Készült: 2024.09.22.23:28:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

158. ülésnap (2004.06.14.), 64. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:42


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ha valaki a tényekből indul ki, akkor az önök állításával éppen ellentétes végkövetkeztetésre fog jutni. Ön az interpellációjában azt a látszatot sugallta, képviselő úr, mely szerint a nemzeti közép kormánya nem a kertész gazdálkodók önszerveződésén alapuló közösségi szervezetek megalakulását támogatta eddig, és akarja támogatni, hanem a tőkealapú szerveződéseket. Lássuk a számokat az elmúlt időszakra vonatkoztatva, azokon nehéz vitatkozni!

A zöldség-gyümölcs termelői-értékesítő szervezetek megalakulása tekintetében bizonyítja a Medgyessy-kormány kiemelt figyelmét, hogy az 1999-es jogszabály megjelenését követően önök 2002 félévig 13 termelői-értékesítő szervezet megalakulását segítették világra, ezzel szemben a Medgyessy-kormány ennél kevesebb idő alatt ezt a számot 97-re emelte, képviselő úr, és úgy gondolom, hogy ebből 8 már véglegesen elismert tész. Ön is a birtokában van ennek az ismeretnek, meg vagyok győződve róla. Ezt egyszerűen úgy értük el, hogy semmiféle kényszert nem alkalmaztunk, a termelők önszerveződését kizárólag támogatással ösztönöztük. Igaz, hogy több mint háromszor annyi támogatást biztosítottunk erre, mint az önök kormánya, így jöhetett létre hétszer annyi szervezet, nem beszélve ezen közösségi szervezetek áruforgalmáról és arról a több mint 8 ezer kertészről, akik önállóan döntöttek amellett, hogy elfogadják a kormánynak ezt a stratégiai programját, és ennek megfelelően építkeznek.

De tudni kell, képviselő úr, hogy az Európai Unióban a zöldség-gyümölcs ágazat az úgynevezett laza piacszabályozási kategóriába tartozik. Ebbe nemcsak az fér bele, hogy nincs kvótákkal szabályozva a termelés, hanem az is, hogy bárki részt vehet a piacon. Tehát nyilvánvaló, itt alapvetően a termelők vannak döntési helyzetben. Amennyiben a termelők ezt az utat választják, hogy egy ilyen tőke alapú szerveződéssel, logisztikai központtal kötnek szerződést, nyilván ők vállalják a gazdálkodás kockázatát. Amennyiben nem ezt az utat választják, akkor továbbra is a Medgyessy-kormánnyal értenek egyet, és ehelyett inkább létrehozzák a tészek egyesülését, a másodlagos szervezést, amelynek szintén támogatjuk a megalakulását, és így továbbra is a termelői döntések alapján formálhatják a piacot.

A Provosz Kht. agrárlogisztikai központ számunkra is egy új megközelítési lehetőség, de úgy gondolom, hogy az ön állításával szemben ez semmiféle kényszerhelyzetet nem jelent a termelők számára. Ha ők nyújtanak egy lehetőséget, ám tegyék, a termelők döntenek e tekintetben. Úgy gondolom, hogy az elmúlt évben és az azt megelőző évben kifizetett támogatások az FVM részéről kizárólag a termelő alapú szerveződésekre irányultak, és biztosíthatom képviselő urat, hogy az FVM továbbra is csak az ilyen szervezeteket támogatja. Úgyhogy az ön állításai hamisak, tehát nem feleltek meg a valóságnak.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai