Készült: 2024.09.23.07:57:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

72. ülésnap (2011.03.07.),  155-158. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:41


Felszólalások:   151-154   155-158   159-164      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönjük szépen. Megyünk tovább. Sneider Tamás, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzeti erőforrás miniszternek: "Miért hagyja a kormány, hogy 350 embertársunk fagyhalálban pusztuljon el? Milyen azonnali és hosszú távú intézkedési tervei vannak a fagyhalál feltartóztatására?" címmel. Sneider Tamás képviselő úré a szó kettő percben.

SNEIDER TAMÁS (Jobbik): Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! 2010 szeptemberétől 2011. február 21-éig már több mint 360 embertársunk hunyt el fagyhalál következtében. Ebből 188 személy kórházba szállítás után, kihűlés következtében hunyt el, 68 embert az utcán ért a borzalmas és fájdalmas fagyhalál, de ami még borzasztóbb: a nemzeti együttműködés hagyta, hogy 105 magyar állampolgár saját otthonában fagyjon meg. Ezek közül az emberek közül sokan választottak: választottak az éhhalál és a fagyhalál között, mert nem egy esetben a ház udvarán ott a takaros halomba rakott tűzifa. Ősszel megveszik a tűzifát, de télen már nem jut élelemre. Az elégtelen élelem miatt legyengül a szervezet, és már nem képes az idős ember arra, hogy kimenjen a tűzifáért. Végül tehetetlen kínok közepette jön a gyilkos álom, a halálos álom, amikor a hidegben az erek összeszűkülnek, nincs megfelelő oxigén- és tápanyagellátás, felborul az anyagcsere-folyamat, ami szívritmuszavart okoz. Ezek az emberek is választottak, és választottak azok is, akik inkább saját kezükkel vetettek véget az életüknek, mert szégyelltek e két halál közül választani. Ha megnézzük az előző évek átlagát - megjegyzem, már az is szörnyű, hogy egyáltalán ilyen átlagról kell beszélni a XXI. században -, 60 százalékkal több ez a halálszám.

Eljutottunk odáig, tisztelt képviselőtársaim, hogy egy kisebb falu teljes lakossága lelte halálát eddig ezen a télen a hideg következtében. Hiába a figyelemfelhívás, hiába a megkeresés, a kormány hozzáállása a teljes némaság és passzivitás, mint azt a Magyar Szociális Fórumhoz írt válaszlevelük is mutatja. Hány áldozat kell még, hogy végre történjen valami? Miért nem rendelte el a kormány kötelezően a veszélyeztetett emberek rendszeres látogatását? Miért folytatják az előző szocialista rendszer érzéketlenségét? Miért hagyják, hogy 360 embertársunk fagyhalálban pusztuljon el? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Milyen azonnali és hosszú távú intézkedéseket kíván tenni a kormány?

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: A minisztérium nevében Halász János államtitkár úr kíván válaszolni kettő percben.

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kormány számára minden élet fontos, ezért törekszünk a hatékony megelőzés kialakítására. A kormány már 2010 őszén tett lépéseket e sajnálatos események megelőzése érdekében. Erre már nagy szükség volt, hiszen az elmúlt években a 200-at megközelítette vagy több esetben meg is haladta a fagyhalálok száma, sőt volt olyan év, legyünk pontosak, a 2003., amikor a KSH hivatalos adatai szerint 316 embertársunk halt meg ilyen módon. A mostani télen, 2010 szeptembere és 2011. január közepe között a rendőrségi adatok szerint 124-en haltak meg fagyhalálban, közülük 49-en közterületen.

Egyetértünk, képviselő úr, ez szörnyű, hiszen egy halál is sok. De szeretném elmondani önnek, hogy a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális államtitkársága dolgozik, tavaly ősszel igyekezett felhívni a figyelmet az ilyen esetek megelőzésére, hangsúlyozva az együttműködés és az odafigyelés fontosságát. Szerencsére, talán ennek hatására is, sok helyen készültek a hideg időjárás veszélyeire, gyakori az ingyenes vagy kedvezményes árú tüzelő osztása, a helyi szociális szolgáltatók, falu- vagy tanyagondnokok fokozott figyelme, a rendőrség, polgárőrség bevonása, a település lakosságának figyelmeztetése. További segítség lehet az önkéntesség évének keretében induló, téli szomszédolás című akció, amikor odafigyelünk az otthonukban egyedül élő idősekre, a kihűléses halálesetek kapcsán pedig ki kell emelni a hajléktalan emberek védelmét. Az ellátók egész éves működéséhez állami támogatás igényelhető, amelyet pályázati forrás egészít ki. A kormányzat által támogatott téli programok részeként, például a nappali melegedőkben, éjjeli menedékhelyeken élelmiszert, vitaminokat, az immunrendszert erősítő szereket, gyümölcsöt, zöldséget osztanak, a hajléktalan emberek pedig védőoltást kapnak.

Tisztelt Képviselő Úr! Már készül a középtávú hajléktalanstratégia, amelynek kidolgozásában egy, a szociális államtitkárságon tapasztalati szakértőként dolgozó, hajléktalanul élő személy is részt vesz, ám az együttműködés, a társadalmi szolidaritás erősítése is szükséges, amelyre a jövőben is nagy hangsúlyt helyez a kormány.

Kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   151-154   155-158   159-164      Ülésnap adatai