Készült: 2024.04.29.22:06:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

39. ülésnap (2018.11.13.), 168-170. felszólalás
Felszólaló Gréczy Zsolt (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:44


Felszólalások:  Előző  168 - 170  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GRÉCZY ZSOLT, a DK képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Nem tudom, miért pont most jutott eszébe a levezető elnöknek emlékeztetni a mai nap eddig közel kétórás csúszására…

ELNÖK: Mert ebben a pillanatban jött fel az elnök a pulpitusra, és előtte nem tudta elmondani, minthogy nem volt itt.

GRÉCZY ZSOLT, a DK képviselőcsoportja részéről: …de természetesen a kultúra oly fontos téma, hogy szeretnék róla beszélni, de igyekszem korlátozni önmagam ebben a témakörben is. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Néhány megjegyzésem lenne, és elsősorban nem is a törvényhez szólnék hozzá, hanem általános kulturális témához. Oly ritka az alkalom, hogy a kultúráról lehessen beszélgetni az Országgyűlésben, egyrészt azért, mert a kultúrának gyakorlatilag nem nagyon van minisztériumi szinten gazdája. Balog Zoltántól tudjuk, hogy ez az emberi minisztérium nem egy jó konstrukció, ezt ő maga elismerte, miután távozott a tárcától. Azt gondolom, hogy ez a széttöredezett minisztériumi struktúra  sok államtitkárral  nem segít igazából abban, hogy akár az előző témakör, a sport vagy akár a kultúra elnyerje azt a méltó szerepét a kormányzati struktúrában, ahol egyébként szerintem helye lenne.

Kezdjük a Városligettel! Természetesen én értem azt, hogy a Városliget egy hatalmas kulturális beruházás helyszíne lett. A minap részt vettem a Szépművészeti Múzeum megnyitásán, és láttam, hogy gyönyörű munkát végeztek ott mindazok, akik ebben részt vettek, akár a múzeum alkalmazottai, akár azok, akik ezt az épített örökséget így megmentették és felújították az utókor számára, úgyhogy azt gondolom, ezért nekik köszönet jár. Ugyanakkor szeretném jelezni, hogy ennek a beruházásnak a költségei is most már az egekbe szállnak, most már 250 milliárd forint volt az utolsó szám, amit én olvastam erről. Korábban ennek a feléről se volt szó, az első számok, amennyire én emlékszem, 50 milliárdról szóltak.

(20.10)

Aztán utána megjelentek újabb és újabb beruházások, hogy még mi minden kerülne oda a Városligetbe. Ezért azt gondolom, hogy itt érdemes lenne végignézni, hogy mit bír el a költségvetés és végignézni azt, hogy valóban minden olyan beruházásra, amit oda elterveztek, szükség van-e. Ezenkívül én is szeretném felhívni arra a figyelmet, hogy természetesen szolidárisak vagyunk mindazokkal, akik az ottani zöldfelületért aggódnak. A Városliget sok szempontból Budapest egyik tüdeje, és ezért arra a zöldörökségre is, amit a természet adott és nem betonból és márványból építik, ugyanúgy vigyázni kellene. Ezért szeretném arra felhívni a figyelmet, hogy rendkívül szigorúan számon kell kérni folyamatosan a munkákon azt, hogy a megfelelő fákat, famennyiséget elültetik oda a Városligetbe, mert egyszerűen lélegeznie is kell a városnak, nem elég csak múzeumokat látogatni.

Egy másik téma a Veritas története. Itt több mint aggodalmas az én felszólalásom. Azt gondolom, hogy a Veritas simán egy történelemhamisításra létrejött szervezet, annak gondolom. Ezt nemcsak azért gondolom így, mert a holokauszt relativizálását végzik, ami önmagában felháborító, hanem azért is, mert igencsak aggasztó, ha oda akarják adni a ’90 utáni kormányzati iratokat. Szerintem az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Hivatalában lehet, hogy megfelelőbb levéltári körülmények és történészi kutatói hálózat venné ezt birtokba. Egész egyszerűen Szakály úrban nincs bizalma az embernek. Simán el tudunk róla képzelni bármit. (Dr. Vadai Ágnes: Még annál is rosszabbat.) Hogy mit néz át vagy mit enged át akkori kormányzati papírokból kutatásra, mi az, amit szelektál, mi az, amiben egész egyszerűen nem fogja hagyni, hogy az utókor értesüljön arról, hogy mi zajlott a rendszerváltás utáni években, évtizedekben, és főleg annak birtokában mondom ezt, hogy az Orbán-kormány már bejelentette, hogy semmiféle jegyzőkönyv nem készül az Orbán-kormány üléseiről. Így aztán igen érdekes, hogy mondjuk, azok a kormányok, amelyek tisztességesen viselkedtek, és az Antall-kormánytól a Bajnai-kormányig a különböző feljegyzéseket és összegzéseket elvégezték a kormányülésekről, az Orbán-kormány egész egyszerűen kivonja magát az ilyenfajta utólagos társadalmi ellenőrzés és kontroll alól.

Azt is szeretném kérni államtitkár úrtól, és ez szintén nem tartozik hozzá a törvényhez, illetve ahhoz a törvénymódosításhoz, amiről szó esett, hogy tegyen meg mindent azért, hogy a kulturális tao ne vesszen el. Egész egyszerűen az a helyzet, hogy magánszínházak tűnhetnek el, értékes kulturális műhelyek sorvadhatnak el amiatt, hogy önök gyakorlatilag néhány hét alatt kivégezték a kulturális tao rendszerét. Államtitkár úrtól az ügyben szeretnék felvilágosítást kapni, hogy volt egy olyan szándék, legalábbis az újságokban ezt olvastam, hogy ezt a pénzt, ami a kulturális tao volt, én értem, most ezt leveszem róla, hogy loptak-e belőle meg nem, mert a sportaóból is lopnak, mint az őrültek, és azt meg nem szüntették meg, de ha ezeket levesszük és a kulturális tao valamilyen módon, mégiscsak az az összeg legalábbis, ha nem is tao formájában, de ott marad a kormány környékén, akkor azt hogyan és milyen módon fogják elosztani? Úgy tudom, egy 35 milliárdos tételről van szó körülbelül, ez nem kis összeg, ez nagyon sok művésznek, alkotóműhelynek a napi működését és megélhetését kell hogy biztosítsa. Ha büszkék vagyunk fővárosunkra és annak színes kulturális életére, akkor nem lenne szerencsés, hogy ez egy sorvadásnak induló folyamat legyen.

Tehát kik fognak erről a pénzről dönteni? Lesz-e erre valami bizottság? Kik lesznek ennek a tagjai, illetve mivel tudják azt garantálni, hogy ezek az alternatív műhelyek vagy magánszínházak nem fognak elveszni sem Budapesten, sem az országban?

Végül, de nem utolsósorban hadd hozzam szóba azt, hogy sajnos a Fidesz-közeli lapokban elindult egy erőteljes kultúrharc, és ez nincs távoli összefüggésben Orbán Viktor nyári kötcsei megszólalásával, ahol egész egyszerűen gyalázatos stílusban és hangnemben írnak a magyar kultúra legnagyobbjairól Ady Endrétől Esterházy Péterig. Arra szeretném kérni államtitkár urat, hogy ha van ehhez tekintélye…  én értem, hogy újságírói függetlenség meg sajtószabadság elvileg, de a Fideszben nincsen újságírói függetlenség, ott az van, amit kiadnak borsúrában, az kell hogy megjelenjen.

Tehát azt szeretném kérni, hogy próbálja megfékezni ezt a kultúrkampfot, ne derüljön ki Ady Endréről, hogy tulajdonképpen migránsokat akart beengedni, és Esterházy Péternek pedig nincs helye a magyar irodalmi panteonban. Ezek sajnos le lettek írva, hogy ilyen germanizmust használjak. Szóval, ezt szégyen, gyalázatnak tartja a Demokratikus Koalíció, és a nemzeti kultúra meggyalázásának tekintjük. Úgyhogy ez ügyben kérem szépen, hogy államtitkár úr vesse be befolyását. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  168 - 170  Következő    Ülésnap adatai