Készült: 2024.09.23.08:24:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2010.12.13.),  7-10. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:24


Felszólalások:   3-6   7-10   11-14      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend előtt jelentkezett szólásra Dorosz Dávid frakcióvezető-helyettes úr, az LMP képviselőcsoportjának részéről. Parancsoljon!

DR. DOROSZ DÁVID (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Fidesz, a fejében még a választási éjszaka másnaposságával ígéretet tett: három hét alatt rend lesz. Hát lett! Az új rend nevében kiskorú gyermekeket és az utcán didergő hajléktalanokat lehet rabláncon elvinni. (Közbeszólások, moraj a kormánypártok soraiban.) Az eredményhez kétség sem férhet: a Fidesznek sikerült a társadalom legelvetemültebb két bűnözői csoportját, a kiskorú bolti tolvajokat és az utcán didergő, halálra fagyó hajléktalanokat megfékeznie. Ehhez csak gratulálni tudunk.

A Fidesz és a bólogatójánosait utaztató oldalkocsija, a KDNP büntetőpolitikája kimerül a börtönbálványozásban. A kormány úgy rohangál a büntetőjoghoz, mint kezdő háziasszony a szakácskönyvhöz. De ahogy a háziasszony sem fog megtanulni porszívózni a szakácskönyvből, önök sem fogják a társadalmi problémákat a büntetőjoggal megoldani. Ez nem a bűnözés csökkenéséhez, hanem az újratermelődéséhez fog vezetni.

De legalább ilyen fontos, amit a Fidesz a rendőrség területén művel. Egyrészről hallgatott, hallgatott, mert nincs róla mondanivalója; hallgatott, mert azon a negatív konszenzuson, amelyet az elmúlt húsz évben egyetlenegy politikai erő sem tudott megtörni, képtelen változtatni. Képtelen beismerni azt, hogy hiába van kétszer annyi rendőr az utcákon, mint az emberek elnyomására épülő Kádár-rendszerben, az emberek biztonságérzete mégis megingott. Éppen ezért soha nem volt ennyire fontos, hogy a rendőri jelvény becsületét helyreállítsuk, a rendőri állományba vetett bizalmat újjáépítsük. Ezzel szemben a Fidesz az elmúlt húsz év hallgatását újabb bűnökkel tetézi. Nézzük meg, mik ezek!

Első lépésként a totális ellenőrzés bevezetésével megindult az állomány megfélemlítése. A Nemzeti Védelmi Szolgálat munkatársai számára a rendőröknek még arról is számot kell adniuk, hogy milyen moziba mennek, milyen filmeket szeretnek, sőt az ellenőrzést a rendőrök családtagjaira is kiterjesztik - mostantól ezek a családok is totális ellenőrzés alatt fognak élni. Aki pedig nem felel meg a sehol nem szabályozott, kifogástalan életvitel szabályainak, az azonnal repül a testülettől. Bárkire sor kerülhet így. Sőt, a Nemzeti Védelmi Szolgálat munkatársai saját társaik ellenőrzése közben bűncselekményeket is elkövethetnek. Ez egy modern jogállamban megengedhetetlen. Ezekkel az intézkedésekkel a Fidesznek semmi más célja nincsen, mint az állomány megosztása és megfélemlítése.

Második lépésként a kormány - a saját választási ígéreteit is megszegve - semmit sem tett a rendőrök anyagi helyzetének javítására. A választási ígéretekben szereplő 30 százalékos illetményfejlesztés egy az egyben elmarad, sőt az önök új, igazságtalan adórendszerének köszönhetően a fiatal, gyermektelen rendőrök százainak lesz kevesebb a fizetése. Kijelenthetjük, hogy az állomány 75 százaléka rosszabbul fog járni. Képzeljük el, hogy mit jelent ez egy nettó 80 ezer forintot kereső tiszthelyettes esetében! De a kormány még ennél is tovább ment: jelentősen csökkentette a ruhapénzt, és a kafetériát.

Harmadik lépésként a kormány létrehozta a 12 milliárdból felpumpált Terrorelhárítási Központot, amelynek vezetőjének Orbán Viktor kedvenc testőrét tette meg. A szándékosan homályos szabályozásnak köszönhetően ez a narancskommandó bármilyen ügyet magához vonhat, bárkiről bármit megtudhat, bármilyen adatot beszerezhet. Tagjai lesznek a Fidesz-uralom igazi csendőrei, az új elitgárda.

Összefoglalva: a kormány megfélemlíti a rendőröket, és cserébe még pénzt is vesz ki a zsebükből. Úgy látszik, a Fidesz új jelmondatot kíván adni a rendőrségnek: szolgálunk és félünk, szolgáljuk a hatalmat, féljük a hatalmat. De mi ebből a rendből, köszönjük szépen, nem kérünk. Minden rendelkezésünkre álló eszközt be fogunk vetni, hogy a rendőrségi állomány bérszintje tovább ne csökkenjen. Minden szükséges lépést megteszünk annak érdekében, hogy megvédjük a rendőrséget a bürokratikus megfélemlítéstől. A Lehet Más a Politika célja, hogy ne az államhatalom zsoldjában álló, militarista szemléletű, központosított erőszakszervezetet építsünk, hanem egy olyan többközpontú rendőrséget, amely együtt él az emberek napi problémáival, és segít azokat megoldani; egy olyan rendőrséget, amely megbecsültségét és legitimitását nem a hatalomból, hanem a közösség tagjaitól nyeri el; egy olyan rendőrséget, amely nem pusztán üldözi a bűnt, hanem segít annak a megelőzésében is; egy olyan rendőrséget, amely az elhanyagolt városi negyedek és faluvégek felvirágoztatásában részt vesz, segít az ott élőknek; egy olyan szolgáltató rendőrséget, amely nem pusztán az erőszak monopóliumára, hanem a belátásra, a problémamegoldásra és az együttműködésre épül, együttműködésre polgár és polgár között, polgár és rendőr között.

Csak így tudjuk helyreállítani a bizalmat, tudunk rendet és biztonságot hozni a falvakba és a fejekbe egyaránt. És legvégül: csak így tudjuk a rendőrségi jelvény becsületét visszaállítani.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: A kormány nevében Kontrát Károly államtitkár úr fog válaszolni. Parancsoljon!

DR. KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! Egy társadalom életében a legfontosabb közösségi érték a rend, amely megteremti a boldogulás alapfeltételét, a mindennapok biztonságát. Ennek a rendnek a helyreállítását ígérte programjában a Fidesz-KDNP-frakciószövetség, és ezt valósította meg a kormányprogram betűjében és a kormányprogramban. Azt ígértük, hogy helyreállítjuk a rendet Magyarországon, ezt három eszközzel javasoltuk megvalósítani: egyrészt a rendőrség megerősítésével, másrészt szigorúbb törvények elfogadásával és a bírósági eljárások felgyorsításával.

Ami a rendőrséget illeti, tisztelt képviselő úr, tisztelt frakcióvezető-helyettes úr, szeretném visszautasítani azokat a kijelentéseit, amelyek arról szóltak, hogy a kormány megfélemlítené a rendőrséget. Ha visszatekintünk az elmúlt nyolc évre, az elmúlt nyolc év szocialista kormányzására, akkor azt mondhatjuk, hogy alapjaiban rendült meg a rendőrség az elmúlt nyolc esztendőben. Nemcsak a személyi állomány létszáma csökkent több mint 15 ezer fővel, és több mint 10 ezer ember hagyta el a testületet 40 évesen vagy a 40-es évei elején a bizonytalanságra, a bizonytalan helyzetre tekintettel, hanem erkölcsében, anyagi helyzetében is megrendült a rendőrség.

A kormányprogramban azt mondtuk, azt állítottuk, hogy új rendőrségre van szükség, és ezt az új rendőrséget létrehozzuk. 3500 új rendőrt ígértünk, és ezt megvalósítjuk. Új képzési rendszert indítunk be, amelynek eredményeképpen 2012 nyaráig több mint 4200 új rendőrt állítunk szolgálatba, és szeretném bejelenteni itt a tisztelt Háznak és önnek is, frakcióvezető-helyettes úr, hogy 2011 januárjában 800 rendőr áll szolgálatba. Bízunk abban, hogy az ő szolgálatba állításuk is javítja az emberek biztonságérzetét, javítja a közbiztonságot.

Úgy gondolom, ön is egyetért azzal, hogy a korrupció ennek a társadalomnak az egyik legnagyobb betegsége, és a korrupció elkerülése, a korrupció kiszűrése az egyik legfontosabb közfeladat. A megbízhatósági vizsgálat bevezetése az egyik legalkalmasabb eszköz erre. Abban bízunk, hogy akinek nincs félnivalója, akinek nincs félnivalója e tekintetben, azt nem érinti hátrányosan ez a vizsgálat. Úgy gondoljuk, hogy ez az Európában gyakran alkalmazott és több országban elfogadott gyakorlat Magyarországon is eredményes lesz, és hozzájárul a korrupció visszaszorításához.

Ami a terrorizmus elhárítását, illetve a Terrorelhárítási Központ működését illeti, úgy gondolom, ön is egyetért azzal, hogy 2001. szeptember 11-e óta megváltozott a világ, megváltozott a világnak a biztonságról alkotott képe. Az országok új eszközöket, új intézményeket hoztak létre a biztonságuk növelése, a terrorelhárítás érdekében. Magyarország egy erős, modern ország akar lenni, és ennek a megvalósítása érdekében jött létre a Terrorelhárítási Központ, amelynek a szeptember 1-jén megkezdett működése óta elért eredményei, úgy gondolom, önmagukért beszélnek.

(13.30)

A rendőrségre visszatérve még szeretném elmondani azt is, hogy az elmúlt hét szerdáján döntött a kormány arról, hogy a rendőrség több mint 8 milliárd forintos adósságállományát konszolidálja, és a 2011-es évet adósságmentesen kezdi meg a rendőrség. Ami pedig még ennél is biztatóbb, az a 2011-es költségvetési törvényjavaslat, amelyet a kormány benyújtott, és amelynek támogatására kérem. Ez azt jelenti, hogy több mint 27,5 milliárddal több jut a rendőrségnek, ez több mint 12,5 százalékkal több a 2010-es számoknál, és 9 milliárd forintot szán ez a költségvetési törvényjavaslat a rendőrök képzésére. Emellett az anyagi megbecsülésre is szeretnénk figyelmet fordítani, és azokat az ígéreteket, amelyek a rendőrség, a személyi állomány anyagi elismerésére vonatkoztak, teljesíteni fogjuk.

Új életpályaprogramot vezetünk be a rendőrségnél, azt az életpályaprogramot, amelyet a 2002. május 27-ei szocialista kormányváltás megakadályozott. Ezt szeretnénk folytatni. Ehhez megalapozott eszközöket szeretnénk igénybe venni, és bízunk abban, hogy Magyarországon a közrend, a közbiztonság minden településen helyreáll. (Zaj.)

Arra kérem tisztelt frakcióvezető-helyettes urat, hogy a 2011-es költségvetés zárószavazásánál az igen gombot nyomja meg, mert akkor ön is hozzájárul ahhoz, hogy ezek a célok valóra váljanak.

Köszönöm figyelmüket. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   3-6   7-10   11-14      Ülésnap adatai