Készült: 2024.09.21.21:40:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2005.03.08.), 250. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:20


Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Azzal, amit elmondott Pető képviselőtársam, csak két problémám van. Az egyik probléma az, amiről egy órával vagy fél órával ezelőtt beszéltünk: ön azt mondja, nem tudja megtiltani azt, hogy nyilvánosságra hozza a megfigyelt, hogy ki figyelte meg. Nade, éppen érdekes módon, ahhoz meg önök is a szavazatukkal hozzá akarnak járulni, hogy azt meg titokként lehessen kezelni, hogy ki szervezte be ezeket az ügynököket. Ha nem így van, akkor lehet, hogy tévedek, de a lényeg az, hogy az államtitok mögé bújva azokat az embereket majd még most is védeni fogjuk.

Visszakérdezem: ki tilthatja majd meg a nyilvánosságra hozott embereknek, a lelepleződött ügynököknek, hogy a tartó tisztjüket nyilvánosságra hozza? Ki tilthatja meg? Nem fogja őket érdekelni az államtitok, én legalábbis bízom benne, hogy nem fogja őket érdekelni.

Ami pedig a másik ügyet illeti: az a különbség kettőnk között, hogy ön azt mondta, az SZDSZ az eredeti álláspontját kezdi megváltoztatni. Én sajnálom, én a magam részéről azt gondolom, hogy a közszereplő és a nem közszereplő közötti határvonalnak nem szabad eltűnnie. Ebben az esetben is csak arról van szó, hogy egy speciális ügyben, az állambiztonsági múlt tekintetében lenne eltüntetve ez a határvonal, de a közszereplő és a nem közszereplő közötti határvonal egy olyan jogállami kérdés, amit nem szüntethetünk meg.

Ha arról van szó, visszatérve, hogy közöttünk, közhatalmat gyakorló személyek között volt-e olyan, aki együttműködött az állambiztonsági szolgálatokkal, akkor ez kerüljön nyilvánosságra valóban, és mindenki magyarázza el, hogy miért tette meg hogyan tette.

 

(17.10)

De kérdezem én, hogy egy egyszerű magánszemély esetén miért állítunk fel ilyen mércét, amit gyakorlatilag a közszereplőkkel szemben kellene felállítanunk. Tehát a logika sajnos megbicsaklik. Tudom, hogy az MSZP javaslata az alkotmányban mondaná ki ezt, hogy gyakorlatilag nincsen különbség ebben a tekintetben a közszereplő és a nem közszereplő között, onnantól kezdve van probléma természetesen a többi dologgal. De fontoljuk meg együtt, hogy vajon megszüntethető-e ez a különbségtétel a közszereplők és a nem közszereplők között.




Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai