Készült: 2024.04.29.20:21:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2018.11.13.), 202. felszólalás
Felszólaló Kósa Lajos (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Honvédelmi és rendészeti bizottság
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 4:16


Felszólalások:  Előző  202  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÓSA LAJOS, a Honvédelmi és rendészeti bizottság elnöke, a napirendi pont előadója: Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Honvédelmi és rendészeti bizottság egy nagyon egyszerű javaslatot terjesztett elő, és nem először terjeszti ezt elő. Arról van szó, hogy az Európai Uniónak van egy általános foglalkoztatáspolitikai irányelve, amely azt mondja, hogy minden országban meg kell határozni azt, hogy mennyi a kötelező letöltendő munkaidő munkanapra és munkahétre vonatkozóan, és az ehhez képest elrendelt túlmunkákat főszabályként szabadidőben kell kiadni a dolgozóknak. Magyarország ezt az alapvető szabályt elfogadta, és ennek megfelelően szabályozta a munka törvénykönyvét is. Azonban vannak speciális foglalkoztatási ágazatok, speciális munkahelyek, ahol a túlmunkát, a túlfoglalkoztatást nem lehet elkerülni, és nincs mindig mód arra, hogy a főszabályt érvényesítve szabadidőben adjuk ki az elrendelt túlmunkát a dolgozóknak. Ilyen a honvédség és a rendőrség, napnál világosabb, hogy mind a két szervezet esetében a munka jellegéből adódóan vannak olyan feladatok, amelyeket el kell végezni, és túlmunkában kell elvégezni. Egyébként a törvény hatálya kiterjed a bv-ben, a katasztrófavédelemben és az Országgyűlési Őrségben dolgozókra is.

Mi azt javasoljuk, már korábban is javasoltuk, hogy mind a rendőrségnél, mind a honvédeknél, tehát mind a Hszt., mind pedig Hjt. esetében azt a szabályt érvényesítsük, most 2022. december 31-ig kitolva a határidőt, hogy amikor túlmunkát rendel el az elöljáró, tehát többletmunkát, túlszolgálatot, akkor a túlszolgálatot végző dönthesse el vagy tehessen javaslatot arra az elöljárójának, hogy ezt ő szabadidő-megváltásban kéri vagy pedig pénzben.

Ez a szabály korábban, még az előző ciklusban a Honvédelmi és rendészeti bizottság által előterjesztetten már a parlament előtt volt, akkor ezt elfogadtuk, és akkor sem a kormány terjesztette elő, hiszen egyébként a kormány officiálisan is az Európai Unió által képviselt foglalkoztatáspolitikai irányelvet követi; mi is szeretnénk követni, csak itt egy speciális helyzetről van szó. Az ideiglenesség tehát megmarad a szabályzásban, a határidőt toljuk ki, a Honvédelmi bizottság ezt egyhangúlag támogatta. Szeretném jelezni, hogy természetesen nem gondoljuk azt, hogy ez egy végleges rendszer, máshogy kell majd ezt a kérdést szabályozni, részben mind a Hszt., mind pedig a Hjt. alá tartozó szervezetekben dolgozók számára olyan feltételeket kell biztosítani, amelyek egyébként kompenzálják őket az esetlegesen elrendelt túlmunka esetén, hozzátéve persze természetesen, hogy nem lehet korlátlanul elrendelni túlszolgálatot, tehát ennek is megvannak a szabályai.

Azt gondolom, a következő költségvetés tárgyalásának egyikén már lehet majd arról beszélni, hogy melyek azok a körülmények, melyek azok a feltételek, amelyeknek a teljesülése esetén azt gondoljuk, hogy ezt a szabályozást fel lehet oldani, mert olyan bért, olyan feltételeket, olyan egyéb juttatásokat tudunk adni akár a Hjt., akár a Hszt. alá tartozó katonáknak, rendvédelmi szervezeti dolgozóknak, katasztrófavédelmiseknek, bv-seknek, parlamenti őrségben dolgozóknak, illetőleg a törvény hatálya alá tartozó szolgálatok dolgozóinak, amelyekkel kompenzáljuk őket.

Tisztelt Ház! Tekintettel arra, hogy a bizottság egyhangúlag teszi a javaslatot a Háznak, én kérem, hogy fogadják el a javaslatot. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  202  Következő    Ülésnap adatai