Készült: 2024.05.04.16:47:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

116. ülésnap (2015.11.16.), 60. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban úgy van, ahogy ön is mondja interpellációjában, Magyarország, a magyar kormány, a magyar gazdaság, a magyar emberek az elmúlt öt évben kiemelkedő sikereket értek el a gazdasági eredmények tekintetében. A gazdasági növekedés az elmúlt évben meghaladta a 3,7 százalékot, amivel az Európai Unió élvonalába jutottunk. Ebben az évben is az Európai Unió átlaga fölötti gazdasági teljesítmény várható, remélhetőleg el fogja érni a 3 százalékot. A gazdasági növekedésnek természetesen más egyéb pozitív kihatásai is vannak, hiszen ha növekedés van, akkor lényegében minden van a gazdaságban, így vannak munkahelyek. A munkahelyek száma 2010-től számítva 500 ezer fővel növekedett Magyarországon, ma már több mint 4 millió 200 ezer ember dolgozik.

Valóban, az egyik kiemelkedő teljesítménye a magyar gazdaságnak, a magyar embereknek az infláció féken tartása. Ez nemzetközi tendencia is, azonban a kormány gazdaságpolitikája is hozzásegített bennünket ahhoz, hogy a szegények áremelkedése, az infláció pozitívan hasson az árakra és a megélhetésre. Magyarországon lényegében megszűnt a pénzromlás. 1968 óta nem látott alacsony szintre jutott az infláció. A Központi Statisztikai Hivatal októberben is minimális, 0,1 százalékos inflációt mért. Ez megegyezik egyébként a Nemzetgazdasági Minisztérium prognózisával. Ahogy interpellációjában kérdezi, természetesen ez alapvetően kihat a magyar családok mindennapjaira, életszínvonalára, hiszen azzal, hogy növekednek a keresetek, a reálbér több mint 4 százalékkal növekedett az elmúlt időszakban Magyarországon, és ez a tendencia a következő évben is folytatódni fog, remélhetőleg 5,5 százalékos reáljövedelem-növekedést fogunk tudni mérni a következő évben.

Ezentúl azzal, hogy az ön által is említett rezsiköltségek, energiaárak jelentősen csökkentek Magyarországon, így a többletjövedelem és az alacsony rezsikiadások így megnövelik a családok fogyasztásra költött összegeit, és ezáltal jelentős életszínvonal-növekedést tudnak elérni. Azt gondolom, hogy egy kormánynak nem is lehet más gazdaságpolitikai célja, csak az, hogy az embereknek legyen jó. Ahhoz, hogy az emberek, az emberek a mindennapjaikban ezt érezhessék, ehhez a két úton lehet eljutni. Egyrészt a jövedelmük növelésével, életpályamodellekkel, a versenyszféra számára megfelelő gazdasági környezet biztosításával, megfelelő jövedelemadó-politikával, például a személyi jövedelemadó mértékének csökkentésével, és ez megtörtént az egykulcsos adó bevezetésével, mi több, a következő évben 16 százalékról 15 százalékra fog csökkenni a személyi jövedelemadó, megfelelő családpolitikával azon családok számára, ahol gyermekek vannak, ott családi adókedvezmény biztosításával, illetve ennek a dinamikus növelésével tudjuk elérni azt, hogy ezek a családok még kedvezőbb pozícióba jussanak.

A végeredmény és az elvárás természetesen az, hogy mindezt a többletjövedelmet ne vigye el az infláció. Ma Magyarországon ilyen gazdaságpolitika van, és ezt kívánjuk folytatni a jövőben is. Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:  Előző  60  Következő    Ülésnap adatai