Készült: 2024.09.23.06:20:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

176. ülésnap (2012.04.02.),  38-50. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 12:21


Felszólalások:   36-37   38-50   50-56      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, jegyző úr. Tisztelt Országgyűlés! Magam és az Országgyűlés nevében szívből gratulálok a megválasztottaknak, kívánom, hogy nehéz feladataikat sikeresen oldják meg, így Kövér László ideiglenes köztársasági elnök úrnak és Lezsák Sándor kijelölt országgyűlési feladatokat ellátó alelnök úrnak. (Taps a Fidesz, a KDNP, a Jobbik és az LMP soraiban.)

Tisztelt Képviselőtársaim! 16 óra 31 perc van. Áttérünk az interpellációk, azonnali kérdések és kérdések tárgyalására.

Ujhelyi István alelnök úr, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a nemzetpolitikáért felelős tárca nélküli miniszterhez: "A magyar kormány miért nem tartja nemzeti jelentőségű intézménynek az Ungvári Nemzeti Egyetem magyar karát, illetve a Hungarológiai Központot és a Munkácsi Állami Egyetem magyar tagozatát sem?" címmel. Ujhelyi István képviselő urat, alelnök urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. UJHELYI ISTVÁN (MSZP): Csak megvárom, amíg a kormány a helyére kerül. (Zaj.) Kérem szépen, hogy az időmet állítsuk vissza.

ELNÖK: Megkérem azokat a képviselőtársaimat, akik halaszthatatlan hivatali feladatuk ellátása érdekében most elhagyják az üléstermet, hogy a lehető legnagyobb csendben és rendben tegyék azt, hogy Ujhelyi alelnök úr elmondhassa az interpellációt, és egyidejűleg kérem az óráját visszaállítani annak érdekében, hogy az interpelláció időcsorbát ne szenvedjen.

Alelnök úr, parancsoljon!

DR. UJHELYI ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen. Mélyen tisztelt tőlem jobbra ülő Elnök Úr! Felettem dolgozó tisztelt Fotó- és Sajtómunkatársak! Kedves mögöttem ülő Szocialista Frakció! Kedves előttem a mai napot láthatóan nehezen és szemlesütve figyelő és viselő Kétharmados Többség! (Derültség és zaj a kormánypárti oldalon.) Elnézést, szeretném végigmondani az interpellációmat.

ELNÖK: Képviselőtársaim! Kérem, tegyék lehetővé, hogy elhangozzék az interpellációs kérdés.

DR. UJHELYI ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr.

ELNÖK: Alelnök urat pedig tisztelettel arra kérem, hogy az interpellációját mondja. Köszönöm szépen.

DR. UJHELYI ISTVÁN (MSZP): Elnök úr, önnek teljesen igaza van. Egyszerűen csak a megszólítást mondtam el, nem tértem el a tárgytól. (Moraj.)

Tisztelt Országgyűlés! Önök az elmúlt két évben lenyúlták, elfoglalták a Magyar Köztársaság legfontosabb közjogi intézményeit, ma már alig-alig beszélgethetünk független bíróságról, ügyészségről, médiáról, ÁSZ-ról, vagy éppen a köztársasági elnök intézményéről. Az elmúlt két év nemcsak ebben volt érdekes és felháborító, hanem abban is, hogy miképpen viszonyultak a határon túli magyarsággal kapcsolatos hazai intézményrendszer működtetéséhez. Éppen ezért nyújtottam be interpellációmat az Ungvári Nemzeti Egyetem kapcsán.

Tisztelt Államtitkár Úr! A határon túli magyar intézmények, szervezetek sikeres működésének alapfeltétele a tervezhetőség, a kiszámíthatóság. A magyar kormány által 2007-ben elindított nemzeti jelentőségű intézményhálózat támogatásával ezt tette akkor lehetővé, hiszen a támogatáspolitikában a normatív alapú, hosszú távra történő, kiszámítható finanszírozást helyeztük előtérbe a pályázati alapú eseti támogatásokkal szemben. Most politikai ígéretek alapján, a szakmaiságot mellőző és kifejezetten a Fidesz pártközpontjában eldőlő támogatáspolitika jellemzi a mindennapokat.

11,5 milliárd forintból a Bethlen Gábor Alapban mindössze 5,5 százalék az, ami nyílt pályázat keretében kerül elosztásra. A Bethlen Gábor Alap honlapján nemrég nyilvánosságra hozott új támogatotti listával kapcsolatban számos kérdés merül fel. A határon túli magyar szervezetek által nemzeti jelentőségűnek javasolt intézmények többsége nem került fel a listára, egész pontosan a Fidesznek nem tetsző szervezetek véleményét figyelmen kívül hagyta a jelenlegi kormány. Így például Kárpátalján a felsőoktatási intézmények közül csak a magyar állam által fenntartott Beregszászi Főiskola kap támogatást. Elfogadhatatlan, hogy nem tartják nemzeti jelentőségű intézménynek az Ungvári Nemzeti Egyetem magyar karát, a Hungarológiai Központot és a Munkácsi Állami Egyetem magyar tagozatát, holott a hangoztatott feltételeknek - például a közösség megmaradása, gyarapodása, a magyar nyelv terjesztése - mindkettő régóta megfelel. A stabil, kiszámítható működésük ugyancsak megkérdőjelezhetetlen.

Kérdezem tehát, hogy mikor és milyen módon kaphatnak támogatást ezek az általam felsorolt intézmények. Változtatnak-e ezen a támogatáspolitikán a jövőben?

Köszönöm szépen előre is a válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A válaszra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ha már ma önök olyan sokat beszéltek erkölcsről, moralitásról, korábbi korok, korábbi évek hibáiról, akkor csodálom, hogy egy nemzetpolitikai tárgyú interpellációt nem 2004. december 5-énél kezdett. Ha már eltért az interpellációja szövegétől körülbelül két percen keresztül, legalább arra visszautalhatott volna, hogy ott önök egy olyan nemzetpolitikai döntést hoztak, amely nagyon hosszú évekig nagyon komoly sebeket eredményezett, és csak 2010-ben sikerült ezeket a sebeket begyógyítani. De szerencsére jól gyógyulnak, és határon túli nemzettársaink immár százezres nagyságrendben a magyar közjogi rendszernek is a részei.

Önöknek talán azért nehéz a mostani támogatási rendszert is megismerni, meg a mostani nemzetpolitikai döntéshozatali mechanizmusokat, mert például az olyan szervezeteket, mint a Magyar Állandó Értekezlet, pontosan 2004. december 5. után nem hívták össze, míg a mostani támogatási rendszer elsősorban ennek a testületnek a hozzájárulásával, az ő irányelvei szerint folytatódik. Egyetértettünk abban mind kormányzati szinten, mind MÁÉRT-szinten, hogy hosszú távon akkor lehet a nemzetpolitikai célokat szolgálni és határon túli intézményeket és programokat segíteni, ha normatív alapú, hosszú távú finanszírozásra térünk át. Mindnyájunk célja a szülőföldön való boldogulás elősegítése, ezért kell minél több intézményt támogatnunk.

Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném felhívni a figyelmét arra, hogy az eddigi 36 helyett az új programban 56 intézményt támogatunk. Ez majdnem kétszerese azoknak, amelyek korábban támogatásban részesültek. Így tehát a nemzeti jelentőségű intézmények köre kibővült. Úgy gondolom, hogy ezt mindnyájan örömmel nyugtázhatnánk.

A Magyar Állandó Értekezlet 2011. november 23-24-ei plenáris ülése zárónyilatkozatában elfogadta a támogatáspolitika normatív alapú, hosszú távú áttérésének az irányelvét, és az eseti támogatásokkal szemben inkább ezeket a kiszámítható támogatási formákat részesítette előnyben. Az intézmények, amelyek indulhatnak a pályázatokon, és a programok támogatása kiutalásának, elbírálásának a kritériumrendszerét szintén ez a MÁÉRT-ülés határozta meg, ezen volt ez vitatott téma, így egyértelművé vált, hogy a MÁÉRT milyen határon túli tagszervezetei mivel értenek egyet, és nyilvánvalóan ők maguk is ajánlottak intézményeket ebbe a körbe. Tehát nem Budapest, nem pártközpontok, hanem a MÁÉRT határon túli tagszervezetei voltak azok, amelyek ilyen intézményeket ajánlottak.

(16.40)

Mi tartottuk magunkat ezekhez a javaslatokhoz, nem emeltünk be oda mást, csak azt, amit a határon túliak javasoltak, és tartottuk magunkat a kritériumrendszerhez is, hogy mely nemzeti jelentőségű intézmények kaphassanak hosszú távon kiszámítható támogatást.

Ami a két, ön által az interpelláció leírt szövegében megemlített intézményt illeti: az Ungvári Nemzeti Egyetem Magyar Tannyelvű Humán- és Természettudományi Karának az akkreditációja még folyamatban van, azt nem fejezte be teljes mértékben. A Teleki Alapítvány készített egy beszámolót ennek az intézménynek a működéséről, és azt állapította meg, hogy elsősorban beruházási projekteket finanszíroztak az előző években, és nem a minőségi oktatás javítására, tehát nem humán célokra fordították ezt a pénzt, hanem tárgyi eszközök beszerzésére, amelyek inkább az ukrán állam feladatát képezik. Úgyhogy itt a támogatáspolitika meghatározó elve pontosan ez volt, hogy nem beruházást támogatunk, hanem minőségjavítást.

Ugyanígy a Munkácsi Állami Egyetem Humán-pedagógai Kollégiumának magyar tagozata kapcsán, ahol szintén fontos a magyar nyelvű oktatás, a Teleki Alapítvány végzett egy pénzügyi-szakmai ellenőrzést, és itt is azt találta, hogy dominált a beruházásra fordított támogatás a minőség emelésére fordítandó humán támogatáson túl.

(A jegyzői székben Nyakó Istvánt Göndör István
váltja fel.)

Ettől függetlenül (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), ahogy mondtam, megdupláztuk az intézmények számát, mert egyetlenegy magyar diákról sem kívánunk lemondani, és az összegeket is nyilvánvalóan szinten tartottuk ebben az évben.

Remélem, megnyugtató volt a válaszom (Gúr Nándor: De keserves volt.), és el tudja fogadni, képviselő úr.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérdezem Ujhelyi István alelnök urat, képviselőtársamat, hogy elfogadja-e az államtitkári választ.

DR. UJHELYI ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen. Nem tudom elfogadni a választ, és nem csak engem nem nyugtatott meg, hanem azon határon túli magyar szervezeteket sem, amelyek számára elfogadhatatlan, hogy a Fidesz pártközpontjában és Orbán Viktor óriási miniszterelnöki dolgozószobájában egymaga akar arról dönteni, hogy saját politikai céljaira miképpen használja fel a határon túli magyarság mindennapjait.

Ma már gyakorlat, hogy csak azok kaphatnak támogatást, és csak úgy, amilyen módon önök azt meghatározzák számukra. Elkezdtük egy olyan nemzetpolitikai szakértői kerekasztal működtetését, amelyben napi szinten kapjuk az információkat a határon túlról az önök visszaéléseiről. Kérem, szokjon hozzá, hogy én bár más témákban ritkán interpellálok az Országgyűlésben országgyűlési alelnökként, hétről hétre fogom önt szembesíteni azzal hogy mit művelnek, és hogyan verik szét, hogyan darálják be a határon túli magyar szervezetek függetlenséget kívánó szervezeteit. (Felzúdulás, közbeszólások a kormánypártok padsoraiban. - Az elnök csenget.) Egyébként kollégái önt félretájékoztatták, mert szakmailag sem stimmel a válasza, de azt hiszem, erről a kérdésről fogunk még csörtét folytatni miniszterelnök-helyettes úrral vagy önnel.

Köszönöm szépen, nem fogadom el a válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Mint hallhattuk, alelnök úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e azt.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot, az Országgyűlés az államtitkári választ 202 igen szavazattal, 95 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel képviselő úr, a Jobbik képviselője interpellációt nyújtott be a nemzetgazdasági miniszterhez: "Hová tűnnek a magyar fiatalok?" címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter úr válaszol, illetve helyette Halász János államtitkár úr fogja megadni a választ.

Parancsoljon, képviselő úr!




Felszólalások:   36-37   38-50   50-56      Ülésnap adatai