Készült: 2024.04.29.20:40:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2009.04.20.), 16. felszólalás
Felszólaló Bajnai Gordon
Beosztás miniszterelnök
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:47


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAJNAI GORDON miniszterelnök: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Két szempontból is szeretnék új fejezetet nyitni az új kormány színre lépésével a parlamentben. Az egyik: röviden szeretnék válaszolni; a másik pedig: engedjék meg, hogy azt nézzem meg, hogy az elhangzott hozzászólásokban miben találtam meg az egyetértés csíráját.

Ugyanis bármennyire furcsa, én például Navracsics képviselő úr, frakcióvezető úr válaszában is sok témában az egyetértés csíráját véltem felfedezni. (Közbeszólások, derültség a Fidesz padsoraiban.) Hadd mutassak rá, hogy miben áll ez. Nem szeretném természetesen bajba keverni frakcióvezető urat (Derültség az MSZP padsoraiban.), de abból, amit mondott, egyben biztosan egyetértünk - ezt ön is mondta -, hogy Magyarországon ahhoz, hogy újrainduljon a növekedés, ahhoz adócsökkentésre van szükség. Ebben, azt hiszem, egyetértünk, ezt önök is régóta mondják, magam is régóta vallom. (Közbekiáltások a Fidesz padsoraiból.)

Az adócsökkentés azonban nyilvánvalóan feltételezi, hogy ha nem akarjuk az ország egyensúlyát felborítani, akkor valamilyen módon kiadáscsökkentéssel is kell hogy járjon. Ön mondta is, kérdezte tőlem - nem is tőlem, talán itt a mögöttem ülő képviselőktől -, hogy miért vannak meglepődve azon ennyi évi kormányzás után, hogy most ilyen szigorú lépésekre van szükség Magyarországon. Nos, ha ön kérdezi, hogy ők miért vannak meglepődve, akkor nyilván ön nincs meglepődve, tehát ön is úgy gondolja, hogy szükség van Magyarországon kiadáscsökkentésre, és hogy túlköltekezés van Magyarországon. (Felzúdulás, közbeszólások a Fidesz és a KDNP padsoraiban. - Az elnök csenget.)

Ha pedig így van, hogyha Magyarországon túlköltekezés van, amit egyébként alátámasztanak a nemzetközi összehasonlító adatok is, hiszen minden térségbeli országnál többet költünk a GDP arányában jóléti rendszereink fenntartására, akkor a lehető leghumánusabb módon - és ezt Harrach képviselő úrnak is mondom, hogy egyetértek önnel abban, hogy erre törekedni kell - el kell oda jutnunk, hogy Magyarország ne nyújtózkodjon tovább, mint ameddig a takarója ér, ne költsön többet, mint amennyit megtermel, hanem annyiból gazdálkodjon a lehető legszolidárisabb és célzottabb módon, amennyi van.

De még két témában felfedezni véltem az egyetértés csíráját. Az egyik: ön is mondta, hogy bizalomra lenne szükség és szolidaritásra, hivatkozott a '90-es évek privatizációira és az annak kapcsán felhalmozódott vagyonokra. Nos, azok a javaslatok, amelyeket kormányom benyújtani készül a parlament elé, számos olyan jogszabályt tartalmaznak majd, amelyek kifejezetten nemcsak a most meglévő jövedelmekre - akár jogos magas jövedelmekre - szabnak ki szolidaritási adót, hanem például a felhalmozott vagyonokat is, az ingatlanvagyont vagy éppen az adóparadicsomokba menekített vagyont, amelyeket önök... (Pelczné dr. Gáll Ildikó: Off-shore cégek.) Így van, az off-shore cégekre vonatkozóan is szándékunkban áll szigorításokat kivetni. (Zaj, közbekiáltások a Fidesz padsoraiból. - Az elnök csenget.) Úgy gondolom, mindezeket az intézkedéseket önök is helyeselni fogják, hiszen amit ön kér, azt a kormányom meg fogja tenni, be fog nyújtani ilyen típusú, a szolidaritást, a bizalmat, az elszámoltathatóságot erősítő indítványokat.

Végül még egy dologban hadd emeljem ki egyetértésünket, amivel Navracsics úr kezdte. Én is azt gondolom, hogy a köztársaság közvetve vagy közvetlenül választott tisztségviselőit - és kiemelten a köztársasági elnököt - a legteljesebb tisztelet illeti meg hivatalánál fogva, ebben egyetértek önnel.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai