Készült: 2024.05.07.10:33:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

158. ülésnap (2004.06.14.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Béla (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA BÉLA (MSZP): Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Azt hiszem, valamennyiünk számára megnyugvást jelentett, hogy egy nagyon ideges, talán helyenként durva kampány után tegnap, vasárnap egy nagyon nyugodt, nagyon tisztességes választás zajlott le Magyarországon. Ilyen helyzetben természetesen az én első szavam is a gratuláció lehet azoknak, akik a választáson a legjobban szerepeltek, de ugyanúgy szeretnék gratulálni a másik két parlamenti pártnak is, amelyek elérték kitűzött céljukat. Azt hiszem, nagyon fontos, hogy az Európai Parlamentben valamennyi frakcióban megfelelő képviselete legyen a magyar parlamentnek, mert csak így fogjuk tudni jól képviselni a valóban fontos nemzeti érdekeket együtt.

Nálunk itt, Magyarországon szokásos az, hogy vesztes választások után mindenféle számmisztikába kezdenek a vesztesek, és kihozzák, hogy tulajdonképpen ők nem is vesztettek, hanem nyertek. Sőt, az is szokás, hogy vesztes választások után megpróbáljuk újraszámoltatni a szavazatot, lezárjuk a hidat. Mi ezt nem tesszük. Mi úgy gondoljuk, hogy nagyon fontos, hogy ebből a választásból levonjuk a tanulságokat, meg tudjuk találni a válaszokat arra, hogy egyrészt miért volt ilyen kicsi a választók részvételi aránya Magyarországon, másrészt miért csökkent a ránk szavazók aránya. Szeretném ezért most ezt a lehetőséget is fölhasználni arra, hogy köszönetet mondjak mindazoknak, akik a durva kampány ellenére bíztak bennünk, és több mint egymillióan a szocialistákra adták a szavazatukat. (Taps az MSZP soraiban.)

Azt gondolom, rendkívül fontos az, hogy a választások eredményéből mindenki levonja a tanulságot. Egy hazai választásnál is szükséges ez, de ott egyszerűbb a végeredmény: a megválasztott kormánypártok elkezdik megvalósítani a saját programjukat, az ellenzék pedig - legalábbis eleinte - ígérve mindig vállalja a konstruktív ellenzéki szereplést, és megpróbálják kialakítani közösen az itthoni politikát, de természetesen éles viták között, sokszor kemény szembenállással. Itt viszont egy speciális helyzet van, hiszen vége van a választásoknak, 24 képviselőt megválasztottunk az Európai Parlamentbe, és ettől kezdve az a dolgunk, hogy ezt a 24 képviselőt úgy készítsük föl - teljesen függetlenül attól, hogy kinek a nevében választották meg az Európai Parlamentbe -, hogy együtt, közösen és hatékonyan tudják képviselni a magyar nemzet érdekeit. Nem lesz egyszerű feladat, mert a magyar politikai életben inkább a viták a jellemzőek, de az ad reményt, hogy az elmúlt hónapokban azt tapasztalhattuk, hogy a kint lévő magyar megfigyelő delegáltak igenis tudtak egymással tisztességesen együttműködni.

Én a szocialista frakció nevében azt ígérhetem, hogy a következő években itt, a magyar parlamentben mindent el fogunk követni annak érdekében, hogy megvalósítsuk a kormányprogramot; szeretném mondani, a mi kormányprogramunkat, nem a Fideszét, hanem a saját programunkat. Lehet lakáskérdésről vitatkozni, hogy annak kedvezzünk-e, aki sok lakást akar vásárolni, és el akar adni; lehet gázárról is vitatkozni, hogy annak kedvezzünk-e a gázárral, aki éppen az úszómedencéjét vagy a járdáját akarja az olcsó gázzal fűteni.

Ezekről itt, a magyar parlamentben továbbra is éles vitákat folytathatunk, és azt hiszem, hogy sikerül két év múlva tisztességesen elszámolni a bennünket két évvel ezelőtt a parlamentbe küldők előtt, hogy teljesítettük a programot. De mindeközben, hogy vállaljuk az éles vitákat itt a hazai kérdésekben, természetesen a legnagyobb egyetértést szeretnénk kialakítani abban, hogy a közösen kialakított nemzeti fejlesztési célokat képviseljük együtt az Európai Parlamentben. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai