Készült: 2024.05.16.13:19:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

219. ülésnap (2017.05.04.), 66. felszólalás
Felszólaló Dr. Hoffmann Rózsa (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HOFFMANN RÓZSA, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés, illetve annak töredéke! Nagyon rövid leszek, tekintve, hogy egy nagyon rövid törvényt tárgyalunk, amelynek mindössze négy-öt érdemi paragrafusa van, az egyebek pedig technikaiak, és ahogy az expozét elmondó államtitkár szavaiból is hallottuk, meg a törvényt olvasva is látjuk, egy dologra koncentrál: az előadó-művészeti szervezetek vezetői kinevezésének körülményeit szabályozza.

Azt magánemberként, laikusként is mindenki érzékeli és tudja, egy-egy intézmény arculatát nagymértékben meghatározza az, hogy milyen képzettségű, milyen mentalitású vezetője van. Az oktatás területéről kutatási eredményeket is ismerünk, amelyek tudományos hitelességgel igazolják, hogy például egy-egy iskola, tanintézmény eredményességét egy-két éven belül több mint 50 százalékban meghatározza, hogy ki a vezetője. Nem tudok ilyen kutatásról az előadó-művészeti szervezetek életében, lehetséges, hogy van, lehetséges, hogy nincs, de vélem, hogy ott sem másodlagos, hanem nagyon fontos, hogy ki, milyen felkészültségű és milyen körülmények között megválasztott vezetője van. Jóllehet például egy színház életét a közvélekedés talán sokkal inkább a sztárművészek után ítéli meg, de akik egy kicsit is belelátnak egy-egy ilyen bonyolult szervezetnek a működésébe, azok tudják, hogy egy vezetőn mi minden múlik.

És bizony a vezetéstudománynak is egy alapvető kérdése, amire elég egyértelmű választ tud ma már adni, hogy feltétlenül az-e a legjobb vezető, mondjuk, egy színház élén, aki a leghíresebb és a legkiválóbb színész, avagy lehet olyan is jó vezető, aki történetesen nem színész, valamit konyít hozzá, de kiváló menedzser, jogász, és így tovább. A XX. század második felére a vezetéstudomány egyértelmű választ adott, hogy a vezetés önálló tudomány, ezért is igényli azt, hogy egy-egy fontos szervezet élére olyan vezető kerüljön, aki mind a vezetésben járatos, gyakorlott, tapasztalt, erre képzett, emberi tulajdonságai alapján, kompetenciái alapján erre képes, de, tegyük hozzá ‑ főleg a humán szférában ez nagyon igaz ‑, kell hogy értsen ahhoz a területhez is, mégpedig belülről ismerje.

(14.30)

Meglátásom szerint ez a törvénymódosítás, amely lényegében nem sokat változtat az eddigi eljáráson, ezeket a szempontokat kielégíti, kielégíti azáltal is, hogy két szinten szabályozza a vezetővé válásnak a menetét, egyrészt törvényi szinten, másrészt pedig kormányrendeleti szinten, mégpedig a pályázat kiírásának, benyújtásának, értékelésének rendjét, a szakmai bizottság összetételét és eljárásrendjét kormányrendeletben határozza meg.

Csak köszönet és elismerés illeti Hoppál Péter államtitkár urat, hogy ha jóllehet egy kicsit talán a türelmünket igénybe vevően, hosszadalmasan is, de mégiscsak ismertette a kormányrendeletnek a tartalmát ‑ nem szokványos eljárás ez itt ‑, és akiben esetleg valamilyen kérdés felmerülhetett, hogy jó, és akkor hogyan lesz, és mit fog tartalmazni a rendelet, annak ez az igénye most kielégülhetett. Úgyhogy én nagyon szépen köszönöm.

A Kereszténydemokrata Néppárt részéről ezt a törvénymódosítást, amelyet a kormányzat szükségesnek talált, támogatjuk.




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai