Készült: 2024.04.29.20:01:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2009.04.20.), 46. felszólalás
Felszólaló Rózsa Endre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:57


Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÓZSA ENDRE (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! A széles nyilvánosság a médiából már értesülhetett arról, hogy a szakképzési rendszer átalakításával kapcsolatban a Szociális és Munkaügyi Minisztériumban komoly tervek fogalmazódtak meg.

Az átalakítás olyan irányba hozza a változást, hogy a jelenlegi iskolai rendszerű szakképzés esetében a tanulók már az általános iskola befejezése után - gyakorlati tevékenységet is magába foglalva - kezdhessék meg a szakképzési időszakot. A kompetenciafejlesztés mellett a tanulók heti néhány alkalommal a gyakorlati képzőhelyre is eljuthatnak, az utolsó évfolyamon pedig intenzív munkatapasztalatokat szerezhetnek. Ez mindenképpen fontos dolog.

A szakmai szervezetek, így a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, az Iparosok Országos Szövetsége is egyetért azzal, hogy a szakképzés folyamatában a közismereti tantárgyak mellett nagyobb szerepet kell hogy kapjon a gyakorlati képzés. Azt javasolják, hogy kapjon nagyobb hangsúlyt a fizikai munka fontossága, a társadalomban betöltött szerepe. A társadalom szempontjából fontos lenne a jó színvonalú szakipari munka megbecsülése. Sok esetben a felsőfokú tanulmányokat végző hallgatók is rádöbbennek arra, hogy a szakmatanulás irányába kellene folytatni élettevékenységüket és pályájukat. A társadalom számára nagyon drága dolog az, hogy a felsőfokú tanulmányokat végző hallgatók végül szakmunkásként kapcsolódnak be a munka világába.

(15.00)

Tisztelt Parlament! A szakmunkásképzés átalakítása mindenképpen nagyon fontos a gazdasági szféra igényeinek a kielégítése tekintetében is. A tanulóknak olyan kompetenciákkal kell rendelkezniük, hogy képesek legyenek a folyamatos szakmai megújulásra is. Meg kell kezdeni az általános iskolai oktatás megújítását is, mert tudjuk azt, hogy sajnos vannak olyan tanulók, akik gyenge írás-olvasási készséggel kerülnek ki, és a szakiskolába bejutva nem boldogulnak. Lemaradás van e területen a tananyagfejlesztésben és a szakiskolai pedagógusképzésben is.

Tisztelt Miniszter Úr! Véleményem szerint a politika és a szakma között napjainkra már egyetértés van a szakképzés átalakítására vonatkozóan. Kérdem miniszter úrtól, mikor kerülnek a parlament elé a szükséges törvénymódosítások. Melyik tanévben tervezik bevezetni a 8. osztály elvégzése után a szakképzést?

Köszönöm megtisztelő figyelmüket, és várom miniszter úrnak a válaszát. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  46  Következő    Ülésnap adatai