Készült: 2024.04.29.20:05:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2018.11.13.), 212. felszólalás
Felszólaló Dr. Vadai Ágnes (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:03


Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VADAI ÁGNES, a DK képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Kósa Lajos elnök úr és Hubay képviselő úr mintha nem ugyanazon a bizottsági ülésen lettek volna. Kósa Lajos elnök úr nagyon korrekten elmondta, hogy egyhangúlag támogatta az Országgyűlés Honvédelmi bizottsága ezt a javaslatot. Támogatta azért, merthogy arról van szó, amiről már a többi ellenzéki képviselőtársam és Kósa képviselő úr is beszélt, hogy előkerült egy probléma. Ez a probléma már nyáron itt volt a parlament előtt, akkor természetesen lehurrogtak bennünket, hogy ez nem probléma, de aztán kiderült, hogy mégiscsak probléma a túlóra kérdése.

Ma a fegyveres és rendvédelmi szervek dolgozói túlóra esetén két utat választhatnak, erről beszélt több képviselő is: vagy az úgynevezett szabadságmegváltást, vagy a pénzbeni juttatást. Természetesen azt tapasztaltuk, hogy leginkább a pénzbeni juttatást választják, hiszen szükségük van az illetményük mellett további fizetéskiegészítésre, már csak azért is, mert a belügyi tárca államtitkára a legutóbbi bizottsági ülésen elmondta, hogy bizony, újra elő kell majd venni az illetményrendszer ügyét, dolgát, meg kell vizsgálni, hogy az a versenyelőny, ami korábban volt akár a fegyveres, akár a rendvédelmi dolgozók fizetése tekintetében, az a versenyelőny az elmúlt években hogyan változott. Maga a belügyi államtitkár is és a helyettes államtitkár is arról beszélt, hogy ebben bizony morzsolódás volt. Tehát nem véletlen, hogy mind a katonák, mind a rendőrök sokkal szívesebben veszik igénybe a pénzbeni megváltás lehetőségét. Ráadásul tanult képviselőtársaim, kollégáim biztosan tudják, hogy ha mindenkire rákényszerítené a kormány a szabadságmegváltás dolgát, akkor nagyjából be is lehetne zárni a hadsereget is meg a rendőrséget is, mert a világon annyi katona és rendőr nincsen, amivel a szolgálatot ki lehetne adni szabadságmegváltás esetén.

Kósa képviselőtársam az EU-s irányelvről beszélt, amely valóban létezik. Bizottsági ülésen javaslatot tettem arra, hogy érdemes lenne átgondolni ezt az egész EU-s irányelvet, különös tekintettel a különleges munkajogi viszonyokra, hiszen ez egy különleges munkajogi viszony, mert a hazát éjszaka is, nappal is meg hétvégén is kell védeni, és van még egypár ilyen foglalkozás, ahol azt tudom mondani, hogy nem reggel 8-tól délután 4-ig tart a munka, hanem annál tovább, tehát érdemes lenne átgondolni.

(22.50)

Mi úgy tekintünk erre a javaslatra  még egyszer mondom Hubay képviselő úrnak , hogy ez egy közös javaslat volt. Legalább abban állapodjunk már meg, hogy ez egy közös javaslat volt, ellenzéki és kormánypárti. S igaz, hogy megtudtuk az előző törvényjavaslatnál, hogy egy kicsit hazaárulók vagyunk, de most jó lányok meg jó fiúk leszünk, mert támogatjuk ezt a javaslatot, mert ez mégiscsak egy olyan javaslat, amely az emberről szól, a katonáról szól, a rendőrről szól, azokról az emberekről, akik nap mint nap az életük kockáztatásával is figyelnek arra, hogy minden rendben legyen. Mert ez egyébként nem önökön múlik, hanem rajtuk múlik, az ő munkájukon múlik.

Borzasztóan fontos az, hogy megértsük, hogy egyébként teljesen mindegy, hogy ki javasolta. Amit ön öt percben az elején kicsit  bocsásson meg, hogy ezt a kifejezést használom  összezagyvált a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetről, annak semmi köze sincs ehhez a törvényjavaslathoz. Ez nem arról szól.

Ez arról szól, hogy amikor a körzeti megbízottnak ki kell mennie éjszaka, meg arról szól, hogy amikor a katonának ki kell mennie éjszaka, mert probléma van, és ott kell lennie a katonának, a rendőrnek, a bv-snek, a parlamenti őrnek, akkor a nap végén, amikor elszámolás van, és kiderül, hogy ő nagyon sokat dolgozott, akkor legyen választási lehetősége. Önök az eredeti javaslatban azt mondták, hogy csak szabadságra mehessen. Mi azt javasoljuk  nyilván volt, aki írásban is benyújtotta ezeket a javaslatokat , hogy legyen választási lehetőség, hogy pénzben válthassa meg.

A szabályozásból világosan kiderül  s erre a Honvédelmi bizottságban is felhívtam a figyelmet , hogy ez a szabályozás megint csak 2022. december 31-ig érvényes. Még egyszer mondom, az EU-s irányelvre hivatkozva lehetett ezt az átmeneti szabályozást megoldani. De én azt gondolom, hogy vagy az lesz, amiről a Belügyminisztérium illetékese is beszélt a Honvédelmi és rendészeti bizottság ülésén, és nyilván akkor majd egyszer csak a Honvédelmi Minisztérium illetékese is beszél arról, hogy a fegyveres és rendvédelmi dolgozók bérét, az illetményrendszert újra átvizsgálják, versenyképessé teszik, mert mára elveszítette azt a versenyelőnyét, ami volt korábban ezekben az illetménynövelésekben, és nyilván akkor is kell majd valamilyen módon a túlórát kompenzálni, mert akkora hadsereget, de főleg akkora rendőrséget nem tudunk fenntartani, egyszerűen nincs meg rá az anyagi lehetőség, nincs meg az eszköz, nincs meg az emberlehetőség, ahonnan lehet válogatni, amivel az összes túlórát ki lehetne váltani.

Azt javaslom, hogy tekintsük ezt a törvényjavaslatot az egész parlament által támogatott, de átmeneti szabályozásnak, mert mi azt szeretnénk, hogy ezt a kérdést valamilyen módon véglegesen rendezni lehetne. Vagy azzal, hogy Magyarország, a magyar kormány azt mondja, hogy az EU-s irányelvnek azt a részét módosíttatja vagy megtalálja a jogi formulát, ami a speciális munkaviszonyra vonatkozik, márpedig ez egy speciális munkaviszony abból a szempontból, hogy nem fix a munkaidő időtartama, vagy azzal, hogy nem átmenetileg rendezzük, hanem egész egyszerűen azt mondjuk, hogy ezt a kérdést akkor nemzeti hatáskörben rendezzük. Mert ha van nemzeti ügy, és önök ezeket szeretik, és őszintén hiszem, hogy támogatják, az az, hogy azoknak, akik fegyveres és rendvédelmi szerveknél dolgoznak és látják el a hivatásukat, ezt a választási szabadságot megadjuk, hogy ők pénzben megválthassák a túlórát.

Én kifejezetten örültem annak, hogy ebben az ügyben egy nagyon konszenzusos javaslat tudott születni a Honvédelmi és rendészeti bizottságban. Higgyék el, ez nem azon múlt, hogy ki nyújtotta be. Természetesen tudomásul vesszük, hogy a kormánypárti képviselők szövegét kell beadni. De ez irreleváns ebből a szempontból. Az eredmény a lényeg. Itt fogunk ülni két hét múlva, és ha más törvényjavaslatot nem is, de ezt a törvényjavaslatot mindannyian meg fogjuk szavazni, mert ez a katonáról, a rendőrről, a parlamenti őrről, a bv-sről és minden fegyveres és rendvédelmi szolgálatot ellátó személyről szól. Szerintem ez egy nagyon fontos dolog. A hazaszeretet, a mások iránti felelősség ilyen törvényjavaslatokban nyilvánul meg. Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai