Készült: 2024.05.16.11:34:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

219. ülésnap (2017.05.04.), 76. felszólalás
Felszólaló Teleki László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:29


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TELEKI LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Örülök, hogy a nemzetiségi szószóló után tudok szólni, én is a nemzetiségi oldalról szeretném megvilágítani azt, hogy ez a törvényjavaslat, amit láthatunk, a módosítás egy részében a magam részéről elfogadható, mert vannak olyan irányelvek, amelyekkel egyet lehet érteni. Viszont, ahogy Halász János képviselőtársam is mondta, egy ellenzéki képviselőnek kötelessége arra is felhívni a figyelmét a kormánynak, hogy mi nincs benne abban a módosításban, amit elvárnánk, hogy benne legyen.

Államtitkár úr a felvezető gondolataiban említette azt, hogy a szakmai egyesületekkel, szervezetekkel egyeztetett. Én most így hirtelen két országos művészeti egyesületet is felhívtam. Egyik se kapott semmilyen tájékoztatást arról, hogy milyen módosítás van. Bizonyára ők nem tartoztak bele abba a körbe, amely közé be kellett volna hogy kerüljenek az egyeztetést érintően.

Tehát ezért azt kérném államtitkár úrtól, a kormánytól, hogy egy szélesebb egyeztetést hajtson végre akkor, amikor egy ilyen törvénymódosítás van. Ezt azért mondom elsősorban, mert mint mondtam, a vezető kiválasztásával, én azt gondolom, nem kívánok foglalkozni, és semmilyen érvet felsorakoztatni ellene. Viszont szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy például a roma előadóművészek sorában az egy fontos dolog, hogy a szervezeteket minősítik, és az egy teljesen jó, elfogadható irány. Erre mondtam, hogy van, ami elfogadható. Viszont megszüntették azt a lehetőséget, államtitkár úr, hogy az előadóművészek egyénileg is megmérettessék magukat, minősítést szerezzenek. Ez egy nagyon-nagyon nagy probléma, mert ez idáig lehetőség volt arra, hogy művészenként különböző kategóriába besorolják őket, most pedig nincs. A roma előadóművészeknél viszont nagyon fontos lenne továbbra is, hogy ezt a rendszert fenntartsák, mert ha nem tartozik egyetlenegy művészeti egyesületbe, szervezetbe, akkor is ő tudna azzal a kategóriával elhelyezkedni, mint ahogy egyébként tudott is elhelyezkedni.

Ezért tehát fontosnak tartjuk nemcsak a művészeti egyesületek, szervezetek besorolását, illetve minősítését előirányozni, hanem valószínűleg ebben a törvényben kellett volna azt is megfogalmazni, hogy mi a helyzet azzal, ami eddig volt, hogy az egyéneknek, tehát maguknak az előadóművészeknek is a kategóriáját, a fokozatukat is akkor el lehetett volna érni. Tehát ezt mindenképpen az egyesület elnöke is kérte, hogy ezt említsem meg, mert nagyon fontos, hogy ez már nincs lehetőségként ott.

(15.10)

Azonkívül pedig nagyon fontosnak tartjuk például a lehetőséget a roma színházak, illetve olyan intézmények részére, amelyek megfogalmazzák az integráció lehetőségét. Államtitkár úr, ön is tudja, hogy a kultúrán keresztül lehet a legjobban hidat építeni a többség és a kisebbség között vagy a kisebbség és a többség között. Erre nagyon kevés lehetőséget kapunk főleg Budapesten, de egyébként vidéki nagyvárosokban is, hogy az intézményeink elég jól ki legyenek alakítva vagy egyáltalán ki legyenek alakítva. Több éve, több évtizede most már harcol a magyarországi romatársadalom azért, hogy Budapesten legyen egy központi művészeti helye a cigányságnak. Most már megfogalmazódott ‑ tudom, a válaszában el fog hangzani, hogy megfogalmazódott ‑, illetve már pénzt is tettek hozzá, csak nem látjuk két év alatt, hogy mi történt azzal a lehetőséggel, amit önök felvillantottak, hogy valóban lesz-e Budapesten egy olyan központi hely, ahol a kultúra fellegváraként is lehet emlegetni ezt a dolgot.

Ez azért fontos, még egyszer mondom, mert az integráció egy nagyon fontos szelete a romatársadalomnak, és ahhoz, hogy elfogadottabb legyen a magyarországi cigányság, ezek nélkül a fellegvárak nélkül nem fogunk tovább előrehaladni. Innentől kezdve, azt gondolom, nagyon fontos lenne arra is odafigyelni egy ilyen törvénymódosítás kapcsán, hogy ne csak egy szűk szeletén, mint ahogy a felvezetőben említette, próbáljanak meg módosítást eszközölni, hanem szélesebb spektrumban próbálják meg ezt megtenni, mert akkor érinthették volna azt a kérdést is, hogy az egyéneknek, tehát maguknak a művészi előadóknak a minősítése hogyan fog megtörténni, vagy éppen a további részben pedig hogyan lehet különböző olyan kulturális intézményeket létrehozni, amely nemcsak a cigányság esetében, hanem a másik tizenkét kisebbség, nemzetiség esetében is irányadó lehetne.

Ezért nagyon fontosnak tartanám, államtitkár úr, hogy ezek a kérdések, ha nem is ebben… ‑ mó­dosítást nem kívánok benyújtani, mert beszéltük képviselőtársammal, hogy esetleg módosítót nyújtsunk be, de azt gondolom, talán elég lesz államtitkár úrnak az a felszólalás, amit most megteszek, hogy foglalkozzanak ezzel a kérdéssel annak érdekében, hogy az előadóművészek tudjanak kellő pályára kerülni.

Egyébként nem a törvénytervezethez, de két mondatot hadd mondjak! Örültem annak, hogy kiírtak egy olyan pályázatot, hogy a különböző vendéglátóegységek a roma előadóművészeket tudják foglalkoztatni. Államtitkár úr, ezzel egyetlenegy baj van, és biztos, az ellenzéki szerepkör szólal meg belőlem, mégpedig az, hogy csak Budapestre íródott ki ez a pályázat. Államtitkár úr, nagyon sok olyan hely van, főleg idegenforgalmi helyekre gondolok, mint Hévíz, Zalakaros vagy éppen Hajdúszoboszló, egyéb más lehetőséget is lehetne sorolni ‑ miért zárták ki a vidéket abból, hogy lehetőséget kapjon arra, hogy ebbe a pályázatba be tudjon integrálódni? Mert ha komolyan gondolták volna azt, hogy az előadóművészeket segítik, akkor bizonyára a vidéki főbb helyekre is kiírták volna. Vagy egyáltalán meg sem kellett volna húzni semmilyen zsinórmércét, hanem azt mondani, hogy igen, ez a pályázat megvan, ennek a pályázati összegét egy kicsit megemeljük vagy éppen nagyon megemeljük, és onnantól kezdve lehetőséget kap bárki az országban, bármelyik vendéglátóegység, hogy roma előadóművészeket, együtteseket szórakoztatásra alkalmazzanak. Azt gondolom, ez mindenképp hiányos, ha csak Budapestben gondolkodnak, akkor elveszik a vidéktől a levegőt.

Tisztelt Államtitkár Úr! Remélem, hogy ki fog térni a végén a mondandómra és válaszokat ad nem nekem, hanem a roma lakosságnak, illetve azoknak a művészeti egyesületeknek, együtteseknek, akik a kérdést rajtam keresztül tették fel. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai