Készült: 2024.09.24.00:33:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

133. ülésnap (2000.04.12.), 335. felszólalás
Felszólaló Herényi Károly (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:35


Felszólalások:  Előző  335  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! Meglehetősen furcsa és sajátos az én helyzetem, hiszen kormánypárti képviselőként és képviselőcsoportunk szószólójaként a kamarai törvény tárgyalásánál külön véleményt, a két másik koalíciós pártétól eltérő véleményt fogalmaztunk meg, annak adtunk hangot, és most nekem kell az előttünk fekvő törvényről beszélnem.

Először nézzük meg, hogy miben rejlettek, miben foghatók meg a különbözőség okai! Azt gondolom, a tények megállapításában semmiféle különbözőség nem volt a parlamenti pártok között, azt gondolom, egyetlen parlamenti párt között sem volt. A célok tekintetében, az új törvény megalkotásának céljai, kitűzött céljai tekintetben a kormányoldal és az ellenzék nyilván más-más célt tekintett fontosnak. A kormánypártok között, a kormánykoalíción belül viszont a célok elérésének a módozatai tekintetében volt különbség, ez okozott köztünk vitát.

Ha visszatekintünk, 1994-ben az akkori kormány, a Boross-kormány idején a parlament az utolsó törvények egyikeként fogadta el a gazdasági kamarákról szóló törvényt, aminek volt néhány hiányossága - egyébként a törvény maga, azt gondolom, jó volt. A hiányossága abban fogható meg, hogy a végrehajtást kormányrendelet volt hivatott meghatározni, és miután a törvény elfogadását követően nem sokkal kormányváltás következett be, az új kormány meglehetősen későn fogott hozzá, hogy ezeket a rendeleteket megalkossa. Így meglehetősen hosszú ideig nem volt szabályozva a kamarák hatásköre, feladatköre, jogosítványa, és nem volt szabályozva és biztosítva a működési költségeik forrása. Ennek kettős következménye lett: egyrészt meglehetősen magas tagdíjat kellett a kötelezően beléptetett tagoktól szedni, másfelől - jogosítványok hiányában - ez a szervezet, még mielőtt működni kezdett volna, tulajdonképpen kiüresedett és formálissá vált a működése.

Az előbb Göndör képviselőtársam arról beszélt, hogy szakemberek kerültek utcára, akik a kamarákban dolgoztak. Azt gondolom, hogy sajnos nem sok jó szakember dolgozott a kamarákban, mert ha jó szakemberek dolgoztak volna ott, akkor azért nem úgy működtek volna, ahogy működtek, mert nem igazán jól működtek ezek a kamarák. Hogy lehetett volna ezen a helyzeten változtatni? Hiszen egy harmadik járulékos probléma, hogy valóban, a kamarai vezető posztokat ellepték az olyan emberek, akiket én az akkori hozzászólásom idején hivatásos mozgalmárnak minősítettem. De nem a mozgalmársá-gukkal volt bajom akkor sem meg most sem, hanem azzal, hogy alapvetően nem nagyon értettek ahhoz, amit elvállaltak, hiszen az élet, a gazdasági élet, a politikai élet különféle területen tűntek fel, és minden alkalommal szakértőnek minősítették magukat.

Nyilván azt kellett volna elérnünk, hogy egyfelől a tagok komolyan vegyék a kamarákat, a kötelező kamarai tagságot ne nyűgnek, hanem valamilyen előnyöket nyújtó helyzetnek fogják fel, másfelől hogy az önkormányzatiság valóban érvényesüljön, és valóban olyan emberek kerüljenek a kamarák élére, akik képesek a kamarákat jól és eredményesen irányítani. Ezért mi azt gondoltuk - és a módosító javaslataink ezt irányozták elő -, hogy a kamarák jogosítványait erősíteni kell, hiszen a gazdasági életnek meglehetősen fontos szereplői a kamarák, ez az intézményrendszer rendkívül fontos, és szerettük volna elérni, hogy az ilyen módon érdekeltté tett tagok valóban olyan vezetőket válasszanak, akikkel eredményesen lehet együtt dolgozni. Miután a javaslataink nem találtak meghallgatásra, illetve nem fogadták el őket, egy másik módozat, a másik két koalíciós párt által szorgalmazott módozat került elfogadásra.

Ebben a helyzetben teljesen felesleges most újrakezdeni ezt a vitát. A Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja - fegyelmezett demokrataként - tudomásul veszi az akkori döntést, és most minden erejével azon van, hogy az elfogadott változat valósuljon meg, hiszen nem lehet rosszabb annál, mintha megpróbálunk káoszt teremteni, és például felesleges vitákat gerjesztve nem fogjuk tudni betartani azt a határidőt, amit a törvény előír, és mondjuk, október 31-éig nem kerül át a hatáskör oda, ahova át kell kerülnie.

Arra szeretném kérni - különösen ellenzéki - képviselőtársaimat, hogy most az egyszer szakadjunk el attól a gyakorlattól, hogy mindenki fújja a magáét, akkor is, amikor ennek már igazából nincs értelme, hiszen ahhoz, hogy az eredeti állapotot visszaállítsuk, a tavaly decemberben elfogadott törvényt kellene módosítani. Most legfeljebb olyan indítványokat tegyünk, amelyek valóban érdemben fogják ezt a mostani törvényjavaslatot olyan állapotba hozni, hogy ne keletkezzen káosz, és hogy a gazdasági élet fontos szereplői, a vállalkozók megfelelő és méltó körülmények között tudják a munkájukat végezni.

Én a magam nevében kijelenthetem, hogy a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportja, bár nyilván fog beadni módosító javaslatokat, de ezek a módosító javaslatok a törvény céljának a megvalósulására fognak irányulni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból. - Szalay Gábor tapsol.)

 




Felszólalások:  Előző  335  Következő    Ülésnap adatai