162  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PALKOVICS LÁSZLÓ innovációért és technológiáért felelős miniszter: Köszönöm szépen. A képviselő úr olyan kérdéseket feszeget, amelyekkel az egész világ foglalkozik, ugyanis többfajta megoldása van, többfajta lehetősége van egy ilyen járvány kezelésének. Ha megnézzük az európai országokat, van olyan európai ország, amelyik azt választotta, hogy legyen egy nagyon gyors víruslefutás, ez azt eredményezi, hogy egyébként a populáció átfertőződik, és utána magától a vírus leáll.

(17.40)

Nagyjából, ha ez ilyen 60-70 százalékos, akkor a vírus már nem terjed tovább, tehát ilyenkor a reprodukciós index 1 alá kerül, és akkor ez megszűnik. Ennek az a következménye, ez volt Angliában, illetve ezt csinálja most Svédország, hogy egyik ország sem tesztelt. Angliában ez komoly társadalmi ellenkezést váltott ki, hiszen ez azt is jelentette, hogy az egészségügyi rendszer ellátóképessége fölé kerültek emberek, és ez azt jelentette, hogy nem tudták kezelni.

Magyarország és az európai országok jelentős másik része nem ezt az utat választotta, hanem azt az utat választottuk, hogy olyan operatív intézkedésekkel, amelyekbe nem tartozik sajnos egyelőre bele sem a vakcina, sem a gyógyszer, mert ezek nem léteznek ebben a pillanatban, megpróbáljuk a vírus hatását eltolni, ellaposítani, egészen odáig, amíg egyébként az átfertőzöttség lassan ér el egy olyan szintet, hogy utána valószínűsíthetően nem jön vissza. És utána ezt a szintet az egészségügyi ellátórendszer képessége, kapacitása alatt akarjuk tartani.

Mi ezt választottuk, ezt az utat követjük, és úgy tűnik, hogy egyelőre ez működőképes. Nyilvánvalóan egy sor dolog bizonytalan ebben a kérdésben. Nem tudjuk pontosan, hogy milyen a vírus szezonális hatása, tehát ha jön a meleg, akkor a vírusfertőzöttség csökken-e. Általában influenzavírusoknál ez így szokott lenni, ez nem biztos, hogy így fog viselkedni. Nem tudjuk, hogy hogyan mutálódik a vírus, egy sor dolgot nem tudunk, tehát ezeket bonyolíthatja, de ennek ellenére ez a védekezési mód ebben a pillanatban jónak tűnik.

Ennek vannak feltételei. Az egyik feltétel, hogy tudjuk, hogy mi történik. Említette az amerikai, kínai matematikusokat. A magyar matematikusok ebben legalább ilyen jók, vagy annyira, hogy mondjuk, Barabási úrral együtt dolgoznak a Szegedi Tudományegyetem matematikusai, akik, ahogy mondtam, az ebolát, a H1N1 vírust abszolút meg tudták jósolni a kiváló modelljükkel. Itt is ez történik. Ezeket a modelleket használjuk arra, hogy minden olyan dolgot, ami lehet akár a mérés, lehet akár az egészségügyi rendszer képessége (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), ezzel számoljuk ki. Úgyhogy én azt gondolom, aggódásra olyan nagy ok ebben a pillanatban nincs. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  162  Következő    Ülésnap adatai