Készült: 2024.05.10.15:33:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

87. ülésnap (2011.05.02.),  177-180. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 3:57


Felszólalások:   173-176   177-180   181-185      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Horváth András Tibor, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzeti erőforrás miniszternek: "Szociális érzékenység - elfelejtve?" címmel. Horváth András Tibor képviselő urat illeti a szó.

HORVÁTH ANDRÁS TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! 2008-ban a Fidesz azzal a szlogennel kampányolt, hogy az egészségügy nem üzlet. Az egészségügy 2011-ben azonban olyan üzletté vált, amiben a legszegényebbek és leginkább kiszolgáltatottak kárára játszik a kormány, és ami emberek százainak megélhetését sodorja veszélybe. A nemrég nyilvánosságra hozott Orbán-csomag 120 milliárd forintos megtakarítást tervez a gyógyszerkasszán.

Ma Magyarországon nincs olyan szakértő, aki szerint ennyi tartalék van a rendszerben. Nincs olyan épeszű ember sem, aki elhiszi, hogy 120 milliárdot ki lehet vonni a gyógyszerkasszából úgy, hogy azt a betegek ne érezzék meg. Emelkedni fognak a gyógyszerárak, és csökkenni fog a gyógyszerkínálat. 2008-ban önök 300 forintért indítottak sikeres népszavazást, most pedig saját szavazóikat nézik le azzal, hogy havonta több ezer forinttal növelik az egészség költségeit.

Mindezek ismeretében kérdezem tisztelt államtitkár úrtól: ki tudja-e fizetni a megemelkedett gyógyszerköltségeket az a nyugdíjas, aki csökkent vásárlóerejű nyugdíjat kap? Ki tudja-e majd fizetni a megemelkedett gyógyszerköltségeket az a rokkantnyugdíjas, aki a konvergenciaprogram megszorításainak köszönhetően kikerül a szociális rendszerből? Ki tudja-e fizetni a megemelkedett gyógyszerköltségeket az a közmunkás, akinek felezték a közmunkaidejét és ezzel a munkabérét is?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Halász János államtitkár úrnak.

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A tavalyi év folyamán 360 milliárd forint volt a társadalombiztosítási gyógyszertámogatás mértéke. Ha a statisztikák mélyére nézünk, láthatjuk, hogy a jelentős gyógyszerkiadások mellett hazánkban a születéskor várható élettartam öt és fél évvel marad el az OECD-átlagtól, a rák-, szív- és érrendszeri betegségek okozta elhalálozásokban pedig sokkal rosszabbak a mutatóink az OECD-átlagnál.

(16.40)

A gyógyszer-támogatási rendszerünk legfőbb problémája a túlfogyasztás és a pazarló felhasználás, miközben a betegek egy része a költségek miatt nem váltja ki gyógyszereit, ezért strukturális átalakítások kellenek, amelyben ötvözzük a társadalmi, egészségpolitikai és nemzetgazdasági szempontokat. Fokozott állami szerepvállalással az egyének tudatosságának erősítésére, a túlzott marketing visszaszorítására és a gyógyszercégek nagyobb felelősségvállalására van szükség.

Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy megjegyezzem, az elmúlt hónapokban részben az önök hisztériakeltő propagandája következtében indokolatlanul megnövekedtek a gyógyszerkiadások. Az intézkedéseket úgy kívánjuk megvalósítani, hogy a lakossági terhek ne növekedjenek, és minden terápiás területen legyenek olyan térítési díjú gyógyszerek, amelyek minden beteg számára elérhetőek és megfizethetőek.

Ezért 2011. május 1-jétől ismét csökken több mint félszáz gyógyszerkészítmény térítési díja. Az árcsökkenés átlagos mértéke 14 százalékos, de több olyan termék is van, amelynél ennél jelentősebb. Még egyszer hangsúlyozom, hogy a betegek gyógyszerköltségei az intézkedéseink következtében csökkennek.

A jövőben is a legfontosabb szempontunk a gyógyszerkassza átalakításánál, hogy a lakossági terhek ne növekedjenek. Ez így lesz, képviselő úr. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   173-176   177-180   181-185      Ülésnap adatai