Készült: 2024.04.30.00:37:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2009.04.20.), 54. felszólalás
Felszólaló Oszkó Péter
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:00


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. OSZKÓ PÉTER pénzügyminiszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Frissen esküt tett miniszterként a legtöbb, amit tenni tudtam ebben az ügyben, az az, hogy igyekeztem minél intenzívebben tájékozódni az eddig történtekről.

(15.10)

És egyébként, ha a véleményemet kérdezi, azt tudom mondani, hogy személyesen a lehető legszigorúbb eljárást és a maximális szigor érvényesítését tudom ígérni minden hasonló jövőbeli ügy kapcsán. Ez az ügy még kivizsgálás alatt áll, tehát a múltra vonatkozó felelősségi kérdésekre, azt gondolom, egyelőre nem lehet válaszolni. Nyilván az eljárások eredménye segíthet abban, hogy a felelősöket megtaláljuk.

Hogy tájékoztassam a tisztelt képviselő urat a kutatásaim eredményeiről, azt tudom mondani, hogy amint arról egyébként a közvéleményt az MVM tájékoztatta, az MVM társaságcsoport korábbi vezetésének időszakából származó ügyletek feltárásának keretében az elmúlt időszakban két büntetőfeljelentés megtételére is sor került a Nemzeti Nyomozó Irodánál.

2009. április 9-én az MVM képviseletében eljáró ügyvédi iroda büntetőfeljelentést tett a Nemzeti Nyomozó Irodánál, azt követően, hogy az MVM igazgatósága április 8-ai ülésén hozott döntésében tudomásul vette és megerősítette a társaság felügyelőbizottságának április 6-i ülésén hozott, a felügyelőbizottsági vizsgálatot lezáró határozatában foglaltakat.

A döntés értelmében az MVM korábbi vezetésének időszakában kötött, a nyilvánosság előtt is széles körben ismertté vált kétes ügyletek tárgyában nyomozati eljárás kezdeményezése is indokolt. Az MVM igazgatósága döntésével teljesítette a társaság felügyelőbizottságának határozatában foglaltakat. A felügyelőbizottság ugyanis - lezárva a 2008. október 8-án indított vizsgálatot - határozatában kérte fel a társaság igazgatóságát a fenti eljárás kezdeményezésére, figyelemmel arra, hogy a vizsgált ügyletek tekintetében a kompetenciaszabályok megsértésén túl egyes ügyleteknél felmerülhet a büntető törvénykönyvi tényállások megvalósulásának gyanúja is.

A felügyelőbizottság döntésébe egyrészt a vizsgálat során feltárt tényekre, másrészt a független jogi szakértői által adott szakvéleményre támaszkodott. Ehhez tartozik azon, időrendben a fentieket megelőző döntés, melynek értelmében hasonló eljárásrendet követően 2009. március 23-án a Vértesi Erőmű Zrt. igazgatósága határozott arról, hogy ugyancsak a Nemzeti Nyomozó Irodánál büntetőfeljelentést tesz a társaság nevében korábban kötött, a társaság számára jelentős hátrányt eredményező áramvásárlási szerződések tárgyában. Hangsúlyozni kell, hogy az ügyek kezelése messze nem merült ki a feljelentések megtételében, a megtett további intézkedések összefoglaló jelleggel a legutóbbi, a tárgykörben elhangzott interpelláció megválaszolása keretében tudomásom szerint bemutatásra kerültek egyébként.

Az eddigi vizsgálatok szerint - ebben képviselői információit megerősíthetem - az ügyletben eljáró személyeken kívül másoknak - így a társaság felügyelő testületeinek - nem volt tudomásuk az ügyletekről. Annak ellenére ugyanis, hogy az egyes ügyletek az MVM-csoport belső szabályozásának megfelelően különböző testületi döntéseket igényeltek volna, a tényleges tranzakciókra ezen döntések mellőzésével került sor.

A társaság tulajdonosi képviseletét ellátó más szervek - így akár az MVM Zrt., akár a Pénzügyminisztérium - felelőssége ezért nem igazán jöhet szóba. Az MVM előző vezetésének időszakából származó ügyletek kezelése nem napjainkban kezdődött, hanem lényegében az MVM-ben tavaly júniusban kinevezett új vezetés működésének megkezdésével egyidejűleg, a tulajdonos tájékoztatása mellett lényegében azonnal elindult. Az MVM-csoport vezetésének a tulajdonos támogatása mellett továbbra is eltökélt szándéka, hogy a szóban forgó ügyletekben a kárenyhítés minden lehetséges eszközét igénybe véve folytassa a helyzet rendezésére irányuló erőfeszítéseit.

A büntetőfeljelentés megtétele tehát csupán egy, bár kétségkívül komoly horderejű része a folyamatnak. Kérem ezért a tisztelt képviselő urat, hogy fogadja el ezt a választ, és bízom benne, hogy hasonló szigorral fogunk a jövőben is eljárni.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai