Készült: 2024.09.19.11:15:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

219. ülésnap (2009.06.29.), 38. felszólalás
Felszólaló Molnár Oszkár (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:02


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOLNÁR OSZKÁR (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök asszony. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Örülök, hogy bejött miniszter úr helyett, aki egészen eddig itt ült a teremben, nyilván halaszthatatlan közfeladata támadt ebben a néhány percben. (Zaj. - Moraj az MSZP soraiban. - Az elnök csenget.)

Államtitkár úr, dokumentumokkal alátámasztottan az ön mint részvényesi joggyakorló irányítása alatt álló Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. arra készül, hogy hosszú távú vagyonkezelésbe adja az állam víziközmű- és erdőtársaságokban meglévő részvényeit. Teszi mindezt úgy, hogy az MNV Zrt. a létrejöttét követő másfél év után sem rendelkezik jóváhagyott vagyonstratégiával és egységes, nyilvános vagyonkataszterrel. Az alkotmányunk szerint a nemzet vagyonával csak olyan szervezet rendelkezhet, amely az egész népet képviseli. Az MSZP és az SZDSZ súlyos vereségével végződött európai parlamenti választások után egyértelműen kijelenthető, hogy az önök által létrehozott és az önök által kinevezett vezetők, illetve közvetlenül az önök által irányított tulajdonosi joggyakorló szervezet társadalmi támogatottságát illetően nem felel meg ennek az alkotmányos elvárásnak.

Ezért pár hónappal az országgyűlési képviselő-választások előtt kifejezetten társadalmi felhatalmazás nélküli lépések, a nemzeti vagyon körében tervezett vagyonkezelésbe adások, amelyek a részvényvagyon és azon keresztül a víz- és erdővagyon bújtatott privatizációját jelentik. Az erdőgazdaságok és minden bizonnyal a víziközmű-társaságok részvényei is kizárólagos állami tulajdonban lesznek a tervezett ügyletek létrejöttekor, ezért a vagyontörvény szellemiségével is összeegyeztethetetlen a közvetlen állami tulajdonosi, részvényesi joggyakorlásról való lemondás.

De ha mindenképpen a részvényesi jogok gyakorlásának az átruházása a céljuk, miért nem egyszerű megbízással teszik azt, hiszen a vagyontörvény alapján lehetőségük lenne rá? Mi a valós indoka annak, hogy az ágazati vélemények kikérése nélkül - mint tették például azt a víziközmű-társaságok vagyonkezelésbe adásának tervénél is - mindenképpen a vagyonkezelői jog átruházása mellett döntöttek?

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

És még egy, államtitkár úr: néhány napja jutott tudomásunkra, hogy tíz kiemelt, nemzeti tulajdonú műemléki kastélyt is idegen kézre akarnak játszani. Államtitkár úr, mikor akarják már végre elmozdítani az MNV Zrt. éléről Tátrai Miklóst?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai