Készült: 2024.04.27.12:48:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

162. ülésnap (2020.11.04.), 28. felszólalás
Felszólaló Dr. Szűcs Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 4:33


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZŰCS LAJOS, a Költségvetési bizottság előadója, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság a törvényi előírásoknak megfelelően május 31-éig benyújtotta az előző évre vonatkozó zárszámadását. A Költségvetési bizottság május 20-ai ülésén megtárgyalta, és benyújtotta az Országgyűlés részére, hiszen az NMHH nem jogképes külön, így a parlamenti előterjesztéseit az előző évekhez hasonlóan a Költségvetési bizottságon keresztül nyújtja be az Országgyűlésnek. A bizottsági ülésen a hatóság zárszámadását 10 igen szavazattal, 4 nem ellenében, tartózkodás nélkül fogadta el. Szerkezetét tekintve, a korábbiaktól eltérően most öt külön költségvetés zárszámadását foglalja magában a javaslat. Egyrészt tartalmazza a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a Médiatanács, a Médiatanács kezelésében lévő előirányzatok zárszámadását, az MTVA, valamint a Televíziós Film Mecenatúra zárszámadását is. Ez azonban csak egy egyszeri alkalom, hogy öt költségvetésről tárgyalunk, hiszen a Film Mecenatúra 2020. január 1-jével a Nemzeti Filmintézet jogutódlásával megszűnt.

Az Országgyűlés által meghozott jogszabály alapján az NMHH kiadásait továbbra is a saját bevételeiből és költségvetési hozzájárulásából fedezi. Ilyen saját bevétel például a frekvenciadíjak, az azonosítók lekötéséért és használatáért, továbbá a hatósági eljárásért fizetett díjak és a felügyeleti díj. Ezek a díjbevételek jelentik a hatóság gazdálkodásának alapját.

A Költségvetési bizottság ülésén elnök asszony elmondta, hogy a hatóság olyan módon határozza meg az egyes díjelemeket, hogy az hatékonyan szolgálja a hírközlési és a kapcsolódó piacok közérdekű fejlődését. Ezt a tevékenységet és az ezzel összefüggő szakmai feladatokat szem előtt tartva kerültek megtervezésre a kiadások. Megállapítottuk, hogy a dologi működési költségek évről évre nagyságrendileg állandó összeget képviselnek, a beruházások pedig a hatékony munkavégzést szolgálják.

Csak a legfontosabb sarokszámokat szeretném ismertetni a négy költségvetésről. Az Országgyűlés 34,6 milliárd forinttal hagyta jóvá a hatóság 2019-es költségvetési kiadási és bevételi előirányzatait. Ebből a kiadási előirányzat 33 milliárd forint volt, a költségvetési bevétel pedig 35,8 milliárd forintban teljesült. Ez 3,4 százalékos túlteljesítést jelent.

A Médiatanács költségvetési kiadásai 607,1 millió forintot tettek ki. A költségvetési bevételei pedig 657 millió forint összegben teljesültek. A Médiatanács kezelésében lévő előirányzatok a Médiatanács által kiszámlázott, de véglegesen az MTVA-t illető bevételeket tartalmazzák. Ez a forrása annak a támogatási programnak, vagy „Média mecenatúra” programnak, amelyet a Médiatanács folytat. Ennek a bevételi előirányzata 1 milliárd 733 millió forinttal teljesült, a kiadási előirányzat pedig hasonló, 1 milliárd 736,2 milliárd forint volt.

Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársak! Véleményünk szerint az előkészített zárszámadásitörvény-javaslat és az ahhoz fűzött közel 40 oldalnyi indoklás kellő részletességgel tárja az Országgyűlés elé az egyes költségvetési sorokat és azok teljesülését. Egyúttal szeretném megjegyezni, hogy mind az öt zárszámadást független könyvvizsgáló auditálta, és jelentésükben megállapították, hogy a 2019. évi gazdálkodásról, a vagyoni helyzetről valós és megbízható képet nyújtanak az előterjesztett zárszámadások.

Fentiekre tekintettel kérem képviselőtársaimat, hogy tárgyalják és támogassák az előterjesztett törvényjavaslatot. Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai