Készült: 2024.04.29.21:06:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2009.04.20.), 219. felszólalás
Felszólaló Balog Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:20


Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALOG ZOLTÁN (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hankó Faragó képviselő úr könnyűvé tette a dolgomat, csak azt kell mondani, hogy legalább a saját volt igazságügyi államtitkárukra hallgassanak ebben az ügyben. De hogy a példákat soroljam, amelyek nekem is itt vannak, nemcsak az '56-os emléktörvény vagy a Nagy Imre-törvény az, ami nem jöhetett volna létre akkor, ha önök akkor is ilyen obskúrus módon kezelték volna a Házszabályt, hanem a múlt héten szavaztunk például a magyar-japán diplomáciai kapcsolatok felvételének jubileumának méltatásáról szóló országgyűlési határozatról, meg fognak lepődni, feles törvénnyel és nem kétharmaddal, miközben az semmivel sem tartalmazott többet vagy mást, mint amit Tibet ügyében a határozati javaslatunk kívánt elérni.

Én egyébként azt tartom a legsúlyosabbnak ebben a dologban, hogy nem képesek elmondani az érveiket ebben az ügyben. Gyakorlatilag másfél éve küzdünk ezzel a tibeti határozati javaslattal, még egyetlenegy magyar szocialista párti képviselő nem vállalkozott arra, hogy felálljon és elmondja, hogy miért is nem akarja ezt a javaslatot, hanem egyszerűen elbújnak valami házszabályi paragrafus mögé. Érveljenek valamivel! Érveljenek a kínai-magyar barátsággal, ami nekünk is fontos! Érveljenek a gazdasági kapcsolatokkal vagy bármivel! Így sajnos mégsem tudom követni Hankó Faragó Miklós képviselő urat, aki azt mondta, hogy nem tartalmi kérdésekről van szó. Miután önök nem indokolják, hogy miért nem támogatják ezt a javaslatot, ezért meg kell próbálnom találgatni, hogy vajon mi lehet az oka.

Új fejlemény, mióta Tibet ügyében határozati javaslatot el akarunk fogadni, kettő történt. Az egyik az Európai Parlament határozata, amely szinte szó szerint megegyezik a mi határozati javaslatunkkal. Úgy tudom, hogy tagjai vagyunk az Európai Uniónak, tehát végül is akár támogathatnánk is ezt a határozati javaslatot.

A másik dolog, ami történt, az, hogy önök 2006 októberében elindultak lefelé egy lejtőn, amit úgy hívnak, hogy az emberi jogok semmibevétele. Eltűrték a rendőri brutalitást, utána igazolták, próbálták megvédeni a tetteseket, bár ez az esemény is többek között Gyurcsány Ferenc bukásához vezetett, de az az igazság, hogy a számonkérés még mindig nem történt meg ebben az ügyben, a felelősségre vonás. Nyilván ezért önöknek rossz a lelkiismeretük, és vállalják még azt is, hogy házszabályi trükkökkel meneküljenek az elől, hogy legalább nemzetközi szinten szembesüljenek az emberi jogokkal. Önöknek jelenleg egy olyan igazságügy-minisztere van, akit bíróság elé kell citálni, mert nem hajlandó közérdekű adatokat kiszolgáltatni sem állampolgároknak, sem országgyűlési képviselőknek, akik egyébként szintén állampolgárok. Nemrégen még egy olyan ember vezette a Nemzetbiztonsági Hivatalt, illetve a minisztériumot, aki törvénytelenül zaklatott újságírókat, és sorolhatnám tovább, hogy milyen állomásai vannak annak a lejtőnek, amin valóban nehéz visszafordulni.

Mégis arra kérem önöket, hogy legalább ebben az ügyben próbáljanak meg visszafordulni a lejtőn, és fölfelé kapaszkodni. Utasítsák el az alkotmányügyi bizottságnak ezt a házszabályellenes, törvénytelen, tisztességtelen és sunyi határozatát.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  219  Következő    Ülésnap adatai