Készült: 2024.04.29.22:38:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2009.04.20.), 24. felszólalás
Felszólaló Dr. Draskovics Tibor
Beosztás igazságügyi és rendészeti miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:40


Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DRASKOVICS TIBOR igazságügyi és rendészeti miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! A politikai szélsőjobb és a politikai szélsőjobbhoz kötődő terrorista cselekvés sajnos itt van Magyarországon. (Moraj a Fidesz soraiban. - Babák Mihály: Juj, de félek!) Ha nem tetszik, és nekem például nagyon nem tetszik, ahogy gondolom, önöknek sem, akkor is itt van.

A kérdés az... (Dr. Deutsch Tamás: Sokat teszünk ennek érdekében!) Gratulálok, képviselő úr! Gratulálok! (Dr. Deutsch Tamás: Ön sokat tesz! Az elődje is sokat tett ennek érdekében! - Zaj. - Az elnök csenget.)

A kérdés az... (Dr. Deutsch Tamás: Mondjad! - Zaj. - Az elnök csenget.) A kérdés az, hogy mi a teendője önnek és mindenkinek, aki ebben a Házban ül... (Dr. Deutsch Tamás: Én azt csinálom, és nem beszélek róla!) Nagyon örülök! Nagyon örülök, hogy a képviselő úr teszi. Bízom benne, hogy a Ház valamennyi képviselője úgy gondolja, nem lehet szó nélkül hagyni egyetlen szélsőséges szót, egyetlen szélsőséges megnyilvánulást sem.

Aki ezzel szemben azt mondja, hogy nincs teendő, aki azt mondja, hogy ezt tűrni és hagyni lehet, az nem tudja, hogy milyen veszélynek teszi ki Magyarországot. A szélsőséges gondolat - megtanultuk - szélsőséges szóhoz, a szélsőséges szó pedig - épp az elmúlt hetekben láthattuk- nagyon könnyen szélsőséges terrorista megnyilvánulásokhoz vezet. Úgy gondolom, van dolga természetesen a rendőrségnek, hiszen ha törvényt sért valaki, akár szóval, akár tettel, a leghatározottabban fel kell lépni. De meggyőződésem az is, hogy nincs az a rendőrség, amely mindezt érdemben kezelni tudná, egyedül a politikai elit, valamennyi demokratikus politikus egységes fellépése, a jogszabályok, ideértve, úgy gondolom, az alkotmány megfelelő kiegészítése is szükséges ahhoz, hogy érdemben meg lehessen védeni a többség szabadságjogait.

(14.20)

Mert igen, a rendszerváltáskor demokratikus jogállamot hoztunk létre. A demokratikus jogállam nemcsak eltűri, de védi azokat a véleményeket is, amelyek adott esetben a túlnyomó többség számára nem szimpatikusak vagy éppen ellenszenvesek. De az, hogy ezekkel a véleményekkel mások jogait korlátozni, másokat kirekeszteni, méltóságukban megbélyegezni lehessen, úgy gondolom, egy demokratikus jogállamban - így van ez egyébként Európa túlnyomó többségében - nem lehet.

Nekünk is végre komoly vitát kellene folytatnunk itt a Házban is arról, hogy megfelelő-e az a jogi eszköztár, ami rendelkezésre áll. Én úgy gondolom egyébként, hogy kiegészítésre szorul. De a legjobb válasz meggyőződésem szerint az, amit Magyarország polgárai ezen a hétvégén láthattak: százan a szélsőjobboldali megmozduláson, ötezren az Élet menetén. Ha ilyen társadalmi választ lehet adni, és ennek az élére a demokratikus politikusok állnak, akkor nagyon kicsi az esélye mindazoknak, akik a szélsőjobbról próbálják aláásni a magyar demokráciát. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  24  Következő    Ülésnap adatai